TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Шкільний статут у Кагарлику оживили і популяризували… мультиком

Чи у вашій школі всі знають, які функції виконує учнівське самоврядування? А які документи регулюють його діяльність? І про що взагалі йдеться у статуті школи? 

Ці ж питання стали предметом дискусії, що розгорнулась на зустрічі з тренерами Демшколи між представниками педагогічного і учнівського колективу Кагарлицької школи №3, що на Київщині. 

Kagarlk 001

Звісно, що десь кимось записані формальні постулати статуту навряд чи будуть цікаві (та й просто відомі) великій кількості школярів. Не говорячи вже про те, що такий напівмертвий документ не впливатиме ні на ухвалення важливих рішень у закладі освіти, ні на поліпшення взаємодії між групами шкільного середовища, ні на розвиток громадянських компетентностей.

У кагарлицькій школі почали стандартно – з аналізу стану шкільного самоврядування. І дійшли до висновку, що більшість можливостей (наданих законодавчо, до речі) вони не використовують. Хіба що зрідка вирішували окремі питання дозвілля учнів. Тож ініціативна група була одностайною – потрібні зміни!

Kagarlk 0001Насамперед вирішено було з’ясувати сильні та слабкі сторони діяльності учнівського самоврядування. Для цього шкільній спільноті запропонували «Анкету питань та пропозицій», яку розмістили на сторінках школи у соцмережах. У ній були, зокрема, питання щодо мети існування учнівського самоврядування, оцінка роботи цього органу, бажання взяти участь в його роботі, пропозиції тощо.

Анкетою зацікавились та відповіли на її запитання близько 70% учнів школи №3. Узагальнення відповідей дало ініціаторам анкетування такі результати: по-перше, учням подобаються шкільні заходи, проте у деяких вони беруть участь «бо так сказав класний керівник», або «від класу потрібен був представник». По-друге, більшість не знає функцій учнівського самоврядування, і ніхто не знав про статут, яким визначено основні питання його діяльності. Натомість оптимізму додало те, що 50% опитаних хотіли би брати участь в діяльності учнівського самоврядування, мають до нього низку запитань і цікавих пропозицій. 

У відповідь на ці результати спочатку було створено сторінку в мережі Інстаграм, де орган самоврядування та всі учні формують запитання й разом шукають на них відповіді. 

Звернули увагу й на те, що учнівська спільнота майже нічого не знає про учнівське самоврядування, як воно діє, чим займається, де про це почитати і дізнатися. «Розпочати зміни вирішили з оновлення статуту учнівського самоврядування», - зазначає педагог-організатор Альона Колисан. 

Ініціативна група зібрала усіх, хто бажав долучитись до роботи, і всі разом узялися читати статут, який існував на той момент, та відзначати статті, які захотіли змінити. У підсумку спільними зусиллями було оновлено деякі статті, внесено зміни щодо завдань і функцій, про які дізналися з інструменту Демшколи та з освітнього законодавства. Особливу увагу при цьому звертали на права і обов’язки. 

Kagarlk 01

Наступним завданням став пошук відповіді на питання: Як зробити статут живим і зрозумілим для всієї шкільної спільноти? 

«Прикладом, який надихнув ініціативну групу, стала ілюстрована Хартія, яка простими малюнками розказує про важливі речі», - розповіла спікерка учнівського самоврядування Віка Ільченко. За її словами, йдеться про Хартію з освіти для демократичного громадянства та прав людини, з якою учнівська ініціативна група ознайомилася на зустрічі із планування дій. Як зазначила учениця 8-Б Надія Карапіра, «Хартія подобається тим, що вона дуже доступно розповідає про демократію в школі. У ній багато цікавого матеріалу, особливо малюнків, які можна довго розглядати, та спрощена інформація, що дає змогу кожному в простому форматі зрозуміти основи демократії».

Під час пошуку ідей щодо того, як донести інформацію про статут максимальній кількості учнів, згадали і про мультфільм “Шкільна фабрика”. Це й вирішило справу.

Вікторія, спікерка врядування, почала малювати на папері статті, які визначають права та обов’язки, говорять про недоторканність та безпеку. Далі - сюжет про те, що Рада учнівського самоврядування є добровільним об’єднанням  учнів, мета якого - навчитися ініціативності, відповідальності та співпраці. Хотіли повідомити й про те, що учні всі рівні у своїй гідності та правах, про честь і гідність кожного учня школи, свободу думки та слова, право вільно збирати та поширювати інформацію. Наголосили також на вільному виборі учнем профілю навчання, факультативу та гуртків.

Про ідею створити мультфільм розповіли педагогам. Знайшлися ті, хто не лише підтримав, але й допоміг втілити задум в життя. Так вчитель інформатики Юрій Староста узяв на себе відповідальність за графічний дизайн і монтаж, Ірина Пупко, вчителька географії, стала куратором процесу. Розподілили й інші ролі: озвучували ролик Ірина Мельник, Анна і Андрій  Коваленки, сценарій розробляла Вікторія Ільченко. Так і з’явився цей оригінальний продукт - ролик «Живий Статут учнівського самоврядування» (він доступний для перегляду).

Аби якомога ширше коло учнів могло ознайомитися із відеороликом, представники самоврядування розмістили на першому поверсі школи  розмістили оголошення з QR-кодом «Статут учнівського врядування», а також розповсюдили поклик на ролик усіма шкільними каналами комунікації. Усі класні керівники на годинах спілкування показали дітям це відео і обговорили його зміст. 

Спільнота учнів відреагувала дуже позитивно. Учениця 7-Б Катерина Шусть каже: «Статті більш зрозумілі для нас у мультиковій формі. Класно, що у кожній статті чітко зрозуміло про права і обов’язки учнів». Погоджується з нею і п’ятикласник Михайло Коваленко: «Ролик яскравий і в цікавій формі, захоплює». 

Тож у такий оригінальний спосіб в Кагарлицькій школі№3 вдалося не тільки створити новий статут, а й у простий спосіб ознайомити всю школу з його змістом. І цим ефект від ролика не обмежився. Після появи цього відео значна кількість учнів почали відвідувати гурток вчителя інформатики Юрія Старости – у багатьох з’явилося бажання навчитися створювати мультфільми.

Також учнівське самоврядування збагатилося новими ідеями. А до роботи долучились і учні середніх класів (досі урядували лише старші школярі). 

Kagarlk 0001 2ps

«До  складу учнівського парламенту увійшли учні 5-10 класів, які виявили бажання працювати в органах самоврядування. Обрали день зустрічей -  четвер, також створили групу у Viber. Наші наради-зустрічі стали регулярними і корисними», - розповідає спікерка Вікторія Ільченко. 

«Разом проведений час згуртовує і дає нам можливість розкриватися. Коли я щось пропоную в нашій групі у Viber – одразу 20 плюсів. Співпраця у нас виходить органічно. Деякі діти, що прийшли до нас нещодавно, навіть думали, що сюди неможливо потрапити, що у нас закрита спільнота», – говорить учениця 9 класу Роксолана Вільчинська.

Після того, як вдалося суттєво пожвавити роботу самоврядування, у школі організували і провели цілу низку заходів. Зокрема, вечір кіно та тематичні вечірки, «Веселі перерви», створювали інсталяції до різних свят і виховних годин. Вчителі разом із заступником директора з виховної роботи, психологом, соціальним педагогом та педагогом-організатором проводили тематичні заняття «Вчимося бути толерантними», «Стоп - булінг!», «Конфлікти і шляхи їх вирішення», «Снігова куля участі», «Вибори в лісовій школі».

Kagarl screen multНа жаль, команді учнівського самоврядування ще не вдалося остаточно сформувати навички співпраці та командної роботи, ретельно дотримуватися складеного плану роботи всіх структурних підрозділів. Також, за словами учнів, їм би хотілося досягти справжнього партнерства із вчителями.

Але у планах передбачене справжнє системне навчання учнівського самоврядування. Тож у підсумку це повинно створити можливості по-справжньому долучатися до важливих змін як у закладі освіти, так і в усій громаді.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда