TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Електростанція

Вправа сприяє розумінню учнями та ученицями, які випадки насильства можуть трапитися в їхньому житті. Учасники та учасниці вчаться шукати шляхи подолання насильства.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 30 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Удосконалювати вміння дітей помічати різні види насильства та шукати шляхи подолання випадків насильства.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння вирішувати конфлікти
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • розпізнає у тексті складні речення;
  • конструює складні речення та використовує їх у власному мовленні;
  • правильно інтонуює складні речення;
  • розставляє розділові знаки між частинами складного речення, обґрунтовуює їх уживання  відповідними правилами;
  • складає висловлення з урахуванням адресата мовлення, використовуючи різні за будовою (прості й складні) речення.
Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Пояснити учасникам/-цям, що вони працюватимуть на електростанції. Звичайні електростанції виробляють електроенергію з урану, вугілля, газу, сміття, біопалива, сонця, вітру чи хвиль, однак наша електростанція генерує енергію від міжособистісних стосунків. І якщо трапляються спалахи насильства, то відбувається збій у роботі станції. Начальником/-цею електростанції буде вчитель/-ка, який/-а даватиме розпорядження про зупинку роботу електростанції, а працівники/-ці станції, учасники/-ці гри, прийматимуть рішення, спрямовані на подолання помічених форм насильства, щоб налагодити роботу підприємства.
  2. Попросити учасників/-иць протягом 3-х хвилин коротко описати ситуацію, коли вони стали свідками чи учасниками/-цями випадків насильства, використовуючи складні речення. Пояснити, що ми не розглядаємо  “великих питань", таких як тероризм чи геноцид. Учитель/-ка підходить до учнів та учениць та переглядає правильність утворення речень (можна, попередивши дітей, наприкінці уроку зібрати роботи та прерглянути правильність виконання завдання).
  3. Об’єднати учасників/-иць у групи від 3 до 5 осіб, запропонувавши їм витягнути зі скриньки кольорову стрічку (кольорових стрічок у скриньці по 3-5 кожного кольору). У групах проговорити ситуації, які були описані.
  4. Утвореним групам роздати по 3-5 аркушів паперу червоного кольору та фломастери. Попросити учасників/-ць написати на кожному аркуші великими літерами,  використовуючи ключові слова або дуже короткі фрази, по одному випадку насильства, які вони вже пригадали та проговорили на попередньому етапі. На дошці або на стіні закріплено мотузку, що виконує роль кабеля. Потрібно прикріпити червоні аркуші із записами випадків насильства над “електричним кабелем” приблизно на відстані 20-40 см. 
  5. Повідомити учасникам/-цям, що керівник/-ця щойно отримав/-ла повідомлення від управління охорони праці та безпеки, що електростанція буде зачинена, якщо тільки вони – працівники/ці електростанції - не зможуть знайти альтернативне паливо для живлення підприємства, тобто не буде знайдено способу подолання насильницької ситуації.
  6. Запросити усіх учасників/-ць до роботи, об’єднавши у 2 команди шляхом розрахунку зі словосполученням “право людини”. Дати багато аркушів зеленого паперу, фломастер і рулон липкої стрічки до кожного.
  7. Продемонструвати учасникам/-цям робочий кабель та ситуації насильства на червоних аркушах над кабелем. Пояснити, що одна з причин, чому електростанція настільки небезпечна, полягає в тому, що насильство виробляє енергію в дуже нерівномірному потоці; спостерігаються часті сплески. Коли це відбувається, єдиний швидкий спосіб запобігти вибуху всього місця - це перерізати кабель; однак це надзвичайно небезпечна процедура, і її слід уникати будь-якою ціною. Коли наростає особливо сильний сплеск, то вони почують дзвін. Тоді їм доведеться діяти швидко, щоб відвернути накопичення енергії. Для цього потрібно визначити способи подолання запропонованої ситуації насильства.
  8. Показати, як це працює на практиці: 

Крок 1. Учасники та учасниці чують дзвін.

Крок 2. Учитель/-ка показує місце, де, можливо, доведеться перерізати кабель

Крок 3. Учасники та учасниці читають слова на двох аркушах, які висять на кабелі з обох сторін точки різання. 

9. Потім у двох команд є максимум 1 хвилина, щоб розглянути способи подолання двох різних випадків насильств. Вони записують свої пропозиції на окремих аркушах зеленого кольору, і намагаються якомога швидше наклеїти їх на мотузку, де вчитель/-ка збирався/-лася перерізати кабель. 

10. Коротко обговорити пропозиції з усією групою. Запропонувати командам виправити або відкинути будь-які пропозиції, які є нереалістичними. Зняти з мотузки два проблемних червоних аркуші і висловити полегшення.

11. Тепер запустити електростанцію і дати їй працювати лише хвилину-дві. Сигналізувати знову про тривожну ситуацію та вказати на місце, де збираєтесь перерізати кабель. Закликати команди розпочати свої рятувальні роботи.

12. Повторювати дії, допоки не будуть всі червоні аркуші замінені на зелені.

13. Нарешті, зібрати всі “папери з рішеннями” з дроту і приклеїти їх до стіни поруч із різними видами насильства.

14. Провести обговорення вправи у колі, запропонувавши учасникам/-цям відповісти на питання:

  • Після виконання вправи ви переконались, що помічали всі ситуації насильства навколо себе? Чи відкрився новий погляд у вас на вже звичну поведінку деяких людей?
  • Чи складно було шукати шляхи подолання ситуації насильства?
  • Чи до всіх ситуацій є миттєві рішення для розв'язання? 
  • Як у групі знаходили компромісний варіант при наявності кількох різних позицій?
  • Як ви використаєте набуті навички у повсякденні?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють, що насильство не має бути нормою життя. Люди повинні шукати шляхи подолання усіх видів насильства й викорінювати його. 

Використані джерела:
«Компас: посібник з освіти в області прав людини за участі молоді» ст. 150 (глава 2), Рамка компетентностей для культури демократії
Коментарі:

Урок удосконалення вмінь з теми. Вправа проводиться після узагальнення знань з теми "Складне речення"

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда