TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Навіщо потрібен інструмент демократичного розвитку школи?

Експерти та тренери Програми розробили Інструмент демократичного розвитку школи, щоб полегшити роботу директорів з демократизації закладів освіти. Адже для розвитку громадянських компетентностей учнів у школі важливо формувати демократичне середовище.

За основу документу взято положення Європейської конвенції з прав людини, Конвенції про права дитини, Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства і прав людини, Рамок компетентностей для демократичної культури, розроблених Радою Європи, Європейської хартії про участь молоді в місцевому та регіональному житті та інших рекомендацій у сфері освіти для демократичного громадянства і прав людини.

Інструмент містить 26 демократичних стандартів у трьох основних напрямках: розвиток демократичного шкільного середовища та демократичного процесу врядування у школі, включення освіти для демократичного громадянства і прав людини в освітній процес, усталення партнерських зв’язків із громадою. Цей Інструмент багатофункціональний. Він слугує основою для самооцінювання шкіл, водночас пропонуючи напрямки для подальшого демократичного розвитку й допомагає моніторити рух школи у напрямку розвитку культури демократії. Він динамічний та гнучкий, його можна використовувати декілька років поспіль, працювати почергово над визначеними сферами чи стандартами (адже вони взаємопов’язані). Дуже важливо для процесу роботи з Інструментом те, що дослідження, проведене на його основі, спрямоване не на зовнішню оцінку, а на самопізнання та розвиток і підтримує процеси трансформації навчального закладу.

Інструмент створений для того, щоб допомогти школі:

  • вивчити та описати ситуацію в школі, ідентифікувати як досягнення, так і проблеми та виклики, обговорюючи їх відкрито
  • визначити можливі напрямки інституційного розвитку
  • здійснювати моніторинг та оцінку досягнутих змін
  • сприяти усталенню демократичних практик у школах.

Що таке демократична школа?

Якою повинна бути школа, що сприяє формуванню громадянських компетентностей? З положень Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства і прав людини та міжнародних документів про права людини можна виділити ряд основних принципів, на які мала б опиратися демократична школа:

  • Демократична участь
  • Різноманіття як цінність
  • Рівність можливостей
  • Повага до людської гідності
  • Мирне співіснування

Демократична школа – це не ідеальна школа, де немає жодних проблем. Це школа, де всі суб’єкти шкільного життя слухають і поважають один одного, а всі важливі рішення обговорюються і приймаються усіма сторонами, яких ці рішення стосуються. Це школа, у якій не бояться говорити про виклики та труднощі, а разом шукають шляхи виходу з проблематичних ситуацій. Це школа, у якій за жодних обставин не забувають демократичні принципи і не нехтують ними.

При цьому важливо пам’ятати, що демократія – це насамперед процес, а не результат. Проведення низки окремих заходів не може забезпечити міцнішої демократії. Школі варто постійно намагатися покращити якість відносин між усіма учасниками навчально-виховного процесу. При цьому, якщо ми прагнемо зробити школу більш демократичною, нам потрібно багато часу й готовність змінюватися. Також школа має бути готовою, що у цьому неспинному процесі будуть траплятися помилки, й не боятися цього.

Загальношкільний підхід

Досвід показує, що розвиток громадянських компетентностей у школі буде максимально ефективним тоді, коли це стане завданням не лише окремих предметів, а усіх сфер шкільного життя, коли увесь освітній процес буде базуватися на цінностях прав людини, демократичній участі, рівності та партнерстві. Адже як зміст та методи навчання, так і виховна робота, участь у громадському житті та шкільному врядуванні впливають на становлення нас як громадян. Відтак, знання, вміння, ставлення та цінності для демократичного громадянства найкраще опанувати через загальношкільний підхід - спільні зусилля адміністрації, вчителів, учнів, батьків та місцевої громади, спрямовані на комплексне вивчення та практику демократичних принципів і поваги до прав людини у всіх сферах шкільного життя.

Без щоденної практики колегіального прийняття рішень, участі у діяльності органів самоврядування, розробки правил і процедур реагування у випадку дискримінації – наприклад, булінгу та мобінгу в школі, демократія та права людини перетворюються на порожні гасла. Особистий практичний досвід реальної демократії в школі – запорука виховання свідомих громадян і поглиблення культури демократії у суспільстві в цілому.

Тому формування демократичних компетентностей у школі тісно пов’язане з інституційним розвитком самого закладу освіти. Школам важливо розвиватися і створювати сприятливе середовище для вивчення демократії.

Для того щоб почати самооцінку необхідно зареєструватись та створити профіль школи на сайті.

Результати самооцінки та будь-яка інформація про школу з "Інструменту демократичного розвитку школи" не буде доступна іншим користувачам. Ці дані збираються Європейським центром ім. Вергеланда зі статистичною метою, і не будуть оприлюднюватися, або передаватися жодним партнерам.

 

Зареєструватися на сайті...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда