TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Грудочка землі у скибочці яблука

Форма проведення уроку – «лабораторія дослідження грунтів». Використавши яблуко як уявну модель Землі, учні та учениці імітують, що запаси ґрунту у світі не безмежні.

Так: Апробована в рамках Програми
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №29 Миколаївської міської ради Миколаївської області
Предмет: Природознавство
Тема уроку/години спілкування: Грунт
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Розвинути розуміння важливості відповідального ставлення до навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів (земельних) як необхідних складових забезпечення прав людини.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- розкриває поняття «земельні ресурси», «право на охорону грунтів»; •

- усвідомлює необхідність самовиховання відповідального природокористовувача і пропонує заходи щодо збереження земельних ресурсів.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Об'єднайте дітей у групи.

2. Роздайте кожній групі яблуко, дощечку та десертний ніж.

3. Поясніть, що діти мають провести експеримент. Дайте групам інструкціх:

  • Подивіться на яблуко та уявіть,  що це — модель Землі в мініатюрі.
  • Розріжте яблуко на чотири рівні частини та відкладіть три з них убік. (Озвучте, що три чверті поверхні Землі займають моря й океани. Цю поверхню не можна використовувати для традиційного сільського господарства (хоча людство вже міркує над цим).
  • Розріжте чверть яблука ще надвоє та відкладіть убік одну частину. (Поясніть, що цю частину земної поверхні займають пустелі, де не ростуть сільськогосподарські культури).
  • Розріжте одну восьму яблука, що у вас залишилася, на чотири частини та відкладіть убік три з них. (Поясніть, що вони символізують ту частину земної поверхні, що вкрита скелями й камінням — така земля не є родючою).
  • Тонка скибка, яка залишилася, представляє 1/32 земної поверхні — саме таку частину вважають родючою землею. Зріжте зі скибки шкірку. Вона власне і є верхнім шаром, тобто ґрунтом, який годує рослини та виробляє їжу для всіх тварин і людей. Додайте, що будівництво доріг, житлових будинків і підприємств на родючій землі ще більше скорочує площі, на яких можна вирощувати врожаї.
  • Зробіть відповідний висновок.
  1. Роздайте групам аркуші формату А4 з намальованою грудочкою грунту, на якій попросіть написати пропозицій щодо поліпшення якості грунтів:«Чим я можу зарадити «ґрунтовим» проблемам?».
  2. Нагадайте дітям, що підказками є картки з правовою інформацією про збереження грунтів в Україні, світі. Наприклад: «Стан земельних ресурсів України близький до критичного. За період проведення земельної реформи значна кількість проблем у сфері земельних відносин не лише не розв'язана, а й загострилася. Серед земель України найбільшу територію займають землі сільськогосподарського призначення (71 %), 78 % з яких є ріллею. На всій території поширені процеси деградації земель, серед яких найбільш масштабними є ерозія (близько 57,5 % території), забруднення (близько 20 % території), підтоплення (близько 12 % території). Зменшується вміст поживних речовин у ґрунтах, а щорічні втрати гумусу становлять 0,65 т на 1 га» https://sites.google.com/site/agrarnijsouzukraieni/propoziciie-ta-obgovorenna/do-proektiv-zakoniv/prozberezennagruntivtaohoronuiehroducosti
Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до розуміння того, що кожна людина є частиною планети і всі її дії впливають на стан довкілля. Охорона грунтів сприяє забезпеченню прав людини, наприклад, права на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Використані джерела:

Посібник «Компасіто» , стор. 119–123

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда