ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах третього циклу: тренерські замітки

IMG 20190131 153832 

Тривають передостанні тренерські візити до шкіл третього циклу, а подекуди вже й заплановані останні зустрічі зі шкільними колективами на місцях. Метою цих побачень є виокремлення та опис історій найбільших змін, якими школи поділяться зі світом та з колегами. а поки ці історії лише описуються та визначаються, пропонуємо кілька тренерських вражень та спостережень, зроблених у березні 2019.

– У Підгородецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів Сколівського район тренери Програми взяли участь у тренінгу для учнівського самоврядування і дискутували на тему “Що для мене самоврядування у нашій школі?”, долучилися до роботи педагогічної наради, де дізналися, як вчителі використовують підручники РЄ, спільно працювали та роздумували над змінами, що відбулися за період участі в Програмі. Говорили про те, що зміни – це не тільки плюси, а й мінуси. А мінуси – це, по суті, новий старт…

– На зустріч у Олексіївському НВК прийшли батьки, учителі, учні та представники громади. Жваве обговорення та приємні спогади у присутніх викликали проведення акції “Учитель на годину” (батьки 6 класу проводили уроки), (не)батьківської конференції (педагогічні майстерні та тренінги на вибір), Дня учнівського самоврядування (учні спробували себе у ролі адміністрації, педагогічних і технічних працівників), педагогічної ради на новий лад; поява в учнівського самоврядування власної статті витрат у шкільному бюджеті на поточні потреби та проекти; співпраця з головою районної ради щодо реалізації на базі школи проекту на 120 тисяч гривень з побудови спортивного майданчика. За підсумками обговорення та голосування, присутні вирішили спробувати описати новий формат спілкування між батьками, учителями та учнями.

– Піднесене збентеження, поглинання, прострація, неоднозначність, радість, напруження, замисленість, легкість – таким був емоційний стан учасників наприкінці шостої зустрічі у Мелітопольській загальноосвітній школі №8 , яка старанно готувалася до тренерського візиту. Ще в січні педагоги провели “Демократичний вернісаж”, де кожен учитель презентував свою роль/свій внесок у Програмі “Демократична школа”; учні кожного класу спільно зробили постери із зазначенням змін; було проведено опитування всіх учасників освітнього процесу. Щоб визначитися з найбільшою зміною, учасники вишукували, обговорювали, “крутили” зміни, як кубик Рубіка – в усі боки й усіма відомими способами.  Окрім суперечливих емоцій на кінець зустрічі спільними зусиллями отримали й бажаний результат – таки виокремили найважливішу зміну) Далі буде.

– Учні НВО #23 м. Хмельницького вирішили переформатувати учнівське самоврядування у комітет з кількома конкретними напрямками. В школі почали радитися одне з одним і задоволені результатами. З окремими групами учасників освітнього процесу визначено слабкі та сильні сторони школи. Результати цього аналізу ляжуть в основу Плану роботи у 2019/2020 році та Стратегії розвитку закладу, яка ось-ось має з’явитися у школі. Процес консультування у школі став природнім і зрозумілим. Наступними кроками визначили активізацію батьківської громади та інтеграцію ОДГ /ОПЛ у освітній процес.

– Учні Одеської ЗОШ 81 відзначили, що їхня історія успіху – це інша атмосфера в школі! Вчителі рахуються з ними, адміністрація вислуховує! Вони втілюють свої ідеї! Вчителі це підтверджують і наголошують, що учнівське самоврядування дійсно дієве. Батьки говорили, що завдячуючи Програмі побачили, яка чудова у них молодь. Із реальних справ: оновлена структура самоврядування, шкільна медіація, шкільні соціальні мережі, скринька довіри…

– Хмельницька 27-ма школа підготувалася до приїзду тренерів та запитала думки в учнів, батьків, педагогів щодо впроваджених змін у школі. Всю інформацію опрацювали та представили під час зустрічі. В процесі розмови побачили важливі зміни для школи: створення положення про вибори до учнівського самоврядування, та активну роль учнів у житті школи, створення громадської організації батьків та її уже активну діяльність, запровадження ОДГ/ОПЛ у освітній процес, велика кількість вчителів почали використовувати підручники Ради Європи. Найбільше вразили батьки із своїм усвідомленим бажанням бути причетним до життя школи та ідеями, якій вони успішно втілюють у школі.

– В Оноківській ЗОШ Закарпатської області тренери спільно з ініціативною групою обговорили зміни, що відбулися у школі за період участі у програмі “Демократична школа”. А це і вибори до учнівського парламенту та початок його роботи, навчання у “Школі молодого політика”, участь у різноманітних проектах спільно із громадою села, поява нових гуртків з ініціативи дітей, поява “нових симпатичних”, на думку дітей, вчителів. Усі учасники зустрічі також наголосили, що тепер усі більш охоче відвідують школу, взаємини між учнями та педагогами стали відкритіші, навчальний процес став більш цікавішим та різноманітнішим.

– Лихівська школа на Дніпропетровщині змінила положення про учнівське самоврядування і саму процедуру обрання. Зараз думають, як прописати процедуру оголошення та втілення імпічменту президента, якщо людина не справляється з обов’язками. Школа сподівається, що учнівський актив складатиметься тепер не лише з учнів 11 класу.

– Дубівська школа Волинської області своїм особливим успіхом та досвідом, вартим поширення, може вважати співпрацю з громадою. Сільська ОТГ з населенням 5000 мешканців перетворила школу на своєрідний хаб. Взаємовигідна співпраця з громадою налічує 19 позицій різноманітних активностей.

– У Канівській гімназії реально й професійно, з дотриманням стандартів запрацювала шкільна служба медіації. Молодші школярі охоче звертаються до старших за допомогою у вирішенні конфліктів. Вчителі створили збірку своїх напрацювань з упровадження громадянської компетентності на уроках з різних дисциплін, використовуючи не лише “80 вправ…”, але й інші посібники Ради Європи.

Зміни вражають, надихають і мотивують працювати ще наполегливіше. Віримо, що це лише початок. Чекайте новин, далі буде…

Більше новин... | Підписатися на новини...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2020 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда