Добрі практики УС (приклади з України та Польщі)

Буча: Як шкільне врядування зробили самостійним

Bucha tren

У школі найпомітнішими зазвичай є зміни в учнівському самоврядуванні. У Бучанській ЗОШ №1, що на Київщині, до роботи органу учнівського самоврядування долучилося багато охочих та зацікавлених учнів. Їхні пропозиції та заходи зробили життя школи цікавішим та більш демократичним.

Раніше орган учнівського самоврядування, який складався із формальних «лідерів» класів (переважно призначених класними керівниками), просто отримував завдання на тиждень від адміністрації школи. Без обговорень. Без обміну думками. Ці завдання просто треба було виконати. 

Учні звикли до такого порядку, і великої потреби у змінах не відчували. Більшість з них також не розуміла, що все те, що відбувається, не є правильним. Інерція була настільки великою, що й усвідомлення змін прийшло пізніше, аніж почалися ці зміни. «Ті демократичні інструменти, якими нас озброїли вчителі та учні-учасники проєкту після впровадження програми, запрацювали раніше, ніж ми це змогли зрозуміти», - ділиться враженнями Діана Григор’єва, одна з лідерок учнівського самоврядування «Школярія» Бучанської ЗОШ №1.

Коли учні усвідомили свою важливість

Bucha 89460412 2589428728001982 47857106887376896 n

На засіданнях учнівського самоврядування Варвара, Настя й Аліса (учасниці робочих зустрічей і тренінгів із тренерами «Демшколи») постійно розповідали про найкращі приклади з інших закладів, які брали участь у програмі. А потім вже самі ініціювали зміни у Бучанській школі.

Мабуть, усе почалося з опитування учнів щодо доцільності шкільної форми. Саме тоді, коли думка школярів стала рівнозначною думкам батьків і педагогів, вони усвідомили свою важливість. Кожна група учасників освітнього процесу (батьки, діти, вчителі) повинні були висловитися «за» чи «проти» шкільної форми. Анкетування учнів здійснювали члени «Школярії». Вчителі обговорили це питання на педагогічній раді. Серед батьків адміністрація школи провела онлайн-опитування.

Результати обговорень голова учнівського самоврядування, директор школи та голова батьківської ради представили на Раді школи. Більшість учнів були проти шкільної форми. Таким чином, завдяки єдності думок вчителів і дітей обов’язкова шкільна форма була відмінена. Натомість учні розробили рекомендації щодо зовнішнього вигляду школярів.

Згодом засідання учнівського самоврядування стали щотижневими, туди почали запрошувати не лише лідерів класів, а й усіх зацікавлених осіб. І хоча у цьому органі не був представлений кожен клас, але він складався суто із дітей, що хотіли щось змінити.  Поступово почали проводити не настановчу зустріч з педагогом-організатором, а засідання з обговореннями, де ініціаторами заходів стали діти. 

«Учнів залучили до процесу прийняття загальношкільних рішень. І ми почали більше усвідомлювати сутність проблем, що стоять перед колективом... не учительським, а нашим, спільним», - зазначила Аліса Сафарян, голова учнівського самоврядування. 

Bucha Хелловін

Учнівські ініціативи стали популярними

Саме школярі ініціювали та провели змагання «Nerf fest», у яких загалом взяли участь близько 170 дітей. Несподіванкою для вчителів стало святкування Хелловіну - цей захід зібрав майже 240 учнів. Наступною стала акція зі збору коштів для лікування колишньої учениці, юнної бучанської поетеси. Діти організували розпродаж її поетичних збірок. Спільними зусиллями батьків, учнів, вчителів та громади міста було зібрано 24000 грн. 

Bucha кіно

Швидко набула популярності учнівська ініціатива щодо перегляду фільмів, тематику яких обирали голосуванням. Спочатку збиралися пропозиції у скриньку, розміщену в коридорі, а потім на засіданні «Школярії» її лідери визначали за кількістю голосів фільм-переможець. Так для першого перегляду було обрано «Останній подарунок», далі була «Одержимість» Дам’єна Шазеля. Після перегляду відбувається обговорення головної ідеї фільмів, моментів, які найбільше сподобалися/не сподобалися юним глядачам. Кожен кіносеанс збирав в середньому 30-40 учнів. «Безкоштовний попкорн, смаколики, крісла-мішки на підлозі, хороший фільм - що може бути кращим для завершення тижня?», - каже Аліса Сафарян.

Доволі незвично відбувся й День самоврядування (напередодні Дня вчителя). Актив учнівського самоврядування замість традиційного концерту підготував квест по «станціям» для педагогів школи. Частина старшокласників проводила уроки, а частина були задіяні на «станціях». Здебільшого завдання були на згуртування колективу: зібрати вежу зі стаканчиків за допомогою мотузочок, пройти «мінне поле» із зав’язаними очима, орієнтуючись на підказки колег, намалювати школу майбутнього, заспівати та затанцювати. Закінчився День самоврядування спільним флешмобом учнів і вчителів. «Коли звикла все контролювати, складно повністю віддати кермо в руки дітей. Складно, але неймовірно весело та цікаво», - поділилася враженнями  від свята директорка школи Ольга Мохненко.  

Bucha День СУчні також активно долучаються до роботи в Раді школи. Так на червневому засіданні Ради голова учнівського самоврядування запропонувала оновити освітній простір подвір’я та коридорів школи. Учні зібрали пропозиції до оформлення ігрових зон, а потім долучились і до їх створення. 

Фактично усе, що було самоврядуванням заплановано, вдалося виконати. У планах на майбутнє - активізувати діяльність учнів через рекламну кампанію учнівського самоврядування. Таким чином хочуть кількісно і якісно збільшити залучення дітей до роботи врядування. Крім того, є наміри створити групи за інтересами заради вирішення нагальних проблем школи та громади. Для цього хочуть провести опитування дітей щодо їх готовності активно долучитися до роботи ініціативних груп; напрямів їх діяльності; нагальних проблем, які діти бачать і можуть вирішити самостійно.

Як казала американська письменниця і льотчиця Амелія Ергарт: «Найскладніше почати діяти, все інше залежить тільки від наполегливості». Учні Бучанської ЗОШ №1 найскладніший етап пройшли – почали діяти. Залишилось і надалі бути наполегливими.

 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

Ця сторінка створена в рамках проєкту «Розвиваємо коаліцію для учнівського самоврядування в Україні», що реалізується фундацією Civis Polonus (Варшава), Центром освітніх ініціатив зі Львова та ГО «Унікальна країна» зі Жмеринки, за фінансової підтримки програми RITA – Зміни в регіоні Польсько-Американського фонду свободи.

cei en W   uk civis skrocone rita 

© 2024 Учнівське самоврядування в Україні