TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Герої та героїні. Риси характеру, які допоможуть змінити світ (суспільство)

Більшість людей хочуть, щоб життя в їхній спільноті та й у цілому світі стало кращим. Вони хочуть мати силу і здатність змінити все на краще. Нам необхідні герої та героїні - люди, які надихають нас і дають надію. Людям потрібен зразок для наслідування: приклад того, як зробити світ кращим, приклад того, як жити.  Під час перебігу вправи учні та учениці мають зрозуміти, що кожна людина може змінити світ на краще, якщо дозволить змінитись на краще найперше собі, що кожна людина може стати героєм або героїнею у чиємусь житті.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Й. Гете. Волелюбні мотиви та протистояння образів персонажів у оді «Прометей». Образ Прометея.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розглянути образ Прометея через розуміння героїчних вчинків на благо суспільства, розуміння необхідності активної громадянської позиції заради прогресу суспільства. Визначити риси характеру людини, які допоможуть змінити світ на краще
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Відповідальність, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Учень / учениця:

- розкриває ідеї, аналізує мотиви й образи в ліричних творах Й. В. Ґете;

- розуміє роль ініціативи в суспільстві.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

 

Оскільки образ Прометея учнями  обговорювався при вивченні теми «Античність» у 8 класі, то у 9 класі можна відвести більше часу на виконання даної вправи. Після аналізу ліричного твору Гете пропонуємо вправу  «Герої та героїні. Риси характеру, які допоможуть змінити світ (суспільство)».

Перебіг вправи

Крок 1. Запропонуйте учням/ученицям об’єднатися у 5 груп по чотири учасника/-ці. Для цього можна розкажіть цікавий факт з біографії Гете. Нижче два варіанти на вибір:

Варіант 1. Гете любив квіти, обожнював фіалки. Він не просто їх любив, але і займався їх розведенням. І робив це цікавим способом. Виходячи на будь-яку прогулянку за сприятливих для висаджування фіалок кліматичними умовами, брав з собою пакетик насіння в кишеню. Очима знаходив зручне місце для посіву та висипав туди насіння. Німці кажуть, що в передмістях Веймара, де Гете знайшов вічний спокій, до сих пір ростуть фіалки, які називають «квітами Гете».

Поділ відбувається за допомогою квітів Гете. Учні/учениці обирають фіалки із 5 різних видів на свій смак. Таким чином об’єднуються у 5 груп.

Варіант 2. Гете займався не тільки літературою і живописом, але і природознавством, особливо вченням про колір. Його книга «Про кольорознавство» вийшла в 1810 році. На відміну від звичайної теорії Ньютона про спектральні кольори, Гете вважав, що світло не складається з окремих кольорів. Під час занять пейзажним живописом в Італії він відкрив для себе багато нового. Наприклад, те, що «колір потрібно спочатку відчути як фізичний прояв безпосередньо в природі, перш ніж створювати витвори мистецтва». Учням/ученицям пропонується відчути колір, з яким буде комфортно працювати. Вони обирають із 5 запропонованих кольорів той, який «відчули». Таким чином об’єднуються у 5 груп. Матеріали: різнобарвні жетончики (червоні, жовті, зелені,сині, блакитні) за кількістю учасників/учасниць.

Крок 2. Налаштуйте дітей на роботу в групах. (Йоганн Гете якось сказав: "Висловити думку, означає, як би посунути пішака у шаховій грі: пішак може загинути, але партія починається і може бути виграна". Тому будемо дослухатись до його поради і сміливо висловлювати та аргументувати свою думку).

Озвучте два запитання для всіх:  У чому сила Прометея? Яку людину ми можемо назвати Прометеєм?

Крок 3. Організуйте роботу в групах.

Поясніть, що учасники/учасниці мають у групах 5 хвилин на те, щоб обговорити,які герої/героїні викликають у них найбільше захоплення. Попросіть обрати три особистості у кожній групі та вирішити, які ключові риси характеру допомогли цим особистостям здійснити героїчні вчинки. Чи змінили вони світ? Наголосіть, що риси характеру, які, на думку учасників/учасниць, допомогли змінити світ, мають бути занотовані на символічних язиках полум’я (наприклад, альтруїзм, справедливість, любов, співчуття, жертовність, відповідальність за свої рішення і вчинки, сміливість, сила волі і духу у боротьбі з тиранами, мудрість тощо).

Попросіть скласти язики полум'я з написами у чашу вогню, яка розміщена на дошці (як візуалізація роботи в групах). (Додаток 1. Додаток 2)

Поясніть вислів Прометеїв вогонь (священний вогонь, що горить в душі людини і пробуджує її для героїчних вчинків на благо суспільства або світло розуму, пізнання, культури, прогресу).

Крок 4. Проведіть дебрифінг:

- Чи можемо особистостей, які обрали групи, назвати Прометеями, тими, що несуть світло? Обгрунтуйте свою думку.

- Що таке героїзм, героїчний вчинок? До якого типу людей належать обрані учасниками/учасницями особистості? (звичайні, особливі, монархи, прості люди  тощо). Чи володіють вони, якимись особливими здібностями, рисами характеру?

- Чи може звичайна людина бути героєм?

- Наскільки кожен і кожна з нас може змінювати світ? Завдяки чому це може відбуватися?

- Яку одну рису характеру, із зазначених, ти б хотів/-ла мати найбільше? Чому саме ця риса є важливою? Як вона може стати у нагоді для інших?

 

 Для проведення дебрифінгу можна використовувати рефлексійний кубик (Додаток 3).

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють особисту роль та відповідальність за майбутнє, необхідність не бути осторонь громадського життя заради прогресу суспільства, розуміють роль ініціативи у суспільстві; а також  формують уміння аргументовано висловлювати свою думку.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини та участі молоді «Компас»  («Герої та героїні», с. 115-117)

Коментарі:

Облаштування класної кімнатиРозміщення столів у вигляді літери «П» із невеликим простором між деякими з них. Це дає змогу перетворити навчальну кімнату для роботи однієї групи та для одночасної роботи кількох груп.

Матеріали: фліпчарт або дошка, де буде розміщено малюнок «Чаша з вогнем», малюнки «Язики полум’я» (по 3 для кожної групи), кольорові фішки для поділу на групи

(5 кольорів за кількістю учнів/учениць),  рефлексійний кубик для дебрифінгу.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда