TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Адвокати та прокурори

У вправі учні/учениці виконують ролі “присяжних”, “адвокатів”, “прокурорів”, обговорюючи одну з конфліктних ситуацій, що відбувалися на початку  ХІХ ст. у Європі. Вправа сприяє усвідомленню, що агресивне вирішення конфліктів є неприпустимим і призводить лише до їх ескалації.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Черкаська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 Черкаської міської ради Черкаської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Міжнародні кризи та збройні конфлікти на початку ХІХ ст.
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Навчити обгрунтовувати власну позицію щодо конфліктної ситуації, сприраючись на докази та історичні матеріали.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • здобуває знання щодо причин та наслідків збройних конфліктів;
  • вміє аналізувати причинно-наслідкові зв’язки.
Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Підготовка. На попередньому уроці дайте завдання учням/ученицям повторити матеріал про конфлікти, що відбувалися наприкінці ХІХ ст. (вивчений в рамках курсу “Всесвітня історія. 9 клас”).

  1. Об'єднайте дітей у три групи: “адвокати” (4-5 учнів/учениць), “прокурори” (4-5 учнів/учениць) та “присяжні” (всі інші діти в класі). Коментар: учні/учениці можуть самостійно вирішити, яку роль вони хочуть обрати: більш «активну» – адвоката чи прокурора, чи стати присяжним. Також можна роздати ролі рандомно чи цілеспрямовано для кожного/кожної учня/учениці. 
  2. Попросіть усіх учнів/учениць класу колегіально обрати той конфлікт, що вразив їх найбільше (можливе голосування підняттям руки) та зайняти заздалегідь визначені позиції.
  3. Поясніть, що адвокати мають представляти інтереси країн-«агресорів» (Великі європейські країни: Велика Британія, Російська або Австрійська імперії, Німеччина, що прагнули світового панування за рахунок більш слабких країн). Учасники/учасниці цієї групи мають переконати інших у необхідності підкоритися їхній волі без бою, пояснюючи це тим, що так можна уникнути відкритого конфлікту.
  4. Поясніть, що прокурори – країни, що постраждали у міжнародних конфліктах (Сербія, українські землі, Польща, що втратили свою державність або могли її втратити внаслідок дій держав-агресорів). Ця група повинна переконати інших у тому, що вирішувати конфлікт, порушуючи права інших, неприпустимо. Коментар: цей матеріал для учнів/учениць, що обрали роль адвокатів чи прокурорів, є знайомим, завдання щодо його повторення, діти отримали заздалегідь, відтак часу на додаткову підготовку на уроці не передбачено.
  5. Поясніть, що присяжні мають визначити, хто з учасників/учасниць судового засідання був більш переконливим та аргументувати свою позицію.

Коментар: важливо після вправи “вийти з ролей”, для цього запропонуйте дітям пересісти на інше місце, проведіть короткий енерджайзер тощо.

       6. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:

  • Що ви відчували, коли виконували ролі “адвокатів”, “прокурорів”, “присяжних”? Чому були такі відчуття?

Запитання для “адвокатів” та “прокурорів”:

  • Що допомагало/заважало відстоювати свою думку?
  • Про що ви міркували, коли слухали думки/аргументи одне одного?

Запитання до “присяжних”:

  • Чи важко/легко визначити, хто був/-ла переконливішим/-ою? Чому?
  • Які аргументи впливали на ваше рішення?

Запитання до всіх:

  • Чому важливо вирішувати конфлікти мирним шляхом, вести переговори?
  • За яких обставин меншість має підкорятися потребам більшості?
  • Що може свідчити, що у конфлікті винними є обидві сторони?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що важливо не допускати збройного, силового способу вирішення суперечок, а вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом, наводить докази для  підтвердження власної думки, аргументувати її, аналізувати ситуацію з різних сторін, чути думки людей, які мають інші погляди.

Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі  молоді «Компас», с. 63; с. 474–485.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Карта світу; прапори країн-учасниць конфлікту; трибуна.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда