ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін

Новобогданівка: «Лідери «Успіху» – успішна команда

NBogdколективне фото

За півтора року участі комунального закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів «Успіх» Новобогданівської сільської ради (Запорізька область) у Програмі «Демократична школа» всі учасники освітнього процесу переконалися, що дієве учнівське самоврядування – це потужна сила, яка здатна змінити заклад освіти на краще. Але пробудження цієї сили потребує спеціальних умов та особливої турботи.

Саме на цьому наголошує Діана Ушакова, учениця 10 класу:  «Для нашого успішного навчання, яке б, попри велику зайнятість та навантаження, приносило радість, потрібні умови для реалізації власних ідей. А ще  – певні повноваження!». І сьогодні все це у школярів Новобогданівки вже є.

«Самоврядування» без демократіїNBogdtyzd dem

А ще донедавна ситуація була геть іншою. До 2020 року в освітньому закладі Новобогданівки в органи учнівського самоврядування класні керівники 8-11 класів за усталеною традицією відбирали найбільш активних учнів. Вибори президента самоврядування відбувались у вузькому колі. А план роботи складав педагог-організатор, після чого розподілялись функції і завдання.

Далі учні просто виконували доручення педагогів, робота органів УС особливого зацікавлення не викликала, а громадське життя шкільної громади видавалось одноманітним і нецікавим. Таке «громадське навантаження» лише відволікало учнів від навчання, тож більшість мріяла якнайшвидше цього позбутися або перекласти відповідальність на інших. Натомість знайомство з історіями змін шкіл-учасниць Програми «Демократична школа», зустрічі з тренерами примусили замислитися та повірити, що зміни в учнівському самоврядуванні необхідні й можливі!

Як школа обирала модель самоврядування і його лідерів

Перед багатьма шкільними громадами на цьому етапі постає питання: з чого починати демократичні зміни в учнівському самоврядуванні – зі створення Положення чи з обрання лідерів? У Новобогданівці вирішили насамперед провести конкурс на кращу модель учнівського самоврядування.

У жовтні 2020 р. всім учасникам освітнього процесу  запропонували створити проєкт моделі учнівського самоврядування та подати його на загальношкільний конкурс. Інформацію про це поширили через соціальні мережі. Активну участь у конкурсі взяли учні 8-11 класів. Школярі подали 9 моделей, кожна з яких включала назву, структуру учнівського самоврядування, порядок виборів президента і лідерів класів. Голосування за кращу модель УС відбувалось у соціальній мережі «Facebook», у ньому взяли участь учні, учителі, адміністрація та батьки. Перемогли учениці 9-Б класу Юлія Верчак та Вікторія Никифорова, чия модель і була взята за основу майбутнього Положення. «Нарешті щось у школі буде по нашому!» з усмішкою казали дівчата, і вони не помилилися.

Далі обрану модель учнівського самоврядування узгоджували з усіма учасниками конкурсу. У результаті деяких змін зазнали структура та кількісний склад осередків, також затвердили назву – «Лідери «Успіху».

NBogdвибори президента2Відповідно до вже чинного Положення у закладі освіти провели демократичні вибори президента учнівського самоврядування. Поборотись за лідерство виявили бажання 5 кандидатів. Виборам передували: проведення гри «Країна мрій», створення кандидатами програм розвитку самоврядування, агітаційна кампанія, організація роботи шкільної виборчої комісії.

Процедура виборів передбачала таємне голосування. Виборчий електорат – всі учасники освітнього процесу (учні 2-11 класів, вчителі та адміністрація закладу освіти). У підсумку явка виборців склала 75%. Найбільшу кількість голосів (понад 47%) набрав десятикласник Данило Харченко. Його найближча конкурентка, учениця 9-А класу Вікторія Борисенко, набрала лише на 3% менше – вона стала віце-президенткою учнівського самоврядування.

До команди «Лідерів «Успіху» увійшли  представники від кожного класу (з 5 по 11), які об’єдналися в чотири осередки: «Здорового способу життя», «Культури і відпочинку», «Милосердя» та «Інформації». У налагодженні роботи органів учнівського самоврядування допомогли зустрічі учнів-лідерів з учасниками базового тренінгу для шкільних команд, а також тематичний  тренінг «Як створити дієве учнівське самоврядування» від Програми «Демократична школа».

В онлайн-тренінгу брали участь педагог-організатор Ольга Терехова та віце-президентка Вікторія Борисенко. «У результаті наше уявлення про учнівське самоврядування настільки змінилось, що ми усвідомили – досі у нас самоврядування фактично і не було», - згадує Ольга Терехова.

Учасники і учасниці тренінгу «прокачали» свої навички з відстоювання власної позиції, досягнення домовленостей, ведення переговорів/засідань,  організації і проведення демократичних виборів президента школи та оптимізації структури учнівського самоврядування. «Тренінг дав розуміння того,  які повноваження має учнівське самоврядування та яка його роль у житті школи. А ще, що учнівське самоврядування – це сила!» - наголошує Вікторія Борисенко.

Новообраних лідерів учнівського самоврядування також підтримали педагогічний колектив і керівництво громади. Зокрема, практичний психолог Ксенія Самойлович провела тренінг «Лідер – це ти», а голова Новобогданівської об’єднаної територіальної громади Дмитро Хлистун і Старобогданівський староста Сергій Сахаров запросили молодь до себе, ознайомили зі специфікою ухвалення управлінських рішень та відверто відповіли на непрості запитання учнів.NBogdтренінг з демократичної школи

Перші спільні проєкти – благодійність та екологія

Робота команди «Лідери «Успіху» почалася з благодійних проєктів. Лідери осередку «Милосердя» з власної ініціативи провели у листопаді-грудні 2020 року загальношкільну благодійну акцію «Не будь байдужим!» зі збору коштів на подарунки до дня Святого Миколая дітям-сиротам, дітям з інвалідністю та дітям із малозабезпечених сімей. Під час акції було зібрано 2150 гривень. А в січні 2021 року, на прохання Служби у справах дітей при Новобогданівській сільській раді, лідери вирішили допомогти потерпілим від пожежі (згорів будинок) дітям. Відповідну інформацію поширили через соціальні мережі, були зібрані речі першої необхідності (одяг, взуття, шкільне приладдя, їжа, гроші), які передали постраждалій сім’ї.

У квітні 2021 року команда учнівського самоврядування Новобогданівського закладу освіти приєдналась до Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» зі збору коштів для допомоги новонародженим немовлятам.

Також у квітні був ініційований онлайн-флешмоб щодо благоустрою населених пунктів Новобогданівської громади «#ЖИТТЯБЕЗСМІТТЯ». Його підсумком стало активне поширення у соцмережах фотографій прибраних на території ОТГ ділянок.

Лідери осередку здорового способу життя стали співорганізаторами місячника «За здоров’я дітей та молоді» у закладі освіти. Вони ініціювали проведення загальношкільних змагань з волейболу, присвячених Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні. У заході брало участь 4 команди (27 учнів) 9-11 класів. У Всесвітній день здоров’я провели рухливі ігри на перервах для учнів 1-4 класів, флешмоб «Активні, рухливі, спритні!» (118 учасників), а також виготовили та розповсюдили буклети «Здоров’я – це Успіх!».

Лідери осередку культури та відпочинку організували онлайнову поетичну естафету «В єдності наша сила» з нагоди Дня Соборності України. У рамках Місячника естетичного виховання учні підхопили ідею провести брейн-ринг «Мода, одяг, сучасність…!» між 10 та 11 класом, у програму якого входив показ мод різних стилів і років. Журі заходу очолив президент учнівського самоврядування Данило Харченко.

NBogdзасідання з директором

Сучасні тренди і зворотний звязок

«Лідери «Успіху» творчо підійшли до проведення Дня рідної мови. Разом з педагогом-організатором Ольгою Тереховою підготували відеопривітання мовами різних національностей, які проживають на території  Новобогданівської ОТГ. 

З нагоди 8 березня учасники осередку культури та відпочинку разом з осередком інформації та президентом УС створили сценарій та зняли  відеопривітання для всіх дівчат і жінок школи, зробили фотозону, а також провели онлайн-флешмоб «Привітання прекрасній половині людства!» У заходах до Міжнародного дня щастя та Міжнародного дня лялькаря школярі організували онлайн-флешмоб «Що для вас означає щастя?», а також запропонували зробити тематичну лялькову виставу. Ідею підтримала вчителька математики Катерина Копустинська - разом зі своїм класом вони втілили в життя казку «Ввічливість» (створену за мотивами «Казки про сороку, яка не говорила нікому «Будь ласка!») та зняли її на відео. 

«Осередок інформації» поширює свою діяльність не лише на заклад освіти, а й на всю Новобогданівську громаду. Раніше на заваді креативним учнівським ідеям ставали шкільні реалії та застаріла техніка. Проте учасники осередку разом з учителем інформатики Костянтином Копустинським звернулися до директора закладу із пропозицією відкрити гурток «Цифрова медіаосвіта» і  закупити сучасне мультимедійне обладнання. Заради цього учні пообіцяли адміністрації створити та підтримувати шкільний YouTube-канал. Менше ніж через місяць за рахунок залишків освітньої субвенції придбали сучасне цифрове відеообладнання загальною вартістю майже 30 тис. грн. Учні також дотримали свого слова, і шкільний YouTube-канал отримав друге дихання та нових підписників. На каналі можна ознайомитися зі шкільними новинами, переглянути відеоінтерв'ю, тематичні онлайн-флешмоби, привітання до свят, відеоролики учнівських творчих робіт, конкурсів тощо. У перспективі – створення регулярних програм «Секрети успіху від талановитої молоді», «Ранкова кава з директором», «Наші досягнення», «Шкільна служба новин». 

NBogdПарковкаПрезидент учнівського самоврядування разом із головою Ради батьків бере участь у засіданнях педради закладу і має там окремий голос. Результатом спільної діяльності представників адміністрації, учителів, учнівського та батьківського самоврядування стали загальношкільні «Правила Успішного життя». До розробки цих правил від учнівського самоврядування долучились президент Данило Харченко та віце-президент Вікторія Борисенко. 

«Лідери «Успіху» разом з адміністрацією закладу забезпечують діяльність «Парковки» - інструменту для збору пропозицій та ідей щодо покращення освітнього процесу і життя у громаді. Так учнями були запропоновані велопарковка, «зелений клас», осередок відпочинку, різнокольоровий дитячий майданчик для рухливих ігор. Спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу пропозиції почали втілювати: була побудована велопарковка та зроблено проєкт зеленого класу.

Участь у Програмі «Демократична школа» сприяла суттєвим змінам в моделі, структурі, організації діяльності учнівського самоврядування. За рік роботи створено дієву, згуртовану, творчу команду лідерів. Сьогодні вона генерує нові ідеї, успішно реалізує власні проекти, активно співпрацює з батьківським самоврядуванням, педагогічним колективом, соціальними інституціями Новобогданівської громади. І хоча поки що залишаються не вирішеними питання взаємодії органів учнівського самоврядування опорного закладу та філій, залучення учнів-лідерів до фінансово-господарських питань, ситуація розвивається у правильному напрямку.

Підкреслюючи важливість демократичних змін у закладі освіти, заступник директора з виховної роботи Микола Агошков каже: «Сучасне доросле життя вимагає від нас активності, творчості, ініціативності, відповідальності, наявності громадянських компетентностей, які швидко та ефективно можуть бути сформовані лише через участь дітей в учнівському самоврядуванні».

У планах команди «Лідерів «Успіху» – створення соціально значущих проектів із розвитку школи та Новобогданівської громади. Ідеї вже є: створення молодіжного центру, сортування сміття і встановлення урн, розвиток YouTube-каналу, створення шкільної служби новин. Тож далі буде…NBogdбуклети Здоровя це Успіх

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2021 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда