TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Не навішуйте ярлики!

Учні та учениці у процесі виконання завдання уроку проявляють ставлення до однокласників/однокласниць відповідно до “причеплених” ярликів і приходять до висновку, що це суперечить принципам демократії. 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЛІЦЕЙ" МЕРЕФ’ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Роман І.Багряного “Тигролови”. Популярність твору в повоєнній Європі. Актуальність для нашого часу.
Клас: 11
Мета вправи/заняття: Вправа сприяє усвідомленню того, що необхідно уникати упереджень та стереотипів, що призводять до дискримінації.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Висловлює власне ставлення до основних проблем, порушених у творі.

Усвідомлює значення свободи для духовного розвитку, активної життєвої позиції як вияву європейськості

Тривалість вправи: 40 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Перед початком уроку кожному/кожній на спину прикріпіть за допомогою прищепки аркуш А-4 із “ярликом”(Додаток ) так, щоб він/вона не бачили, що там написано .

  Запропонуйте учням/ученицям за 15 хвилин скласти й презентувати план підготовки до втечі за кордон Григорія Многогрішного й Наталки Сірко (завдання може бути й іншим) . 

   Поясніть, що під час виконання завдання вони повинні самостійно обрати форму роботи (індивідуальна, домовитися з парою, об’єднатися в групи, працювати всім разом тощо) і розподілити обов’язки між собою. При цьому учні/учениці мають проявляти ставлення один до одного відповідно до того “ярлика”, що прикіплений на спині, при цьому вслух не називати, що саме там написано.

   Через 15 хвилин заслухайте презентацію (презентації).

Обговорення (дебрифінг) 20 хв.

  • Хто відгадав свій ярлик? (послухайте відповіді всіх бажаючих, а потім дайте можливість всім зняти і прочитати свій “ярлик”)
  • Хто здогадувався про значення свого “ярлика”? Чому виникали такі припущення? 
  • Що ви відчували під час складання плану втечі та спілкування один з одним  відповідно до “ярликів”?
  • Як ви змінювали чи хотіли змінити свою поведінку, коли ставлення інших до вас насторожувало, дивувало, обурювало, виводило з рівноваги, вселяло надію на хороший результат, мотивувало?
  • Які зміни у звичайній поведінці ваших однокласників/однокласниць ви помічали під час виконання завдання?
  • Спростуйте або доведіть, що “ярлики”, які ми чіпляємо на людей, є дійсними.
  • Як наші упередження та стереотипи про інших людей впливають на ваші стосунки з ними чи їхнє життя взагалі?
  • Які “ярлики” були дані героям твору І. Багряного в тоталітарній державі? 
  • Як це позначилося на їхньому житті?

Підводимо до висновку, що стереотипи та упередження у будь-якому суспільстві: і в демократичному, і в тоталітарному,  призводять до дискримінації, заважають вияву європейськості: духовному розвитку, активній життєвій позиції особистості.   Тому твір І.Багряного мав велику популярність у повоєнній Європі й продовжує бути актуальним сьогодні. 

  • Що може зробити кожен із нас для досягнення позитивних цілей толерантності, рівності, гідності, прав людини?

Орієнтовні відповіді учнів/учениць: 

Не навішувати ярлики! Будувати стосунки з людьми, орієнтуючись на індивідуальність кожного/кожної та конкретні обставини, уникати навішування та поширення стереотипів.

 

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні усвідомлять необхідність ставитися до людей  відповідно до їхніх вчинків, цінувати свободу й гідність людини!

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка “Усі різні-усі рівні”, с.112  

Освітня збірка "Усі різні – усі рівні" — Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа» (schools-for-democracy.org)

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Підготуйте приміщення для того, щоб учні могли обрати самостійно форму роботи (місця для групової роботи, фліпчарт, папір для фліпчарту, папір А-4, різнокольорові маркери, ножиці, клей, роздруковані ілюстрації до твору І.Багряного “Тигролови” тощо).  Роздрукуйте “ярлики” (Додаток ).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда