TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Пустомити: Активне учнівське самоврядування - перший крок до дієвої громади міста

Коли починались демократичні зміни у Пустомитівський ЗЗСО №2 І-ІІІ ст. ім. В. Кучабського, ніхто й не уявляв, які це матиме наслідки. При чому не лише для закладу освіти, але й для усієї ОТГ.

pust04

Оновлення статуту і демократичні вибори

Одним із перших викликів, що стояли перед школою, була невисока ефективність роботи органів самоврядування, недієвість їхніх документів та пасивність учнів. Тож необхідно було створити ефективний орган УС, який би представляв інтереси, потреби та ідеї учнів. Метою також було не лише активізувати роботу самоврядування, але й урізноманітнити шкільне життя, втілити ініціативи і налагодити співпрацю між вчителями та учнями. 

Почали з аналізу документів, які регламентували роботу учнівського самоврядування, та створення спеціальної групи (двоє вчителів і п’ятеро учнів) для напрацювання відповідних демократичних змін. Шкільний статут відкоригували, у тому числі прописали в ньому процедуру обрання голови учнівського парламенту. І провели вибори вже за новими правилами.

Кандидати писали програми, виготовляли агітаційні листівки. Уся кампанія відбувалась динамічно і, на думку учнів Пустомитівської школи, була доволі цікавою. Хоча сам процес голосування через коронавірус, на жаль, відбувався онлайн за допомогою Google-форм.

pust02

У голосуванні взяли участь 157 учнів з 5-11 класів. «Це перші вибори, за перебігом яких із цікавістю спостерігала вся школа. Ми були впевнені, що переможе найкращий. Так і сталося!», - пригадує членкиня учнівського парламенту Софія К.

Значну увагу в Пустомитівській школі приділили поліпшенню комунікації: були створені й активно наповнюються сторінки школи у мережах Facebook та Instagram, покращено роботу сайту школи, з ініціативи учнів створено гурток медіаграмотності. А для підвищення рівня поінформованості у питаннях громадянської освіти на окремих уроках почали використовувати підручники Ради Європи. 

Розвиваючи громадянські компетентності

Теми з інтеграції ОДГ/ОПЛ  було реалізовано при викладанні 5 предметів для 6-11 класів: математика, українська мова і література, біологія, мистецтво. Тематичними заняттями було охоплено 175 дітей.

pust01 2 - У дітей виробляється повага до людської гідності та прав людини, - ділиться враженнями від уроків вчителька Дарія М. - Учні відстоюють думку, що ніхто не має права примушувати їх до небажаної діяльності, та усвідомлюють, що права людини слід поважати».

У позакласній роботі вчителі також почали використовувати інтерактивні прийоми, методи і вправи, спрямовані на всебічний розвиток громадянина. Наприклад, четверо класних керівників провели гру «Країна Гідності». Надихнувшись цим заходом, учні разом із класним керівником Наталією П. зробили цикл інтерв’ю з кандидатами на пост міського голови Пустомит. І це також було виявом їх громадянської свідомості та спробою допомогти членам місцевої громади зробити усвідомлений демократичний вибір. 

Трапляються, звісно, випадки пасивної позиції окремих педагогів, які не поспішають застосовувати нові методики в роботі. Проте загалом школа демонструє позитивну динаміку, зокрема, у зростанні рівня громадянської компетентності учнів. Важливо також, що навчальні зустрічі учнів та вчителів із тренерами «Демократичної школи» допомагають їм зрозуміти базові принципи демократичних стосунків у колективі, згуртувати шкільну спільноту (особливо учнів) та розвинути навички співпраці. 

Проєкти для громади

Також члени учнівського самоврядування намагаються зробити рідне місто чистішим. Допомогти собі і природі - ось мета екопроєкту, який став популярним у школі. Йдеться про запровадження культури сортування відходів у навчальному закладі, а згодом і в усій громаді. 

Шкільні активісти  налагодили співпрацю з громадською організацією «Пустомити онлайн». Одним із напрямків її діяльності є виховання екосвідомості у містян, зокрема, популяризація сортування сміття. 

pust03

Першою акцією був збір макулатури і пластикових кришечок. З усіх куточків Пустомит йшли дорослі і малі, вони несли зошити, книжки, коробки та інші паперові вироби. Навіть сильні снігопади, які припали на початок акції, не спинили активістів – проєкт відбувся так, як і було заплановано.

Зупинятись на досягнутому шкільний актив не збирається. Так президентка школи Софія, здобувши досвід у роботі учнівського самоврядування, вирішила взяти участь і в новоствореній Молодіжній раді Пустомитівської ОТГ. Тож невдовзі варто очікувати спільних заходів Пустомитівської школи №2 і громади.

Батьки та члени місцевої громади також помічають зміни, які відбуваються у закладі освіти: «Школа змінилась, у дітей демократичні погляди. Вони беруть участь у публічних опитуваннях, залучаються до діяльності в громаді, співпрацюють з іншими організаціями», - відзначають у батьківській спільноті.

- Завдяки участі в проєкті відбувся рестарт учнівського самоврядування: воно стало активним, не боїться втілювати власні ініціативи, а педагоги та адміністрація виступають в ролі помічників та консультантів, - наголошує директор школи Ігор М. 

 

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда