TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Моя історія

Наше життя формується під впливом досвіду. Проте, деякий досвід впливає на нас сильніше, ніж інші. Ця вправа порівнює різний досвід та  досліджує різноманіття і подібності всередині групи.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Сарненський районний ліцей "Лідер"
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: «Про що говорять предки?» (зображення звичаїв, обрядів, єдності людини і природи у повісті «Тіні забутих предків» М.Коцюбинського )
Клас: 10
Мета вправи/заняття:  Збільшити зацікавлення та емпатію до культур інших учасниць/учасників.  Сформувати критичний підхід до власної історії.  Створити умови для усвідомлення різноманітності європейської історії.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Емпатія
Очікувані результати:

предметні: розкривати пантеїзм світобачення героїв, виражений через побут, звичаї, обряди, почуття, мораль;ключові: уміти ставитися толерантно до інших культур; відчувати відповідальність за майбутнє свого народу; аналізувати культуру рідного краю в контексті культурних особливостей різних регіонів України;  виховувати бажання глибше вивчати духовний світ українців, їх звичаї а обряди.

Тривалість вправи: 30-40 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1. Підготовка до проведення вправи: намальований на великому аркуші паперу річний календар. Він має відображати місяці (пори року)

 Учитель перед проведенням вправи нагадує учням, що даний твір М.Коцюбинського дає змогу розкрити сутність кожного із нас у контексті соціокультурного простору і в кінцевому результаті  - розширити  діалог між полікультурним полем та власним гуманістичним світосприйняттям.

Крок 2. Об’єднання в групи по 4-5 учасників (залежно від кількості учнів у класі)

«Кольори» (5 хв)

Матеріали: різнобарвні жетони (червоні, жовті, зелені, блакитні, фіолетовий…), підготовлені заздалегідь, за кількістю учасників. Перед початком заняття перемішати їх і роздати по одному кожному учаснику. Коли необхідно буде створити міні-групи, треба просто повідомити учасникам, що один колір жетонів - це перша команда, другий колір – друга.

Крок 3. У своєму творі М.Коцюбинський дуже детально описує звичаї обряди та традиції гуцулів.  Попросіть всіх у групі подумати про три найцікавіші обряди з повісті, які вразили їх.  На папері для фліпчарту, поділеному навпіл, з одного боку учні записують ці три «суспільні» події, що найбільше запам’яталися з твору. (5 хв.)

Крок 4. «Тіні забутих предків» - це енциклопедія українознавства.  На нас впливає дуже багато факторів:  те, де ми живемо, люди які нас оточують,  різні події, а  також наші родини і їхня історія. Як добре ви знаєте, звідки походять ваші батьки,  дідусь і бабуся?які сімейні традиції ви знаєте? Які із них вам подобаються?

На іншій стороні фліпчарту учні записують три найважливіші звичаї, традиції чи обряди, які на сучасному етапі відбуваються в їхніх сім’ях (чи родинах), у проведенні яких вони беруть безпосередню участь (які їм подобаються, які позначилися на їхньому житті тощо). (7 хв)

Крок 5. Попросіть учасників груп презентувати свої записи на листках та розповісти, чому ці традиції (звичаї, обряди….) важливі, що вони означають

і чому вони вибрали і записали саме їх (10 хв)

Крок 6. Попросіть учасниць/учасників розказати, чи вони були здивовані  деякими традиціями, і чи вони знали про них усіх. Також може бути цікаво обговорити, чому та як ми надаємо ваги одним звичаям (традиціям, подіям…), а не іншим (5 хв.)

(Учитель  наголошує на тому, що всі мають поважати традиції не тільки своєї родини, а й інших людей. Те, що важливе для одних,  не має викликати насмішок неповаги у інших. Також цікавим може виявитися той факт, що учасники можуть зазначити, що в їхніх родинах нема жодної такої традиції (….), як описано у творі, бо в їхніх родинах вважають, що в сучасному суспільстві нема місця для давніх обрядів і їм не було що озвучити коли вони працювали в групі)

 

 

 Крок 7. Один із учасників команди записує на календарі (який написаний на дошці) найважливіші  звичаї (обряди….), що обрала їхня група відповідно до річного календаря. (Календар може вийти більш кольоровим чи цікавим, якщо учасниці та учасники

додадуть малюнки чи картинки із  зображенням елементів родинних обрядів…)

 

Крок 8. «Мікрофон»

Для того, щоб з’ясувати емоційний стан учасників після виконання вправи, продовжимо речення

Працюючи сьогодні в групі, я

 

захоплювався/захоплювалась

дивувався/дивувалась                                 бо…

 не розумів/не розуміла

 відчував/відчувала

 

Крок 9. Дебрифінг за вправою

(орієнтовні запитання для дебрифінгу)

  • Що нового ви сьогодні довідалися?
  • Наскільки легко/важко вам сьогодні працювалося в групах?
  • Як вам вдавалося домовлятися, коли потрібно було визначити і записати ЛИШЕ ТРИ традиції ваших сімей, коли пропозицій було набагато більше?
  • Що можна взяти із скарбниці наших предків сучасній молоді?
  • До чого прагне людина? Особисто ви?
  • Що впливає на світогляд людини та її переконання?
  • Наскільки добре ви знаєте історію вашої родини?
  • Які саме родинні традиції ви продовжите у своїх сім’ях?

Які родинні традиції (почуті сьогодні) ваших однокласників ви хотіли б започаткувати у своїх родинах? чому?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Ця вправа допомагає нам усвідомити, що на нас впливає не лише те, де ми живемо та різні події, але також наші родини і їхня історія, допомагає зрозуміти, що деякі події вплинули на більшість учасників без огляду на їх походження чи історію освіти, бо  ми -  «усі рівні». У мультикультурній групі цю вправу можна використати, щоби збільшити зацікавлення нашим минулим і культурними впливами та заохотити людей поважати переконання й вірування інших.

Використані джерела:

Збірка освітніх методів та теорій «Всі різні – всі рівні» (ст.134)

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: 1. Листок для фліпчарту, на якому зображено календар 2. Листки для фліпчарту для роботи в групах (кількість листків відповідає кількості груп) 3. Різнокольорові маркери для кожної групи 4. Столи (їх кількість відповідає кількості груп)
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда