TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

«Хто я? Як навчитися бачити Людину в собі?»

Людина – унікальна, незбагненна, адже ні сучасна наука,  ні релігія не можуть повністю розкрити сутність людини. Називаючи ті чи інші якості, кожен шукає серед них визначальні. І доки існує людство, триватимуть пошуки людиною відповіді на питання: «Хто ж вона є?». Напевно, відповіді будуть у всіх різні, тому що кожен, шукаючи себе,  знаходить і свої відповіді. Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива й неповторна, має власну індивідуальність, переконання та світогляд.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: «Притча про блудного сина», «Притча про сіяча». Використання біблійних тем, сюжетів, мотивів, образів в українській літературі. (Цю ж вправу легко можна використати під час вивчення творчості Г.Сковороди у 9 класі).
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Поглибити в учнів розуміння навчитися усвідомлювати свою унікальність як особистості, відчувати почуття власної гідності, усвідомлювати рівність усіх людей у повазі та правах, проявляти чітку громадянську позицію людини, яка має активну життєву позицію та прагне до самореалізації; розвивати уміння висловлювати судження про те, що означає бути Людиною.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Громадянська свідомість, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

ознайомити школярів з біблійними притчами, поглибити їх знання про поняття «притча»; розвивати культуру спілкування учнів, розвивати риси чесності, доброти, порядності; розвивати  бажання виявляти прояви любові та прощення у різних життєвих ситуаціях; формувати кругозір, світогляд учнів за допомогою притч; виховувати почуття поваги до ближнього. 

Тривалість вправи: 20 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Сьогодні мова йтиме про людину, що вона собою являє, у чому полягає феномен її природи. А також спробуємо пізнати самого себе; з’ясувати, як особистісні риси впливають на наше життя, поведінку, ставлення до себе, до сім’ї та до своєї Батьківщини.

Чи легко пізнавати себе? Чи можемо ми себе достатньо критично  оцінити і зрозуміти мотиви своїх вчинків. Сьогодні ми з вами з'ясуємо, як же пізнає людина сама себе, дізнаємося, чи є простим шлях до власного пізнання.

Спостерігаючи за собою, своїми вчинками, переживаннями, людина часто стикається з їх неоднозначністю, суперечливістю. Вона прагне зрозуміти, що в них істинне, а що ні. Цей пошук відбувається в процесі діалогу. Внутрішній діалог із самим собою або з іншою людиною дає можливість особистості стати на позицію дослідника стосовно самого себе.

Тож давайте зараз кожен із вас спробує стати дослідником самого/самої себе. Необхідно на листку   намалювати власну зірку вашої ідентифікації (можна роздрукувати готові шаблони).

На промінцях  червоним (зеленим, блакитним) маркером написати найбільш важливі яскраві  (позитивні) аспекти (особливості)  своєї особистості, те, що робить вас Людиною (наприклад: чесніть, цілеспрямованість…) (Додаток 1)

Маркером темного кольору написати ті риси характеру,

які б ви  хотіли змінити в собі (які заважають вам розвиватися, які, на вашу думку, негативно впливають на ваш імідж) – наприклад, лінь, недотримання слова….

(Як варіант, можна запропонувати вздовж намальованих променів сонця кожному учаснику потрібно написати відповіді на запитання «Хто я?», використовуйте для опису себе характеристики, риси, почуття та інтереси, починаючи кожне речення з займенника «Я – ...»)

Пропонуємо учням за бажанням презентувати власні зірки.

Дебрифінг (обговорення)

 Учні сидять у колі на стільцях. Для того, щоб викликати певний зворотний зв’язок, прошу учнів прокоментувати, що для них було новим та що, зокрема, їх вразило.

Обговорення:

- Чи відомо вам, чи є десь прописані оті найважливіші людські чесноти?  Де цьому людина може навчитися? Чи зустрічали Ви аналогічні сюжети у притчах Біблії?

- Де ці всі риси характеру їй можуть знадобитися? Для чого?

- Які риси ви найбільше бажаєте розвивати в собі?

- Що нового сьогодні про себе ви дізналися?

- Що потрібно для того, аби вміти критично оцінювати себе і власні вчинки?

- Чому варто знати свої особисті риси та якості? 

- Як скористатися цими знаннями?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Виконавши цю вправу, учні зможуть краще усвідомити та зрозуміти основні моменти моралі, правди, чесності, прощення, любові до ближнього;  школярі зможуть усвідомити рівність усіх людей у повазі та правах, громадянську позицію людини як один з проявів духовності; учні вмітимуть висловлювати судження про те, що означає  бути людиною, вмітимуть характеризувати власну особистість і розумітимуть зв’язок між характеристиками особистості та правами і обов'язками людини для досягнення своїх цілей.

  Окрім того, виконавши цю вправу, учні розвиватимуть і громадянські компетентності: повагу до людини, до прав людини, до людської гідності.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини та участі молоді «Компас»  ( «Хто я?»,с.311- 312)

Богосвятська А.І. Слово вчителя: вітаємось, хвалимо, прощаємось чарівно. Методичний посібник.

Богосвятська А.І. Відчувати. Думати. Діяти! Методична скринька прийомів етапу рефлексії.

Коментарі:
  1. Набір карток для поділу на пари (малюнки предметів, цитати відомих людей, поштові листівки тощо).
  2. Фліпчарт.
  3. Листки формату А5 для малювання зірочок або на листках роздруковані шаблони зірок.
  4. Різнокольорові маркери.

Листки для фліпчарту (3)

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда