TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Грудочка землі

«Птахам дані крила, рибам – плавці, а людям, які живуть у природі, - вивчення і пізнання природи; ось їхні крила!» 

Х. Марті

Цей вислів став основним меседжем під час проведення уроку природознавства у 5 класі. Ураховуючи матеріали посібника «Компасіто» на стор. 119–123 «Крапля води», з метою пояснення важливості відповідального ставлення до навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів (земельних) як необхідних складових забезпечення прав людини, урок проведено у формі «лабораторії грунтів».

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №29 Миколаївської міської ради Миколаївської області
Предмет: Природознавство
Тема уроку/години спілкування: Грунт
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Пояснення важливості відповідального ставлення до навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів (земельних) як необхідних складових забезпечення прав людини.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Уміння самостійно вчитися, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- знаннєвий компонент: називає основні середовища життя;

                                         знає, що збереження грунтів  забезпечує право людини на гідне життя;

                                         розуміє важливість співпраці для збереженя природних ресурсів;

- діяльнісний компонент: описує результати власних спостережень і дослідів;

                                           пояснює вплив чинників середовища на живі організми;

                                           використовує додаткові джерела інформації для виконання завдання, вивчену природничо-наукову лексику в самостійних усних повідомленнях;

- ціннісний компонент: оцінює значення природних екосистем у природі та житті людини.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Надайте можливість п’ятикласникам/-цям вивчити матеріал самостійно, шляхом виконання практичних завдань – дослідження грунтів на території школи, об’єднавшись у групи (4-6 осіб) та в парах.

2. Роздайте групам аркуші формату А4 з намальованою грудочкою грунту, на якій вони мають написати пропозиції щодо поліпшення якості грунтів.

3. Підготуйте підказки - картки з правовою  інформацією про збереження грунтів в Україні, світі.

Наприклад, картка №1: «Стан земельних ресурсів України близький до критичного. За період проведення земельної реформи значна кількість проблем у сфері земельних відносин не лише не розв'язана, а й загострилася. Серед земель України найбільшу територію займають землі сільськогоспо дарського призначення (71 %), 78 % з яких є ріллею. На всій території поширені процеси деградації земель, серед яких найбільш масштабними є ерозія (близько 57,5 % території), забруднення (близько 20 % території), підтоплення (близько 12 % території). Зменшується вміст поживних речовин у ґрунтах, а щорічні втрати гумусу становлять 0,65 тонни на 1 гектар»

Картка №2 : "Ґрунт прямо або побічно сприяє створенню матеріальних багатств, відтворенню трудових ресурсів, підтримці умов існування людства і якості його життя. Ґрунт використовується як засіб праці, джерело енергії, сировини й матеріалів, рекреації й навіть джерело інформації про навколишній світ."

Підсумок за результатами проведення вправи:

За результатами  досліджень учнів та учениць зроблені наступні висновки:

  • у ґрунті, що найбільше зазнає впливу людини (шкільне подвір’я) в основному присутні піщані частинки, механічний склад яких має оптимальні властивості для рослин;
  • грунт на шкільному подвір’ї має недостатню кількість повітря і води. Тим самим грунт на клумбі благоприємний і за цими показникам.

Діти розробили деякі рекомендації:

- Зміна погляду людини на ґрунт. Це не субстрат, який можна просто використовувати «без віддачі», це живе середовище зі своїми законами розвитку та існування.

- Необхідно вчасно здійснювати обробіток ділянок (перекопувати, мульчувати та інше). Для кращого стану висаджених квітів, дерев, кущів бажано продумати систему підведення води до ділянок. Охорона грунтових ресурсів сприяє забезпеченню прав людини, наприклад , права  на чисте довкілля.

Використані джерела:

Матеріали посібника «Компасіто», стор. 119–123 («Крапля води»).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда