ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін

 Спільне планування у школі Чернігівки: Ідея, Дія, Успіх!

Якщо хочеш іти швидкойди один

якщо хочеш іти далекойдіть разом.

(Африканське прислів’я)

Коли майже всі стандарти за Інструментом демократичного розвитку школи виявляються на початковому рівні, залишається лише… проаналізувати ситуацію та починати зміни!

Під час першої зустрічі батьків, дітей, громади та педагогів опорної школи Чернігівки (що у Запорізькій області) вдалося поглянути на ситуацію без емоцій: відрефлексувати, чесно проговорити проблеми та визначити слабкі місця. Основною причиною визнали розрізненість в роботі усіх дотичних структур – опорного закладу освіти і філій, селищної ради, адміністрації, поліції, закладів культури тощо. Тобто, усі працювали, однак кожен сам по собі, тож і результат виглядав як клаптикова ковдра. А хотілося цілісної картини.

chernih 1

Для початку вирішили взятися за спільне планування, аби разом змінювати світ навколо - правила, умови, взаємини і ще багато іншого, що робить життя цікавим, потрібним і результативним. «Ось такі амбітні мета, бачення й плани у нас були. А як без співпраці можна змінити усе, що спланували? Один у полі не воїн», - говорить Тетяна Деркач, заступниця директора з НВР, вчителька початкових класів.

Для реалізації цієї великої мети вперше в історії селища зібралися разом представники громади, районної адміністрації, районної ради, депутати, батьки, вчителі та діти. «Усі, хто брав участь у складанні плану, насправді тісно пов’язані. Працюючи разом, ми отримали шанс досягти кращих результатів. Тоді як без співпраці процес удосконалення школи був би повільнішим», - зазначає Наталія Михайліченко, мама.

Раніше всі питання довкола освітнього процесу вирішувалися адміністрацією школи, ніхто не мав часу і бажання вислуховувати думки дітей, батьків, представників громади. До них доводився план, і його виконували. Учні та (більшою мірою) вчителі самостійно планували шкільні заходи, на які приходили батьки як глядачі, громада брала участь вкрай зрідка.

До реалізації шкільної ініціативи було залучено більше 100 осіб. Перші кроки пояснює їх ініціаторка, директорка школи Вікторія Радченко: «Маючи позитивний досвід розробки та підписання Меморандуму про співпрацю з батьками, я подумала: чому б не спробувати «узаконити» наші відносини з громадою? Щоб не було сліпого нав’язування, хаотичних заходів - чому б не створити спільний план для співпраці усіх структур району?».

Спочатку ідею обговорили в школі, проаналізували наявні ресурси та можливості, ризики та потенціал. Вирішили спробувати. Для цього ініціативна група зробила запрошення для керівників організацій смт. Чернігівка, депутатів селищної і районної ради, представників бізнесу, розробила сценарій зустрічі. На спільній педагогічній раді опорного закладу і філій зробили оголошення, проконсультувались із батьками і дітьми та запросили їх долучитися до роботи.

chernih 2

І ось 11 січня 2020 року представники від учнів, вчителів, батьків та громади зібралися в опорному закладі. Відбулася робоча зустріч, учасники якої працювали в групах та висловлювали пропозиції у письмовій формі. Потім результати представили на «стіні ідей» та презентували широкому загалу. Таким чином, кожна група вносила свої пропозиції. Після спільного обговорення схвалені заходи вносилися до плану.

За словами Вікторії Радченко, директорки школи, було цікаво спостерігати за роботою депутатів, керівників. Працювали цілий день усі: від поліції і заступника селищного голови до бібліотекарів і фермерів. До остаточного варіанту плану увійшло 49(!) пунктів, з необхідністю яких погодились усі, «набрейнштормили» ж утричі більше. Критеріями відбору заходів були обопільна користь, актуальність, конкретність, можливість реалізації, практичність.

Спільна робота позитивно вплинула на усіх учасників:

  • учні стали більш упевненими та відповідальними;
  • представники громади розвинули вміння слухати, гнучкість та уміння адаптуватися;
  • учні, батьки, педагоги розвинули такі компетентності, як аналітичне та критичне мислення, уміння співпрацювати, громадянську свідомість.

Окрім того, що спільне планування об’єднало різні установи смт. Чернігівка, вдалося вирішити внутрішню проблему - подолати недовіру філій до опорного закладу.

Звісно, не все заплановане вдалося реалізувати. Так, члени шкільної громади не змогли переконати деяких керівників відвідати захід щодо планування співпраці. Але вони не розчаровуються, а говорять, що над цим просто треба працювати.

Батьки озвучили і таку проблему: спроби дотримуватись демократичних принципів у спілкуванні з дітьми іноді дають негативні наслідки - грубість, глузування, невміння сприймати такий стиль. Це - наслідок дитячої звички до авторитарного формату, а не до партнерських взаємин. Над цим також варто працювати, щоб діти мали й інший досвід.

Реалізація спланованого ще в процесі, тому очевидних негативних змін немає. Усі з ентузіазмом й оптимізмом рухаються назустріч великій меті. Рухаються маленькими кроками. ІДУ: ідея, дія, успіх! І знову ідея, дія, успіх! Це був перший дійсно спільний план учнів-батьків-вчителів-громади, який вони тепер і виконують разом.

Серед планів на майбутнє, зокрема, зробити аналіз ефективності та висновки щодо виконання плану, запровадити проміжне обговорення успіхів та ризиків, укласти угоди про співпрацю з деякими партнерами, і найголовніше – перетворити спільне планування на традицію.

chernih 3

А ось декілька порад від учасників іншим школам, які хочуть втілити подібні перетворення:

«Об’єднуйтесь, чуйте один одного, працюйте разом і тоді ви досягнете поставлених цілей!», - переконана мама Наталія Михайліченко.

«Не стійте осторонь, працюйте разом для спільної мети», - радить Кирило Хомутов, учень 9 класу.

«Дійте! Починайте змінювати школу, громаду, країну, світ із себе. Не бійтесь отримати відмову співпрацювати від представників влади, бізнесу, громадських організацій. Проводьте спільні зустрічі, заходи, які допоможуть вам почути один одного», - каже Катерина Полякова, практичний психолог і мама.

«Знайдіть ініціативних та активних партнерів, небайдужих до проблем школи, дітей. Спробуйте для початку і практики реалізувати невеличкий спільний захід і порадійте навіть незначним змінам. Не зупиняйтеся!», -пропонує Тетяна Самодзін, учителька фізики, математики та інформатики.

За словами директорки Вікторії Радченко, виконання плану співпраці варто аналізувати щомісяця. Для цього можна організувати спільні заходи-обговорення. «І не бійтеся вносити зміни у план – це не істина в останній інстанції, а гнучкий інструмент», - зазначає вона.

Поради підсумувала заступник директора з НВР, вчителька початкових класів Тетяна Деркач: «Шлях демократичних змін тернистий, але співпраця на демократичних засадах дає найкращий ефект. Випробувано на собі усією нашою командою!»

chernih P1260618

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2021 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда