Вправа спрямована на усвідомлення учнями та ученицями своєї ролі в житті суспільства, світу, цінності людини, відповідальності за використання досягнень науки, зокрема фізики для безпеки суспільства
Хто я
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Полтавської міської ради Полтавської області»
- Предмет: Фізика
- Тема уроку/години спілкування: Лабораторна робота № 10 «З’ясування умов плавання тіла»
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає про застосування фізичних явищ та процесів у техніці;
- усвідомлює відповідальність за використання досягнень фізики для безпеки суспільства;
- розуміє цінність людини (її життя, здоров’я, недоторканності й безпеки).
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об’єднайте дітей у групи по п’ять-шість осіб.
- Наголосіть, що під час командної роботи кожен/-а може виконувати різні ролі, наприклад: “Капітан/-ка”, Рульовий/-а”, “Пасажир/-ка”. Обговоріть з учнями та ученицями, якими вони бачать ці ролі і розробіть (якщо не розроблені) спільні характеристики ролей учасників.
- Надайте кожній команді завдання (розподіліть їх таким чином, щоб кожна група мала однакову кількість завдань, у тому числі, і на вибір). Поясніть, що учасники та учасниці мають обговорити завдання у групах.
- Запросіть групи дати відповіді на запитання, акцентуючи увагу на позиціях, які сприяють вихованню громадянської свідомості.
- Після короткого обговорення попросіть усіх дітей написати своє прізвище на двох аркушах. На першому попросіть дописати, яку роль вони виконували під час роботи в групі: “Капітан/-ка”, Рульовий/-а”, “Пасажи/-кар” і відкласти вбік. Інший аркуш попросіть передавати по колу у своїй групі для того, щоб кожен/-а учасник/-ці дописав/-ла одну із ролей свого одногрупника/-ці (“Капітан/-ка”, Рульовий/-а”, “Пасажир/-ка”).
- Проведіть дебрифінг. Запитання для обговорення:
- Як ви думаєте, чим може бути корисна ця вправа?
- Що ви дізналися цікавого?
- Як вам працювалося в команді?
- Якою ви побачили свою роль та якою - ваші однокласники/-ці? Які висновки можна з цього зробити?
- Наскільки цікавими виявилися питання для обговорення у групі?
- Які права людини висвітлені в кожному питанні?
- Яким буде ваше подальше життя, якщо ви будете відповідальними громадянами/-ками своєї країни? Яким буде навколишнє середовище?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Орієнтація на розуміння, що участь – це включення в діяльність, виконання разом спільної дії, вирішення проблем чи поставлених завдань; відповідальність за ухвалення рішень; висловлювання власної думки й слухання думок інших; що наше майбутнє залежить від кожної людини: від розумного використання набутих знань, наукових досягнень. Захист навколишнього середовища та відповідних прав людини буде ефективним і дієвим лише за умови тісної співпраці на всіх рівнях (від локального до глобального).
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 214, с. 511 (Глобалізація), вправи «Сила квітів» - с. 276–279, «Хто Я» - с. 311–313)
- Посібник з освіти дітей правам людини «Компасіто» (Загальна декларація прав людини (версія для дітей), с. 313–315.