TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Іван Мазепа - хто він?

Під час роботи в групах учні/учениці, спираючись на отримані знання та враховуючи різні погляди, визначаються з власною позицією щодо ролі Івана Мазепи у становленні української державності, вчаться аналізувати та з повагою сприймати протилежні погляди на процеси, явища та персоналії.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Марганецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Марганецької міської ради Дніпропетровської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Україна в період гетьманування І. Мазепи. Північна війна
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Навчити учнів/учениць на основі історичних фактів та власного досвіду аналізувати переваги та недоліки діяльності Івана Мазепи як політика, відстоювати свою думку та з повагою ставитися до людей, які мають протилежні погляди.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • узагальнює знання з теми;
  • виокремлює з фактів головне;
  • має власну позицію щодо історичної особи.
Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Перший етап (3 хвилини)

Об'єднайте учнів/учениць у 4 групи за стікерами з переліком слів, що стосуються козацької зброї (пістоль, мушкет, шабля, гармата, рушниця, ніж, бердиш), козацької їжі (соломаха, куліш, щерба, тетеря, юшка, затірка), козацького одягу (сорочка, шаровари, шапка, жупан, свита, чоботи), козацьких гетьманів  (Б.Хмельницький, І.Скоропадський, П.Тетеря, Д.Дорошенко, І.Виговський, Ю.Хмельницький).
Варіанти можуть повторюватися, якщо дітей у класі більше. Кожен/-а учень/учениця витягує з шапки папірець і сідає до своєї групи. Групи об'єднуються навколо 4 столів у різних куточках кімнати.

Другий етап (6-7 хвилин)

Дайте кожній групі по аркушу фліпчарту із твердженням і маркери. 
Попросіть команди аргументовано підтвердити або спростувати твердження: "Іван Мазепа - зрадник України". Групи мають пригадати відповідний навчальний матеріал та обговорити переваги та недоліки дій І. Мазепи на початку 18 століття. Вони повинні зафіксувати відібрані аргументи на аркуші фліпчарту, розділивши його вертикально – одна половина для підтвердження зазначеного вище твердження, а інша – для спростування. Повідомте учням/ученицям, що на цьому етапі вони не повинні використовувати всю площу аркуша, а можуть залишити нижню частину аркуша пустою. Діти можуть користуватися будь-якими доступними джерелами для підтвердження своїх думок. 

Третій етап (6-9 хвилин)

Запропонуйте групам передати свій аркуш фліпчарту іншій команді за годинниковою стрілкою. Отримавши аркуш іншої команди, учні/учениці мають надати їй письмовий зворотний зв'язок.
Групам доцільно запропонувати наступні варіанти позначок:
“+” - погоджуємося, "убивчий" аргумент;
“?” - сумнівний факт, що потребує уточнення;
“!” - наше доповнення.
Через кожні 2-3 хвилини групи передають фліпчарт іншій групі до тих пір, поки власний аркуш не повернеться до них. 

Четвертий етап (6 хвилин)

Запросіть групи обговорити узагальнену інформацію на аркушах фліпчарту та визначитися зі своєю позицією щодо Івана Мазепи (він герой, зрадник або інший варіант). Попросіть першу та другу групи по черзі назвати аргументи, що підтверджують заявлене твердження, а третю та четверту - аргументи, що спростовують.

 Дебрифінг (9-10 хвилин)

Проведіть обговорення:

  • Які моменти у вправі були для вас найбільш емоційними?
  • Яка інформація про Івана Мазепу для вас стала відкриттям? 
  • Чи вдалося вашій групі дійти спільної згоди щодо ролі Івана Мазепи у становленні української державності? Як ви приймали спільне рішення? Які були складнощі?
  • Після якого аргументу (факту, судження або емоційного переконання) у вас виникло бажання змінити свою позицію стосовно дій Івана Мазепи?
  • У чому переваги та недоліки зміни позиції у суперечливій ситуації?      
  • Які поради можна дати вашим одноліткам, коли їх погляди на кумирів (героїв/-нь), процеси та явища не співпадають зі співрозмовником/-ками?
  • Чого вас навчила ця вправа? Як ці вміння можуть знадобитися у вашому житті?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці вчаться використовувати докази, щоб підтверджувати свою думку. Діти дізнаються, що перш ніж робити висновки, важливо детальніше вивчати та аналізувати історичні матеріали. Діти уважно слухають альтернативні думки, розуміють, що за кожною дією людини обов'язково є наслідки, вчаться аналізувати історичні факти, розуміють, що очолювати державу - це велика відповідальність.

Використані джерела:

Життя з протиріччями: Навчання суперечливих питань шляхом освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Навчальний курс для вчителів (вправа “На чиєму ви боці?”, ст. 47).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Дошка, 4 аркуші фліпчарту, маркери, 4 столи.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда