TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Хвилинку!

Учні та учениці поглянуть на права людини через призму творів Т.Шевченка "Катерина" і "Наймичка", зможуть висловити свої думки щодо поваги до людської гідності та відповідальності за свої вчинки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ "Верхньодніпровська СЗШ №5 І-ІІІ ст." Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської обл."
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: «Вічна» тема матері й сина у творчості Т.Г.Шевченка (поеми «Катерина» і «Наймичка»)
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати в учнів та учениць свідоме переконання, що ніхто не має підлягати нелюдському ставленню до себе; використовувати досвід читацької діяльності дітей для розв’язання життєвих проблем; розвивати мовленнєву культуру учнів та учениць.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • розуміє становище жінки в кріпацькій Україні;
  • порівнює різні типи втілення теми жіночої долі у творчості поета;
  • пояснює поведінку та порівнює вчинки героїнь поем Т.Шевченка «Катерина» і «Наймичка».
Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1.      Попросіть учнів/-ениць по черзі взяти зі столу учителя/-ьки папірці з написами «промовець/-иця», «слухач/-ка» і, відповідно до цього, зайняти свої місця у класі. Слухачі/-ки мають сісти за парти, а промовці/-иці - залишитися біля дошки і сісти у коло.

2.      Запропонуйте промовцям/-ицям витягти зі скриньки картку, на якій написане твердження. Поясніть, що протягом 2 хвилин кожен/-а з них  має підготувати свою однохвилинну промову на тему твердження, яке йому/їй дісталося. Наголосіть, що під час висловлювання не можна зупинятися та повторюватися.

3.      Через дві хвилини запросіть промовців/-иць по черзі проголосити свої промови. Стежте зачасом за допмогою пісочного годинника, таймера тощо.

4.      Поясніть слухачам та слухачкам, що вони мають уважно слухати висловлювання промовців/-иць та фіксувати у зошитах ті висловлювання, з якими вони не погодилися або які їм найбільше сподобалися.

5.      Після того, як усі промовці/-иці висловляться, надайте можливість слухачі/-кам поставити запитання до промовців/-иць та уточнити їхні висловлювання.

 Картки з твердженнями:

1. І Катерина, і Ганна  перш за все стояли на захисті інтересів своїх  дітей – Івася і Марка. Доведіть або спростуйте це твердження.

2. У ст. 5 Конвенції прав дитини говориться, що держава поважає відповідальність і права та обов’язки батьків. Наскільки справедливим є твердження, що у часи кріпацтва право жінки на щасливе материнство порушувалося саме державою?

3. Материнство - це перш за все відповідальність. Доведіть або спростуйте це твердження.

4. Ст. 7 Конвенції прав дитини говорить, що кожна дитина має право на ім’я. Хто, по-вашому, повинен нести відповідальність за те, що Івась став просто «чорнявим байстрям»?

5. У ст. 9 Конвенції прав дитини говориться, що  дитина має право не розлучатися зі своїми батьками. Як ви думаєте, Ганна порушила цю статтю?

6. «…не питайте, за що люди лають, за що не пускають в хату ночувать. Не питайте, чорнобриві, Бо люди не знають; Кого Бог кара на світі, То й вони карають». За що карають Катерину?

7. Який вчинок/и Катерини можна назвати безвідповідальним?Поясніть свою думку.

8. Наскільки справедливою є думка, що ні Катерина, ні Ганна не заслуговують на нашу повагу, бо їх зневажали інші?

9. Чому Івась став об’єктом посягання на його честь і гідність?

10. Як ви думаєте, діти повинні нести відповідальність за вчинки батьків? Аргументуйте свою думку.

11. Як змінилося ставлення людей до сучасних катерин і ган?

12. Як захищає держава права матерів-одиначок зараз?

6. Проведіть дебрифінг. Питання для обговорення:

  • Що ви відчуваєте зараз?
  • Чим ця вправа була для вас корисною?
  • Коли говоримо про материнство/батьківство, яким воно повинно бути?
  • Що нового про права людини та права дитини ви дізналися з вправи?
  • Якби хтось із ваших знайомих опинився у ситуації Ганни чи Катерини,що б ви їм порадили?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці прийшли до висновку, що будь-хто може потрапити в складну життєву ситуацію, але через це ми не повинні принижувати людську гідність та втрачати повагу до людини, що материнство/батьківство повинно бути відповідальним і захищатися державою.

Використані джерела:
  • Посібник «Компас», с.76; 
  • «Конвенція прав дитини».
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда