ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Герої. Риси характеру, які допоможуть змінити світ(суспільство)

П.І.Б. автора: Іщук Олена Романівна
E-mail автора: lenaischuk@ukr.net
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
Предмет: зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Й. ГЕТЕ . Волелюбні мотиви та протистояння образів персонажів у оді «Прометей». Образ Прометея.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розглянути образ Прометея через розуміння героїчних вчинків на благо суспільства,розуміння необхідності активної громадянської позиції заради прогресу суспільства. Визначити риси характеру людини, які допоможуть змінити світ на краще
Форма/метод роботи: фронтальна робота, групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Відповідальність, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Учні:

Виявляють готовність взаємодіяти та працювати з іншими людьми заради спільних інтересів.

Відчувають обов’язок не залишатися осторонь, коли порушують права та гідність інших.  

Дискутують про те, що можна зробити, аби змінити громаду на краще.

 Беруть зобов’язання та несуть відповідальність, що притаманні активному громадянству, на місцевому, національному чи глобальному рівнях.  

 Можуть критично подивитися на себе з різних точок зору.

Можуть критично осмислювати свої емоції та почуття у найрізноманітніших ситуаціях.

Навчальні результати з програми навчання:

Учні:

Розкривають ідеї, аналізує мотиви й образи в ліричних творах Й. В. Ґете; розуміють роль ініціативи в суспільстві.

Тривалість вправи: 20 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Оскільки образ Прометея учнями  обговорювався при вивченні теми «Античність» у 8 кл,то у 9 кл можна відвести більше часу на виконання даної вправи. Після аналізу ліричного твору Гете пропонуємо вправу  «Герої. Риси характеру, які допоможуть змінити світ (суспільство)»

Перебіг вправи

КРОК 1   Вчитель пропонує учням об’єднатися у 5 груп по чотири учасника. Для цього можна розповісти цікавий факт з біографії ГЕТЕ. Пропоную два варіанти на вибір:

 Варіант 1 Гете любив квіти, обожнював фіалки. Він не просто їх любив, але і займався їх розведенням. І це розведення Гете проводив дуже цікавим способом. Виходячи на будь-яку прогулянку зі сприятливими для висаджування фіалок кліматичними умовами, брав з собою пакетик насіння в кишеню. Очима знаходив зручне місце для посіву та висипав туди насіння. Німці кажуть, що в передмістях Веймара, де Гете знайшов вічний спокій, до сих пір ростуть фіалки, які називають «квітами Гете».

Поділ відбувається за допомогою квітів Гете. Учні обирають фіалки із 5 різних видів на свій смак. Таким чином об’єднуються у 5 груп.

Варіант 2. Гете займався не тільки літературою і живописом, але і природознавством, особливо вченням про колір. Його книга «Про кольорознавство» вийшла в 1810 році. На відміну від звичайної теорії Ньютона про спектральні кольори, Гете вважав, що світло не складається з окремих кольорів. Під час занять пейзажним живописом в Італії він відкрив для себе багато чого. Наприклад, те, що «колір потрібно спочатку відчути як фізичний прояв безпосередньо в природі, перш ніж створювати витвори мистецтва». Учням пропонується відчути колір, з яким буде комфортно працювати. Вони обирають із 5 запропонованих кольорів той, який «відчули». Таким чином об’єднуються у 5 груп. Матеріали: різнобарвні жетончики (червоні, жовті, зелені,сині, блакитні) за кількістю учасників.

КРОК 2 Налаштування на роботу в групах

Вчитель: Йоганн Гете якось сказав: "Висловити думку, означає, як би посунути пішака у шаховій грі: пішак може загинути, але партія починається і може бути виграна". Тому будемо дослухатись до його поради і сміливо висловлювати та аргументувати свою думку.

Отож два запитання для всіх як підсумок першої частини уроку:  У чому сила Прометея? Яку людину ми можемо назвати Прометеєм?

КРОК 3        Робота в групах

   Учасники працюють  у групах 5 хв   над тим ,які герої викликають у них найбільше захоплення? Обирають три особистості у кожній групі. Вирішують, які ключові риси характеру допомогли цим особистостям здійснити героїчні вчинки. Чи змінили вони світ?

 Риси характеру, які на думку учасників допомогли змінити світ, занотовують на символічних язиках полум’я. (наприклад альтруїзм,справедливість,любов, співчуття,жертовність, відповідальність за свої рішення і вчинки, сміливість,сила волі і духу у боротьбі з тиранами, мудрість тощо)

І складають у чашу вогню, яка розміщена на дошці ( як візуалізація роботи в групах) . Додаток 1. Додаток 2 . Роздатковий матеріал

Прометеїв вогонь -  священний вогонь, що горить в душі людини і пробуджує її для героїчних вчинків на благо суспільства або світло розуму, пізнання, культури, прогресу.

Дебрифінг.

Чи можемо особистостей, які обрали групи, назвати Прометеями, тими , що несуть світло?

Що таке героїзм, героїчний вчинок? До якого типу людей належать обрані учасниками особистості?(звичайні, особливі, монархи, прості люди  тощо). Чи володіють вони, якимись особливими здібностями, рисами характеру? Чи може звичайна людина бути героєм? Чи може кожен із нас змінювати світ? Завдяки чому це може відбуватися? Яку одну рису характеру, із зазначених, ти б хотів мати найбільше? Чому саме ця риса є важливою? Як її використання може стати у нагоді для інших?

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні усвідомлять особисту роль та відповідальність за майбутнє,   необхідність не бути осторонь громадського життя, заради прогресу суспільства, зрозуміють роль ініціативи у суспільстві; а також  формуватимуть вміння аргументовано висловлювати свою думку.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини та участі молоді «Компас»  ( «Герої та героїні»,с115-117)

Ключові слова: Герої. Риси характеру, які допоможуть змінити світ(суспільство), Іщук Олена Романівна, Сарненський районний ліцей "Лідер"
Коментарі:

Облаштування класної кімнатиРозміщення столів у вигляді літери «П» із невеликим простором між деякими з них. Це дає змогу перетворити навчальну кімнату для роботи однієї групи та для одночасної роботи кількох груп.

Матеріали:фліпчарт або дошка,  де буде розміщено малюнок «Чаша з вогнем»,  15 малюнків «Язики полум’я»

( по 3 для кожної групи), кольорові фішки для поділу на групи

(5 кольорів за кількістю учнів),  рефлексійний кубик для

дебрифінгу, А-4 із алгоритмом методу «Прес»(для кожної групи)

Більшість людей хочуть, щоб життя в їхній спільноті та й у цілому світі стало кращим. Вони хочуть мати силу і здатність змінити все на краще.  Нам необхідні герої: люди , які надихають нас і дають надію. Людям потрібен зразок для наслідування: приклад того, як зробити світ кращим – приклад того, як жити.  Під час перебігу вправи учні мають зрозуміти, що кожен може змінити світ на краще, якщо дозволить змінитись на краще найперше собі, що кожен може стати героєм у чиємусь житті.

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2020 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда