TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Екологічна галерея

Ця вправа сприяє усвідомленню того, що кожна людина повинна знати екологічні права, які окреслюють різні аспекти збереження довкілля, як єдино можливого, природного середовища існування людини. Учасники/учасниці, базуючись на досвіді, уяві, знаннях, фантазії, аналізують експонати картин, запропонованих учителем/-ькою, з точки зору різних гілок суспільства – держави, пересічного/-ї громадянина/-ки, природи.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Привільненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Привільненської сільської ради
Предмет: Біологія
Тема уроку/години спілкування: Захист і збереження біосфери, основні заходи щодо охорони навколишнього середовища
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Ознайомити учнів та учениць з поняттям екологічного права, його джерелами, екологічними правами та обов’язками громадян/-ок України; формувати відповідальне ставлення до природи; поглибити знання дітей про законодавство України в галузі охорони природи; розвивати вміння самостійно узагальнювати здобуті знання; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища та екологічну культуру.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- свідомо ставиться до власного здоров’я, природи, її багатств та її захисту;

- долучається до природоохоронних заходів;

- прагне розв’язувати проблеми;

- ознайомлений/-а з документами з галузі охорони природи.

Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Вивісьте на дошці фотографії, де зображено правопорушення щодо навколишнього середовища (Додаток 1).
  2. Об'єднайте учнів та учениць у 3 групи за допомогою гри «Звірі». Для цього роздайте згорнутий папірець, де зображено тварини, кожній дитині (Додаток 2). Кількість тварин має відповідати кількості груп. Поясніть, що учасники/учасниці мають мовчки ходити класом і за допомогою мімічних рухів демонструвати тварину, яка зображена на папірці. Необхідно, знайшовши учня/ученицю, який/-а зображає таку ж тварину, узятися за руки і далі шукати, поки не знайдуть всіх представників/-ць.
  3. Об’єднавши учнів у групи, розкажіть про те, що руйнування природного середовища – це зазіхання на права людини. Право на здорове середовище існування - одне з невід'ємних природних прав усіх громадян/-ок України. Закон "Про охорону навколишнього природного середовища", прийнятий у 1991 р., є основним законом при регулюванні суспільних відносин щодо охорони довкілля, забезпечення екологічних прав громадян/-ок України. - Запропонуйте відкрити Конституцію України (Додаток 3) та знайдіть статті 16 та 50. Попросіть діти переглянути Конституцію України.
  4. Розподіліть між групами види правопорушень, роздайте таблички (Додаток 4):
    • І група - у сфері землевикористання, охорони надр, атмосферного повітря;
    • ІІ група - у сфері охорони водних ресурсів;
    • ІІІ група - у сфері лісовикористання, захисту рослинного і тваринного світу.  
  5. Запропонуйте учням та ученицям завітати до фотогалереї (розміщені на дошці фотографії формату А4) та переглянути ілюстровані картини. Попросіть учнів/учениць визначити, які з картин відповідають встановленим 3-м видам правопорушень.
  6. Паралельно запропонуйте опрацювати статті Закону України про «Охорону навколишнього природного середовища» (Додаток 5).
  7. Попросіть дітей, щоб вони, розглянувши запропоновані фотографії, відшукали зображення на дошці, що відповідають опрацьованому в групах матеріалу (статтям).
  8. Поясніть, що учні/учениці мають, знайшовши фотографії у фотогалереї, та опрацювавши статті, запропонувати ідею вирішення проблеми правопорушень своєї групи.
  9. Запросіть команди презентувати свої виступи у довільній формі.
  10. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
  • Як ви думаєте, чи порушуються права дітей/людей, через забруднення навколишнього середовища? Які саме?
  • Як ви думаєте, хто повинен/-на відстоювати права природи?
  • Яким чином людина може захищати свої права у випадку правопорушень?
  • Що або хто може попереджувати ці правопорушення?
  • Які дії варто застосувати у разі виявлення аналогічних правопорушень? 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють те, що права написані для всіх людей, їх потрібно забезпечувати як на рівні держави, так і людині; діти розуміють, що чим дбайливіше ми будемо ставитись до природи, тим довше служитиме вона нам.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Вправа авторська.

Коментарі:

Парти стоять по дві–три групами у довільному порядку. На дошці висять картини для груп. На партах лежить Конституція України, роздруковані статті, таблички з завданням.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда