ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку вправ заявленій тематиці.

Фільтр

"Електростанція"

П.І.Б. автора: Вельгун Наталія
E-mail автора: skiphiya2016@kirschool30.kirovedu.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 30 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Предмет: українська мова
Тема уроку/години спілкування: Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Удосконалювати вміння дітей помічати різні види насильства та шукати шляхи подолання випадків насильства.
Форма/метод роботи: групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння вирішувати конфлікти
Очікувані результати:

Учасники  розуміють, що права людини завжди слід поважати та захищати. Відстоюють думку про те, що ніхто не має зазнавати тортур або підлягати нелюдському чи принизливому ставленню та покаранню, що всі закони мають відповідати нормам і стандартам у галузі прав людини.

Навчальні результати з програми навчання:

Учні розпізнають у тексті складні речення; конструюють складні речення та використовують їх у власному мовленні; правильно інтонують складні речення; розставляють розділові знаки між частинами  складного речення,  обґрунтовують їх уживання  відповідними правилами; складають висловлення  з урахуванням адресата мовлення, використовуючи різні за будовою (прості й складні) речення.

Тривалість вправи: 35 хв.
Інструкція для проведення вправи:
 • Пояснити учасникам, що вони  працюватимуть на електростанції. Звичайні електростанції виробляють електроенергію з урану, вугілля, газу, сміття, біопалива, сонця, вітру чи хвиль, однак наша електростанція генерує енергію від міжособистісних стосунків. І якщо трапляються спалахи насильства, то відбувається збій у роботі станції. Начальником електростанції буде вчитель, який даватиме розпорядження про зупинку роботу електростанції, а працівники станції, учасники гри, прийматимуть рішення, спрямовані на подолання помічених форм насильства, щоб налагодити роботу підприємства.
 • Попросити учасників протягом 3-х  хвилин  коротко описати ситуацію, коли вони стали свідками чи учасниками випадків насильства, використовуючи складні речення. Пояснити, що ми не розглядаємо  “великих питань", таких як тероризм чи геноцид. Вчитель підходить до учнів та переглядає правильність утворення речень (можна, попередивши учнів, наприкінці уроку зібрати роботи та прерглянути правильність виконання завдання).
 • Об’єднати  учасників у групи від 3 до 5 осіб запропонувавши їм витягнути зі скриньки кольорову стрічку (кольорових стрічок у скриньці по 3-5 кожного кольору). У групах  проговорити ситуації, які були описані.
 • Утвореним групам роздати по 3-5 аркушів паперу червоного кольору та фломастери. Попросити учасників написати на кожному аркуші великими літерами,  використовуючи ключові слова або дуже короткі фрази, по одному випадку насильства, які вони вже пригадали та проговорили на попередньому етапі. На дошці або на стіні закріплено мотузку, що виконує роль кабеля. Потрібно прикріпити червоні аркуші із записами випадків насильства над “електричним кабелем” приблизно на відстані 20 - 40 см. 
 • Повідомити учасникам, що керівник щойно отримав повідомлення від управління охорони праці та безпеки, що електростанція буде зачинена, якщо тільки вони – працівники електростанції - не зможуть знайти альтернативне паливо для живлення підприємства, тобто не буде знайдено способу подолання насильницької ситуації.
 • Запросити усіх учасників до роботи, об’єднавши у 2 команди шляхом розрахунку зі словосполученням “право людини”. Дати багато аркушів (зеленого) паперу, фломастер і рулон липкої стрічки до кожного.
 • Продемонструвати учасникам робочий кабель та ситуації насильства на червоних аркушах над кабелем. Пояснити, що одна з причин, чому електростанція настільки небезпечна, полягає в тому, що насильство виробляє енергію в дуже нерівномірному потоці; спостерігаються часті сплески. Коли це відбувається, єдиний швидкий спосіб запобігти вибуху всього місця - це перерізати кабель; однак це надзвичайно небезпечна процедура, і її слід уникати будь-якою ціною. Коли наростає особливо сильний сплеск, то вони почують дзвін. Тоді їм доведеться діяти швидко, щоб відвернути накопичення енергії. Для цього потрібно визначити способи подолання запропонованої ситуації насильства.
 • Показати, як це працює на практиці: 

1. Учасники  чують дзвін.

2.  Учитель показує місце, де, можливо, доведеться перерізати кабель

3. Учасники читають слова на двох аркушах, які висять на кабелі з обох сторін точки різання. 

 • Потім у двох команд є максимум 1 хвилина, щоб розглянути способи подолання двох різних випадків насильств. Вони записують свої пропозиції на окремих аркушах зеленого кольору, і намагаються якомога швидше наклеїти їх на мотузку, де вчитель збирався перерізати кабель. 
 • Коротко обговорити пропозиції з усією групою. Запропонувати командам виправити або відкинути будь-які пропозиції, які є нереалістичними. Зняти з мотузки два проблемних червоних аркуші і висловити полегшення.
 •  Тепер запустити електростанцію і дати їй працювати лише хвилину-дві. Сигналізувати знову про тривожну ситуацію та вказати на місце, де збираєтесь перерізати кабель. Закликати команди розпочати свої рятувальні роботи.
 • Повторювати дії, допоки не будуть всі червоні аркуші замінені на зелені
 •  Нарешті, зібрати всі “папери з рішеннями” з дроту і приклеїти їх до стіни поруч із різними видами насильства.
 • Провести обговорення вправи у колі, запропонувавши учасникам відповісти на питання:
 • Після виконання вправи ви переконались, що помічали всі ситуації насильства навколо себе? Чи відкрився новий погляд у Вас на вже звичну поведінку деяких людей?
 • Чи складно було шукати шляхи подолання ситуації насильства?
 • Чи до всіх ситуацій є миттєві рішення для розв'язання? 
 • Як у групі знаходили компромісний варіант при наявності кількох різних позицій?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Насильство не має бути нормою життя.  Люди повинні шукати шляхи подолання усіх видів насильства й викорінювати його. 

Використані джерела:

«Компас: посібник з освіти в області прав людини за участі молоді» ст. 150 (глава 2), Рамка компетентностей для культури демократії

Ключові слова: Гідність, насильство, повага, конфлікт, тортури, приниження, права
Коментарі:

Урок удосконалення вмінь з теми. Вправа проводиться після узагальнення знань з теми "Складне речення"

Вправа сприяє розумінню учнями, які є  випадки насильства в їхньому житті. Учасники вчаться шукати шляхи подолання насильства.

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2020 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда