ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку вправ заявленій тематиці.

Фільтр

«Хвилинку»

Учні поглянуть на права людини через призму творів Т.Шевченка "Катерина" і "Наймичка", зможуть висловити свої думки щодо поваги до людської гідності та відповідальності за свої вчинки.

П.І.Б. автора: Осташко Володимирівна
E-mail автора: rekord.76.tom.n@gmail.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ "Верхньодніпровська СЗШ №5 І-ІІІ ст." Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської обл."
Предмет: українська література
Тема уроку/години спілкування: «Вічна» тема матері й сина у творчості Т.Г.Шевченка (поеми «Катерина» і «Наймичка»)
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати в учнів свідоме переконання, що ніхто не має підлягати нелюдському ставленню до себе і покаранням; використовувати досвід читацької діяльності учнів для розв’язання життєвих проблем; розвивати мовленнєву культуру учнів
Форма/метод роботи: індивідуальна робота
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:

Учень стверджує, що права людини завжди слід поважати і захищати, що суспільство має поважати і захищати права дітей;

Відстоює думку, що ніхто не має підлягати нелюдському чи принизливому ставленню до себе; визнає відповідальність за свою поведінку;

Може висловлювати свою думку щодо окресленої проблеми.

Навчальні результати з програми навчання:

Учні розуміють становище жінки в кріпацькій Україні; порівнюють різні типи втілення теми жіночої долі у творчості поета; пояснюють поведінку та порівнюють вчинки героїнь його поем «Катерина» і «Наймичка».

Тривалість вправи: 30хв.
Інструкція для проведення вправи:

1.      Учні по черзі беруть зі столу учителя папірці з написами «промовець», «слухач» і, відповідно до цього, займають свої місця у класі. Слухачі сідають за парти, а промовці залишаються біля дошки і сідають у коло.

2.      Учитель/ ка пропонує промовцям витягти зі скриньки картку, на якій написане твердження, та за 2 хв.  щоб кожен з них  підготував свою однохвилинну промову на тему твердження, яке йому дісталося. Під час висловлювання не можна зупинятися та повторюватися.

3.      Через дві хвилини промовці по черзі починають проголошувати свої промови.  Учитель/ка контролює час.

4.      Слухачі уважно слухають та фіксують у зошитах ті висловлювання, з якими вони не погодилися або які їм найбільше сподобалися.

5.      Після того, як усі промовці висловляться, слухачі можуть задати запитання до промовців та уточнити їхні висловлювання.

 Питання для обговорення

1.І Катерина, і Ганна  перш за все стояли на захисті інтересів своїх  дітей – Івася і Марка. Доведіть або спростуйте це твердження.

2.У ст.5 Конвенції прав дитини говориться, що держава поважає відповідальність і права та обов’язки батьків. Наскільки справедливим є твердження, що у часи кріпацтва право жінки на щасливе материнство порушувалося саме державою?

3.Материнство - це перш за все відповідальність. Доведіть або спростуйте це твердження.

4. Ст.7 Конвенції прав дитини говорить, що кожна дитина має право на ім’я. Хто, по-вашому, повинен нести відповідальність за те, що Івась став просто «чорнявим байстрям»?

5.У ст.9 Конвенції прав дитини говориться, що  дитина має право не розлучатися зі своїми батьками. Як ви думаєте, Ганна порушила цю статтю?

6. «…не питайте, за що люди лають, за що не пускають в хату ночувать. Не питайте, чорнобриві, Бо люди не знають; Кого Бог кара на світі, То й вони карають». За що карають Катерину?

7. Який вчинок/и Катерини можна назвати безвідповідальним?Поясніть свою думку.

8. Наскільки справедливою є думка, що ні Катерина, ні Ганна не заслуговують на нашу повагу, бо їх зневажали інші?

9. Чому Івась став об’єктом посягання на його честь і гідність?

10. Як ви думаєте, діти повинні нести відповідальність за вчинки батьків? Аргументуйте свою думку.

11.Як змінилося ставлення людей до сучасних катерин і ган?

12.Як захищає держава права матерів-одиначок зараз?

Дебрифінг

- Про що ця вправа?

- Чим ця вправа була для вас корисною?

- Коли говоримо про материнство/батьківство, яким воно повинно бути насамперед?

- Якщо хтось із ваших знайомих опинився у ситуації Ганни чи Катерини,що б ви їм порадили?
- Що нового про права людини та права дитини ви дізналися з вправи?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні прийшли до висновку, що будь-хто може потрапити в складну життєву ситуацію, але через це ми не повинні принижувати людську гідність та втрачати повагу до людини, що материнство/батьківство повинно бути відповідальним і захищатися державою.

Використані джерела:

1.      Учні по черзі беруть зі столу учителя папірці з написами «промовець», «слухач» і, відповідно до цього, займають свої місця у класі. Слухачі сідають за парти, а промовці залишаються біля дошки і сідають у коло.

2.      Учитель/ ка пропонує промовцям витягти зі скриньки картку, на якій написане твердження, та за 2 хв.  щоб кожен з них  підготував свою однохвилинну промову на тему твердження., яке йому дісталося. Під час висловлювання не можна зупинятися та повторюватися.

3.      Через дві хвилини промовці по черзі починають проголошувати свої промови.  Учитель/ка контролює час.

4.      Слухачі уважно слухають та фіксують у зошитах ті висловлювання, з якими вони не погодилися або які їм найбільше сподобалися.

5.      Після того, як усі промовці висловляться, слухачі можуть задати запитання до промовців та уточнити їхні висловлювання.

1.І Катерина, і Ганна керувалися перш за все захистом інтересів своїх  дітей – Івася і Марка.

2.У ст.5 КПД говориться, що держава поважає відповідальність і права та обов’язки батьків. Наскільки справедливим є твердження, що у часи кріпацтва право жінки на щасливе материнство порушувалося саме державою?

3.У ст.7 КПД говориться, що «кожна дитина має право знати своїх батьків». Чи не  порушила Ганна це право, відкривши Маркові свою таємницю тільки перед смертю? Аргументуйте свою відповідь.

4. Ст.7 КПД говорить, що кожна дитина має право на ім’я. Хто, по-вашому, повинен нести відповідальність за те, що Івась став просто «чорнявим байстрям»?

5.У ст.9 КПД говориться, що  дитина має право не розлучатися зі своїми батьками. Що чи хто змусило Ганну покинути свого сина чужим людям?

6. Чому Ганна, підкинувши сина чужим людям, все-таки повернулася до цієї родини пізніше?

6. «…не питайте, за що люди лають, за що не пускають в хату ночувать. Не питайте, чорнобриві, Бо люди не знають; Кого Бог кара на світі, То й вони карають». Катерину карають люди, але в ДПЛ говориться, що «жодна людина не може бути об’єктом незаконного посягання на її честь і гідність». Які ж закони порушила Катерина? Чому її карають?

7. Наскільки справедливою є думка, що ні Катерина, ні Ганна не заслуговують на нашу повагу, бо їх зневажали інші?

8. Чому Івась став об’єктом посягання на його честь і гідність?

9. Як ви думаєте, діти повинні нести відповідальність за вчинки батьків? Аргументуйте свою думку.

9.Які права дитини були порушені щодо Івася?

10.Кого з героїнь поем –Катерину, Ганну чи Настю- можна назвати втіленням щасливого материнства? Чому?

11.Як змінилося ставлення людей до сучасних катерин і ган?

12.Як захищає держава права матерів-одиначок зараз?

 

 

 

 

 

Зб. «Компас. Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді», с.308

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2020 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда