Кінець року для Програми означає старт нових можливостей. 22 грудня відбулася онлайн-презентація розробленого тренерською спільнотою «Демократичної школи» циклу онлайн-курсів та зустріч із авторським колективом курсів.
«30 кроків до Нової української школи: навчаємо громадянина» складається з 4 окремих курсів, які мають дещо різні тематичні акценти – для всіх учасниць і учасників освітнього процесу, для вчительства, для шкільної адміністрації та для ширшої громади, яка хоче співпрацювати зі школою.
Майже 2 години тривала розмова не лише про курси, а й про тенденції розвитку сучасної освіти, вчительську мотивацію, співпрацю школи з громадами і суспільством загалом, дитиноцентризм, розбудову довіри, пошук відповідей на виклики сьогодення й інші важливі питання.
Присутніх привітали виконавча директорка Європейського центру Вергеланда Ана Перона-Фьєльстад, директор Українського інституту розвитку освіти Вадим Карандій, головна спеціалістка директорату шкільної освіти Міністерства освіти та науки України Раїса Євтушенко, засновник платформи масових онлайн-курсів Prometheus Іван Примаченко.
Координатор програми «Демократична школа» Андрій Донець представив зміст та структуру циклу курсів і посібника «30 кроків до Нової української школи» та пояснив особливості їх функціонування на платформі. Зокрема, звернув увагу на особливості організації курсів:
- Базовий вступний курс «Стартуємо до успішної школи», за успішне проходження якого можна отримати сертифікат про підвищення кваліфікації на 30 годин. Він відкриває доступ до будь-якого (або всіх) з наступних курсів:
- Секрети успішних директора і директорки
- Успішне вчителювання – прості рецепти на щодень
- Школа і громада для дитини
Кожен з цих курсів також дає змогу отримати сертифікат на 30 годин підвищення кваліфікації.
Під час проходження курсів користувачі й користувачки збиратимуть цифрові відзнаки (від 16 до 22 на курс), які детально описують їхні навчальні досягнення.
В ролі універсального довідника, який містить структуровані навчальні матеріали для вчительства і дає можливість постійного доступу до пройдених матеріалів, виступає інтерактивний посібник «30 кроків до Нової української школи: навчаємо громадянина». Він не передбачає видачі сертифіката, але має більше інформації й порад, аніж курси.
Далі були 5 окремих бесід між 15-ма авторками й авторами курсів, які обговорили чимало актуальних питань:
- Як відбудеться «перехід» НУШ з молодшої у середню школу і чим можна підтримати освітянську спільноту в упровадженні змін?
- Чому важливо вчити громадян у школі?
- Що знайде для себе керівництво шкіл у запропонованих курсах? Як це допоможе їм розвивати школу й здобути визнання учнівства та громади?
- Що дасть адміністрації школи демократичне врядування?
- Що важливо вміти вчителю для успішної роботи з сучасними учнями? Як змінюється роль учительства в нинішній час?
- Як розвиток громадянських компетентностей учнів допомагає в учительській роботі?
- Для чого громадянські компетентності батькам учнів? Що буде важливим для молодіжних працівників і «навколошкільної» громади?
Були серйозні міркування й жартівливі діалоги, особисті історії й концептуальні ідеї, переконливі аргументи на користь проходження курсів та доступу до 5-річного досвіду й прикладів «Демократичної школи».
Отож, зареєструватися на вступний курс циклу та почитати інтерактивний посібник можна вже зараз. 20 січня курс буде доступним для проходження й отримання сертифіката. Тут можна отримати листівки з автографами авторок і авторів курсів.
Ми з нетерпінням чекаємо ваших відгуків, роздумів і вражень про курси. Сподіваємося, вони допоможуть зробити українську школу сучаснішою й комфортнішою для всіх.
***
Програма підтримки освітніх реформ в Україні “Демократична школа” реалізується Європейським центром ім. Вергеланда та Міністерством освіти і науки України у партнерстві з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив” та “ІСАР Єднання” і фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії.