TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Море спраги

У вправі учні та учениці досліджують кількість води, яку використовують члени родини вдома за добу, місяць, рік, ознайомлюються з факти про темпи зменшення кількості води на планеті та міркують про власні дії щодо ощадливого використання води у побуті. 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Предмет: Природознавство
Тема уроку/години спілкування: Значення води у природі. Використання води людиною
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Сформувати розуміння важливості відповідального ставлення до водних ресурсів та їх раціонального використання.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- пояснює значення води;

- застосовує знання для ощадливого використання води у побуті;

- розуміє обмеженість ресурсів для задоволення потреб людини.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Попередня підготовка. На попередньому уроці діти отримали завдання проаналізувати: 

- кількість води, яку використовує їхня сім’я протягом доби, місяця, року;                   

- проговорити із батьками про те, чи економно вони використовують воду;

- спільно із членами родини продумати дії, які сприятимуть збереженню прісної води.

Крок 1. Учні та учениці об’єднуються по 5 осіб за принципом водного об’єкту: море, річка, озеро, ставок, струмок тощо (для швидкого об'єднання дітей у групи варто на столах закріпити аналогічні назви/зображення).

Крок 2. У кожній групі всі учасники по черзі ознайомлюють своїх однокласників/-ць із результатами власних досліджень та висновків.

Крок 3. Учасникики/-ці в групі обраховують, скільки води використовують всі сім’ї за добу, місяць, рік. Дані записують на стікерах синього кольору.

Крок 4. Кожна група оголошує отриману інформацію, приклеюючи стікери на умовно зображене море в довільному порядку, та всі разом обраховують кількість води в ньому – суму використаної води всіма родинами класу за рік.

Крок 5. Робота із сигнальними картками. Учитель/-ка зачитує факти про темпи зменшення кількості води на планеті, а учні/-ениці демонструють своє ставлення, піднімаючи сигнальні картки. Якщо факт викликає тривогу, учні/-ениці піднімають червону картку.

Орієнтовні факти про темпи зменшення кількості води на планеті:

@ запаси прісної води, потреба людей у якій є особливо великою, незначні (35029,21 тис. км3) і вичерпні;

@ сучасне місто використовує води з розрахунку на одну людину 300-500 л/добу, що значною мірою перевищує мінімальну потребу у воді однієї людини (25 л/добу);

@ найбільшим споживачем води є сільське господарство - найвищі безповоротні втрати води - 80%

@ особливо небезпечні стоки з міських вулиць та промислових майданчиків, які несуть значну кількість нафтопродуктів, сміття фенолів, різних кислот.

@ за даними Організації Обєднаних Націй 1 млрд. людей на землі не мають доступу до чистої води.

Крок 6. Враховуючи суму використаної води всіма родинами класу за рік та інформацію про темпи зменшення кількості води на планеті, групи прописують власні дієві 2-3 кроки щодо ощадливого використання води у побуті. Дії записують на стікерах синього кольору, озвучують та клеять на умовно зображене море.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до розуміння того, що кожна людина є частиною живої природи, планети. Кожна людина повинна вживати конкретних дій для бережливого ставлення до природних ресурсів. Охорона та збереження  водних  ресурсів – це зона відповідальності кожного/-ї активного/-ї громадянина/-ки.

Використані джерела:

Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянських та соціальних компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів 5-9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. - с. 105.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда