Добрі практики УС (приклади з України та Польщі)

Учнівське самоврядування - територія можливостей

radyvyl urokDS

Учнівське самоврядування часто вважають двигуном усіх тих процесів, які формують життя школи. Тому команда Радивилівського ліцею №2 вирішила саме з нього і розпочати зміни.

Звісно, що самоврядні органи у ліцеї були, проте їх діяльність була мало помітною. Вчителі й адміністрація власноруч призначали дітей, яких вони вважали «гарними», до органів класного і шкільного учнівського самоврядування, але усе вирішували замість них. Діти майже не виявляли ініціатив, важливі загальношкільні рішення не приймались колективно, тож багатьом учням шкільне життя видавалось попросту не цікавим.

Після приєднання до програми «Демократична школа» та під чуйним наглядом тренерів процес таки пішов.

radyvyl zon relax

Першим важливим кроком стала розробка Положення про учнівське самоврядування. У Радивилівському ліцеї обговорювали проєкт, збирали пропозиції, і лише потім затвердили на загальношкільному референдумі. А вже після цього провели вибори президента школи.

Цей процес дещо відрізнявся від попередніх років. При чому від нього у захваті були навіть самі кандидат(к)и у президенти! Особливо їм сподобався процес розробки передвиборчої програми та агітації.

Протягом тижня кожен кандидат реалізовував один зі своїх заявлених у програмі проєктів - для того, аби продемонструвати свої навички. Результати вражали, адже кожен вкладав у свою справу душу. І робили вони це все для інших школярів та школярок! Серед проєктів, які були втілені кандидат(к)ами, зокрема, був релаксаційний куточок для наймолодших, вечірній кінозал щоп’ятниці, проєкт «Книга кожному».

radyvyl antybool

Спілкування під час виборчих перегонів і допомога один одному дозволили учнівству зрозуміти, що лише командна робота призводить до якісних результатів. Тож до дня виборів кандидати та кандидатки встигли не лише подружитися, але й спланувати майбутнє. Після виборів президента і парламенту школи був складений спільний план дій, і всі узялися до роботи.

Серед першочергових завдань ліцеїсти зазначили необхідність налагодити співпрацю з громадою. Й оскільки у Радивилові активно діє Молодіжна рада, вирішили діяти спільно з нею. Першим таким заходом стала «Картопляна поляна», а виручені у процесі кошти спрямували на купівлю статуї для міського парку. Далі були свято Гарбуза (до Хелловіну), Андріївські вечорниці, диско у стилі 90-х. Участь в організації та проведені цих заходів навчила школярів з легкістю комунікувати не лише з командою Молодіжної ради, але і з мешканцями міста, планувати свою діяльність та нести відповідальність за певну ділянку роботи.

Згодом, набувши певного досвіду, президентка ліцею також стала президенткою лідерів учнівського парламенту ОТГ. Й однією з ініціатив щодо спільної роботи стала ідея ліцеїстів провести День друзів для усіх школярів ОТГ.

radyvyl garbz

Також члени учнівського самоврядування розробили концепцію, як зробити рідне місто чистішим. Допомогти собі і природі - ось мета екопроєкту, який став популярним і спрямований на навчання школярів та запровадження культури сортування відходів у своїй школі, а пізніше і в усій громаді. На території ліцею є локація для роздільного збору сміття, а також прес для брикетування відходів – це дає можливість здавати їх на переробку. Через соціальні мережі члени учнівського самоврядування заохочують до цієї корисної практики всіх небайдужих. Загалом, шкільний актив популяризує серед місцевих мешканців участь в екологічних акціях та природоохоронному русі.

Паралельно із співпрацею з громадою кожне з шкільних міністерств стало або ініціатором, або співорганізатором заходів у ліцеї. Тут відбулись освітні квести, челенджі, благодійна акція в рамках «Щедрого вівторка» (зі збору необхідних речей для Кременецького реабілітаційного центру «Зоря надії»), Тиждень права, Андріївські вечорниці, День св. Миколая, свято Нового Року, «Ідеальна пара» (до Дня св. Валентина). Також заклад освіти взяв участь у декаді «16 днів проти насильства».

«Дуже тішить, що члени учнівського самоврядування також почали вирішувати і важливі шкільні питання», - зауважила Ірина Кухарук, президентка школи.

Учнівське самоврядування активно взаємодіє з усіма суб’єктами освітнього процесу: батьківським самоврядуванням, педагогічним колективом, адміністрацією школи. Тому учнівство було долучене до ухвалення рішень та впровадження ініціатив, які стосуються різних аспектів шкільного життя. Всі питання вирішуються спільно, швидко та якісно: оновлений актовий зал, урізноманітнення меню (учні та батьки), встановлення кулерів з водою у кожному класі, енергоощадне освітлення тощо.

radyvyl DS3

«Приємно, що батьки залучені до створення єдиного демократичного середовища. Від таких змін виграли всі – і учні, і батьки, і педагоги. Адже школярі стали активними учасниками демократичного освітнього процесу, зрозуміли свою роль як під час позакласної діяльності, так і на уроках», - підкреслює Ірина Кулик, мама учня.

Радивилівському ліцею вдалося створити дієве учнівське самоврядування, яке представляє інтереси, потреби та ідеї учнів. Адже метою було не лише активізувати роботу цих органів, але й урізноманітнити життя в школі, реалізувати ініціативи та налагодити тісну співпрацю вчитель-учень. Важливо також, що є і перспектива для розвитку шкільного самоврядування, бо у ліцеї багато активних і зацікавлених дітей. Учні самі ініціюють заходи та активності, при чому це роблять не лише члени органів самоврядування, а й молодші – зростає наступне покоління активної учнівської молоді.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

Ця сторінка створена в рамках проєкту «Розвиваємо коаліцію для учнівського самоврядування в Україні», що реалізується фундацією Civis Polonus (Варшава), Центром освітніх ініціатив зі Львова та ГО «Унікальна країна» зі Жмеринки, за фінансової підтримки програми RITA – Зміни в регіоні Польсько-Американського фонду свободи.

cei en W   uk civis skrocone rita 

© 2024 Учнівське самоврядування в Україні