TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Маленькі експерименти з відсотками задля сталого розвитку

Вправа допоможе учням та ученицям краще усвідомити особисту відповідальність за внесок у сталий розвиток. Діти порахують відсоток людей, що усвідомлюють екологічну ситуацію у світі.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ірпінська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням економіки та права №2 Ірпінської міської ради Київської області
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Відсоткове відношення двох чисел
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Сформувати особисту відповідальність за внесок у сталий розвиток; відпрацювати навички знаходження відсоткового відношення двох чисел.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- практикує навички розв'язування типових задач на відсотки.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднайте учнів та учениць у 3 групи: ”учень/учениця”, ”дзеркало”, ”касир/-ка”. Дайте можливість дітям обрати картки з ролями, прочитати картки, але попросіть їх НЕ ДІЛИТИСЯ своєю роллю з іншими учасниками/-цями.
  2. Дуже чітко проговоріть, що в цій грі має значення кожний рух; попросіть учнів/-ениць обов’язково виконати всі свої дії максимально чітко, не тільки ті, що озвучені вчителем/-кою, а всі необхідні в цьому процесі (наприклад, одягнути одяг; не просто вийти через двері, а пригадати, що їх треба відчинити; переконатися, що речі, з якими вони мають справу, наприклад, ключі, не можуть просто зникнути, їх треба покласти в кишеню чи сумку тощо). Попросіть їх звертати увагу на деталі – лише так можна правильно зіграти в цю гру.
  3. Поясніть дітям, коли вони розіграють першу сценку, то мають відійти до найближчої стіни й стояти там, намагаючись не рухатись.
  4. Розпочніть вправу словами: “Заплющте очі. Ви спите.” Включіть будильник. Коли він пролунає, скажіть: “Настав ранок. Потягніться, йдіть у ванну, вмийтесь, почистіть зуби і починайте збиратись до школи. Виходьте з дому. Ви в школі, уроки закінчились. Ви повертаєтесь додому і заходите у супермаркет, щоб купити продукти, бо до вас сьогодні завітають друзі”. 
  5. Попросіть учні/-ениць, що грають роль дзеркала, стоять біля парт із написом “Ванна кімната”. Учні/-ениці, що грають роль касирів/-ок, стоять біля парт із написом “Каса”. 
  6.  Попросіть “дзеркала” та “касирів/-ок” записувати на дошці кількість дітей, які не вимкнули воду та взяли пакет.
  7. Після сценки об'єднайте всіх учнів та учениць класу у мікрогрупи по 4 особи. Дайте завдання. Порахуйте, який відсоток учнів/учениць вимкнули воду та купили пакети (дані зазначені на дошці).
  8. Озвучте учням/ученицям факти:

► Приблизно 3 млн. людей помирає від спраги щорічно.

► Щоб виростити зерно для однієї буханки хліба, потрібно тонну води, а щоб виростити кілограм рису – 1,5 тонни води.

► Згідно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я, у 55% випадків причина смерті дітей – голод або недоїдання. Мільйони людей (серед них і 6 млн дітей) вмирають від голоду щороку.

► У деяких країнах люди змушені використовувати 3,5 літра води на день (для пиття, готування їжі та вмивання).

► Якщо ви виключатимете воду кожного разу, коли чистите зуби, це може заощадити до 8 літрів води.

9. Помножте 8 літрів на кількість учасниць/учасників, які не вимкнули воду, і перевірте, скільки води ви втратили під час цього невеликого експерименту.

10. Озвучте такі факти:

  • Пластикові пакети розкладаються за 500–1000 років.
  • Щороку кожен/-а українець/-ка використовує 500 пакетів. Приблизно 4 мільярди пластикових пакетів потрапляють щороку до смітника. Такою кількістю пакетів можна було б обмотати планету 63 рази.
  • Приблизно 100 000 морських ссавців помирають щороку через пластикові відходи у північній частині Тихого океану.
  • Дуже мало центрів вторинної переробки приймають пластикові пакети через незначну вигоду від їхньої переробки.
  • “Пластиковий суп з відходів”, що накопичується в Тихому океані, зростає катастрофічними темпами, і зараз його площа вдвічі більша за площу континентальних Сполучених Штатів Америки.

11. Попросіть учнів та учениць повернутися до своїх груп та обрахувати, який відсоток площі України зайняли би пластикові пакети, які вони використовують, за рік. Порівняйте результати груп, щоби пересвідчитися, чи правильні обрахунки.

12. Попросіть учнів та учениць знайти в інформацію про кількість прісної води,що знаходиться на планеті та кількість води,що витрачає 1 людина за рік. Попросіть дітей знайти скільки  відсотків від загальної кількості прісної води витрачає сім’я з 4 осіб за рік.

13. Проведіть обговорення:

  • Що ви відчуваєте після виконання вправи?
  • Що зміниться для хлопчика, який помирає від спраги в Ефіопії, якщо хтось у Європі кожного ранку буде економити воду?
  • Що зміниться для України, якщо кожен житель/жителька зменшить використання пластикових пакетів?
  • Якби у вас була можливість пережити подібний досвід, щоб ви зробили по іншому?
  • Що кожна людина може зробити для підтримки сталого розвитку?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці математично оцінять наслідки своєї діяльності та усвідомлять особисту відповідальність за сталий розвиток

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

: Наскрізні компетентності для демократії. Видання друге © Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019, вправа “Маленькі експерименти задля сталого розвитку”, с.109.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Картки з ролями, будильник, парти-каси, презентація з фактами, картки з написами “ Ванна кімната” та “Каса”
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда