TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Права, обов’язки та правила у класі

Учні та учениці розробляють правила взаємодії у класі для забезпечення прав і відповідальності кожного/-ї. Вправа передбачає розвиток групової взаємодії, уміння брати відповідальність за ухвалення рішень.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського
Предмет: Трудове навчання
Тема уроку/години спілкування: Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Розробити правила у класі для забезпечення прав і відповідальності учнів/учениць; розвивати групову взаємодію, уміння працювати в команді, брати на себе відповідальність за ухвалені рішення.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Громадянська свідомість
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- визначає у співпраці з учителем/-ькою та іншими учнями/-еницями алгоритм взаємодії в майстерні;

- розуміє необхідність дотримання правил  безпечної праці та організації робочого місця.

Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Об’єднайте дітей у три групи по 4–5 осіб (група А, група Б, група В). Роздайте кожній групі великий аркуш паперу, розділений на три частини.

2. Поясніть завдання: у верхній частині аркуша написати те, що діти вважають правами кожного учасника/-ці освітнього процесу (учня/-ениці і вчителя/-ьки) під час роботи у майстерні (кожен пункт нумерують).

3. Попросіть учнів/учениць передати свої аркуші до наступної групи (від А до Б, від Б до В, від В до А).

4. Поясніть, що кожна група має розглянути перелік прав, підготовлений попередньою групою, за допомогою запитань.1) Що нам потрібно робити, щоб реалізувати ці права? 2) Як ми повинні поводитися? (Наприклад: «Кожен/-а має право бути почутим» – «Ми уважно слухаємо кожного/-у»). Під тими ж номерами, що були записані права, учні мають записати, як потрібно поводитися, щоб поважати права кожної людини (в центральній третині аркуша).

5. Оголосіть наступний крок – вироблення правил на основі прав і відповідальної поведінки. Попросіть дітей обрати кілька правил, яких будуть дотримуватися всі в майстерні. Зверніть увагу на такі вимоги:

  • правила повинні мати позитивне формулювання – щось РОБИТИ замість НЕ РОБИТИ чогось;
  • правила мають бути конкретними та описувати необхідну поведінку (наприклад, право бути почутим; ми маємо відповідальність слухати; правило – зберігайте тишу, коли говорять інші).

Учні мають передати свої аркуші паперу знову. Запропонуйте групам розглянути всю інформацію, підготовлену попередніми двома групами, та погодити максимум п’ять правил. Попросіть дітей записати ці правила великими літерами на останній третині аркуша. Попросіть дітей вирізати та прикріпити на стіну ці правила. Запропонуйте доповідачу/-ці від кожної групи пояснити їх правила всьому класу.

6. Організуйте дискусію. Спонукайте дітей узгодити правила, прагнучи дійти рішення, з яким погодяться всі.

7. Проведіть голосування за правила. Роздайте кожній дитині чотири жетони, які він/врна може «витратити» на правила, які, на його/її думку, повинні бути встановлені у класі. Чотири правила з найбільшою кількістю голосів стають правилами класу. Їх можна написати, підписати від імені кожного учня/учениці та розмістити на видному місці у майстерні.

8. Проведіть обговорення

  • Наскільки ви задоволені виконанням завдання?
  • Для чого нам правила?
  • Що потрібно, аби правил дотримувалися усі?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Це перша можливість для класу застосувати правила та забезпечити їх виконання. У випадках, коли правила порушуються, вчитель/-ка разом із дітьми звертаються до вироблених спільно правил і обговорюють їх. У разі потреби може вироблятися спільне рішення про внесення змін до правил. Далі діти знайомляться з правилами внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні, усвідомлюючи необхідність дотримання правил безпечної праці та організації робочого місця.

Діти розуміють особисту відповідальність за дотримання правил.

Використані джерела:

Навчання демократії: збірник практичних занять з  освіти для демократичного громадянства та освіти зправ людини / Р. Голлоб, П. Крапф. – Пер. з англ. та адаптація Н. Г. Протасової. – К. : Основа, 2016. – Т. 6,с. 11–12. Т. 2, с. 61.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда