ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

"Позитивне в негативному"

Негативний досвід - це теж досвід. Вправа сприяє усвідомленню, що в кожній негативній події чи отриманому негативному досвіді можна найти позитивні риси, поштовх для розвитку, можливість навчитися чомусь. Учасники/учасниці мають можливість поглянути на негативні події під іншим кутом зору, знайти в них позитив.

П.І.Б. автора: Чупіка Світлана Миколаївна
E-mail автора: svetlanachupika@gmail.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 45 Маріупольської міської ради Донецької області"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Революція 1848-49 рр. в західноукраїнських землях.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати вміння аналізувати негативний досвід історичних подій, знаходячи позитивні наслідки, які розвивають особистість та спонукають до розвитку
Форма/метод роботи: індивідуальна робота, фронтальна робота, групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Гнучкість та вміння адаптуватися, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Може в негативному життєвих ситуаціях знайти позитивні моменти, критично аналізувати негативний історичний та життєвий досвід.

Робить висновки, базуючись на аналізі інформації та досвіду.

Висловлює переконання у власній здатності долати перешкоди під час досягнення цілі.

Використовує переконливі докази для формування суджень під час обговорення.  

Може критично осмислювати власні цінності та переконання щодо отриманого досвіду

Навчальні результати з програми навчання:

Учні знають хронологію подій революції,

 вміють назвати її здобутки та прорахунки,

аналізують наслідки революції,

закріплюють поняття про причинно-наслідкові зв’язки.

Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
 1. Вчитель на дошці малює лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років в західноукраїнських землях. Учні отримують  стікери двох кольорів, кожний індивідуально пише на стікері 2-4 події цієї революції 1848-49 рр.. На стікерах одного кольору позначає події, що характеризує як здобутки, на іншому - негативні події. 

Порада для вчителя: якщо учні забули позначити якусь подію в процесі виконання завдання вчитель робить невелику корекцію/підказку

 1. Стікери з подіями кріплять вздовж лінії часу.
 2. Учні об’єднуються в групи по 4-5 осіб. Вчитель пропонує кожній групі обрати для обговорення один з фактів революції з негативним досвідом.
 3. Групи отримують великі аркуші, маркери й завдання: знайти в кожній негативній події  позитивні риси/ наслідки: “Чому вона могла б навчити, що змінила, тощо”. 
 4. Групи презентують і пояснюють свою роботу. Аркуші вивішуються на видному місті.

Обговорення:

 • Які у вас відчуття після виконаного завдання? 
 • Яким зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та  події в їх житті? 
 • Як можна по іншому поглянути на негативний досвід подій?
 • Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
 • Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Орієнтація на розуміння, що важливо аналізувати події з негативним досвідом, знаходити позитивні наслідки, які допоможуть замислитися, мобілізуватися, змінити обставини, знаходити нові шляхи вирішення ситуації в майбутньому.

Використані джерела:

“Наскрізні компетентності демократії.60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань  Вправа 2, стор. 49., підручник Історія України 9 клас.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Намальована на дошці “лінія часу”, стікери двох кольорів, великі аркуші,по одному на групу, маркери, підручник історії.
Коментарі:

Як цю вправу можна провести в онлайн-режимі: 

 1. Вчитель на дошці padlet створює лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років на західноукраїнських землях. Методом “мозковий штурм”, зі слів учнів, заповнює її стікерами з подіями революції.( якщо діти добре знайомі і вміють працювати в padlet, то можуть самі, переходячи за наданим посиланням, розташовувати події на лінії.) Також шляхом спільного обговорення визначаємо які з подій можна вважати позитивним досвідом( або досягненням), а які - ні і позначаємо стікери різними  кольорами, один колір - позитивні, інший - негативні..
 2. Учні об’єднуються в групи по 4-5 осіб. Вчитель пропонує кожній групі обрати для обговорення один з фактів революції з негативним досвідом.
 3. Групи отримують посилання на фрейм jamboard та завдання: Знайдіть в кожній негативній події  позитивні риси і позитивні наслідки. Чому вона навчила, що змінила, тощо. Розташуйте стікери з позитивними наслідками на наданому фреймі.
 4. Групи презентують і пояснюють свою роботу. Результати роботи в jamboard демонструються на загальному екрані.

Обговорення:

 •  Яку роботу ви очікували робити, коли обирали подію?
 • Як вам працювалося, які емоцї це викликало?
 • Яким зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та  події в їх житті? 
 • Як можна по іншому поглянути на негативний досвід подій?
 • Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
 • Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
 • Чому навчила ця вправа особисто вас?
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2021 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда