TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Співпраця з громадою в Смідині: Зі школи в депутати, і назад

Smid01 2

Відчути відповідальність за свої рішення, а також вагу кожного голосу при вирішенні проблем громади змогли учні опорної школи з волинського села Смідин. У рамках співпраці з керівництвом місцевої ОТГ школярі змоделювали роботу сесії сільради, де їм довелося не лише демонструвати громадянські компетентності, але й креативність, вміння ухвалювати важливі рішення та співпрацювати з людьми – необхідні навички для XXI ст.

Smid04

Донедавна учні ЗОШ І-ІІІ ст. села Смідин були такими ж, як і чимало їхніх однолітків – пасивними, не готовими брати на себе відповідальність. Якщо ж якась ініціатива і з’являлась, то до неї, зазвичай, не прислухалися.

Долучившись до Програми «Демократична школа», команда Смідинської школи обрала напрямки для впровадження демократичних змін. Це були, зокрема, розвиток учнівського самоврядування та співпраця закладу освіти і громади.

Важливу роль тут зіграла активна позиція голови місцевої ОТГ Оксани Піцик. Вона – випускниця школи у Смідині, після здобуття вищої освіти не лише встигла попрацювати в рідній школі, але й брала участь у проєктах місцевого розвитку, молодіжних обмінах та займалась громадською діяльністю. 

  • Для якісного діалогу між партнерами важливою є ефективна комунікація – уміння слухати і чути, обмінюватися інформацією, поширювати спільно прийняті ключові меседжі. До того ж, тісній співпраці значною мірою заважають стереотипи, особливо між секторами освіта – влада – громада», - зазначає Оксана Піцик.

Напередодні Дня місцевого самоврядування, який відзначають на початку грудня, старшокласників запросили до сільської ради – відчути себе в ролі працівників органу місцевого самоврядування. Більше двох десятків учнів 10-11 класів долучились до цієї ініціативи. Хтось із них сидів поряд із головою і спостерігав за її роботою, інші були заступниками, секретарями, бухгалтерами, землевпорядниками та ін. Школярам доручали самостійно виконувати певні завдання – аби вони ознайомились зі специфікою роботи працівників апарату сільради.Smid07

А вже 4 грудня 2020 року учні старшокласники взяли участь у моделюванні сесії сільської ради. За кілька днів до цього школярі об'єдналися у чотири комісії, кожна з них заздалегідь готувала проєкти рішень, які в подальшому розглядали на сесії. Кожен з учнів навіть отримав депутатське посвідчення, «депутати» провели пленарне засідання, під час якого розглянули 19 питань - відповідно до затвердженого порядку денного. 

Smid01«Метою такої гри є знайомство з внутрішньою організацією сільської ради, процесом розгляду питань та ухвалення рішень. Це цікавий захід, де молодь змогла відчути себе державотворцем і познайомитися ближче з органами місцевого самоврядування, дізнатися, як проходять засідання ради зсередини та особисто вплинути на ухвалення рішення», - розповідає організатор заходу Олена Крук, проєктна менеджерка сільської ради.

Старшокласникам Смідинської ЗОШ цей захід дуже сподобався. «Ми відчули, що ми і є майбутнім нашої держави», - емоційно зазначила одинадцятикласниця Карина Цалай. 

Також завдяки йому в учнів почали формуватися активна громадянська позиція та відповідальність за майбутнє громади. Школярі набули навичок комунікації, організаційної роботи, спробували працювати в команді.

«Діти навчилися брати на себе відповідальність, а це - дуже важливо, це те, чого всі так бояться», - наголосила заступниця директора школи з навчально-виховної роботи Інна Нерода.

Разом з тим, школярі стали й більш ініціативними. Учнівське самоврядування протягом 2020 року оновилося й активізувалося: після обговорення статуту до нього внесли зміни – зокрема, щодо структури УС (утворили 4 міністерства – спорту, освіти, дисципліни – відповідає за чергування – та культури) і дати виборів (їх перенесли на травень). Збори шкільного самоврядування зробили регулярними, секретар фіксує ідеї, при цьому протоколу не веде. Створили й окрему сторінку самоврядування в Інстаграмі, а його заходи висвітлюють у соцмережах (Facebook, YouTube). 

Smid05

Smid02

Запровадили також скриньку пропозицій – її розмістили у шкільному гардеробі. Одразу ж було подано кілька ідей, серед яких – організувати гурток з футболу. Запрацювало шкільне радіо – по ньому вітають іменинників. Старшокласники почали активніше комунікувати з учнями молодшої школи – спілкувались, вчили з дітьми руханку. Організували й змагання «Хто зверху» для хлопців і дівчат 9 класу.

При цьому співпраця із громадою лише розвивається. Учні опорної ЗОШ увійшли до складу молодіжної ради села. Заклад освіти бере активну участь (і перемагає) в конкурсі проєктів бюджету участі. Як відзначають в шкільному самоврядуванні, вони здобули хороші навички організаційної роботи та отримали досвід роботи в групах, навчились брати на себе відповідальність і стали більш дружніми. Тепер вони самі подають ідеї, планують заходи і тематичні дні, а також докладають зусиль для їх втілення.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда