TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Позитивне в негативному

Негативний досвід - це теж досвід. Вправа сприяє усвідомленню, що в кожній негативній події чи отриманому негативному досвіді можна знайти позитивні риси, поштовх для розвитку, можливість навчитися чогось. Учасники/учасниці мають можливість поглянути на негативні події під іншим кутом зору, знайти в них позитив.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 45 Маріупольської міської ради Донецької області"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Революція 1848-49 рр. в західноукраїнських землях
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати вміння аналізувати негативний досвід історичних подій, знаходячи позитивні наслідки, які розвивають особистість та спонукають до розвитку
Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Гнучкість та вміння адаптуватися, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Учень/учениця:

 • знає хронологію подій революції;
 • уміє назвати її здобутки та прорахунки;
 • аналізує наслідки революції,
 • закріплює поняття про причинно-наслідкові зв’язки.
Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
 1. Намалюйте на дошці лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років в західноукраїнських землях. Роздайте учням/ученицям стікери двох кольорів. Попросіть кожну дитину індивідуально написати на стікері 2-4 події революції 1848-49 рр. На стікерах одного кольору треба позначити події, що учень/учениця характеризує як здобутки, на іншому - негативні події. 

Порада для вчителя/-ьки: якщо учні/учениці забули позначити якусь подію, у процесі виконання завдання зробіть невеличку корекцію/підказку.

       2. Попросіть дітей прикріпити стікери з подіями вздовж лінії часу.

       3. О’єднайте учнів/учениць у групи по 4-5 осіб. Запропонуйте кожній групі обрати для обговорення один із фактів революції з негативним досвідом.

       4. Роздайте групам великі аркуші, маркери й завдання: знайти в кожній негативній події позитивні риси/ наслідки: “Чого вона могла б навчити, що змінила б тощо”. 

       5. Запросіть групи презентувати і пояснити свою роботу. Аркуші вивішуються на видному місті.

       6. Проведіть обговорення:

 • Які у вас відчуття після виконаного завдання? 
 • Якими зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та події в їх житті? 
 • Як можна по-іншому поглянути на негативний досвід?
 • Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
 • Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці розуміють, що важливо аналізувати події з негативним досвідом, знаходити позитивні наслідки, які допоможуть замислитися, мобілізуватися, змінити обставини, знаходити нові шляхи вирішення ситуації в майбутньому.

Використані джерела:
 • Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа 2, ст. 49).
 • Підручник Історія України 9 клас.
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Намальована на дошці “лінія часу”, стікери двох кольорів, великі аркуші (по одному на групу), маркери, підручник історії.
Коментарі:

Як цю вправу можна провести в онлайн-режимі: 

 1. Учитель/-ка на дошці Рadlet створює лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років на західноукраїнських землях. Методом “мозкового штурму”, зі слів учнів/учениць, заповнює її стікерами з подіями революції ( якщо діти добре знайомі і вміють працювати в Рadlet, то можуть самі, переходячи за наданим посиланням, розташовувати події на лінії). Також шляхом спільного обговорення варто визначити, які з подій можна вважати позитивним досвідом (або досягненням), а які - ні. Усі події треба позначити стікерами різних кольорів, один колір - позитивні, інший - негативні.
 2. Учні/учениці об’єднуються в групи по 4-5 осіб. Учитель/-ка пропонує кожній групі обрати для обговорення один із фактів революції з негативним досвідом.
 3. Групи отримують посилання на фрейм Jamboard та завдання: Знайдіть в кожній негативній події позитивні риси і позитивні наслідки. Чого вона навчила, що змінила тощо. Розташуйте стікери з позитивними наслідками на наданому фреймі.
 4. Групи презентують і пояснюють свою роботу. Результати роботи в Jamboard демонструються на загальному екрані.
 5. Обговорення:
 • На що ви очікували, коли обирали подію?
 • Як вам працювалося, які емоцї це викликало?
 • Якими зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та події в їх житті? 
 • Як можна по-іншому поглянути на негативний досвід?
 • Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
 • Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
 • Чого навчила ця вправа особисто вас?
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда