ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

«Проживаємо разом життя перших київських князів»

Здобувачі освіти ознайомляться з історичними портретами і діяльністю перших київських князів через інтерактивні технології. Учні та учениці зможуть продовжити розвиток уміння прислухатися до різних думок.

П.І.Б. автора: Шаргородський Володимир Васильович
E-mail автора: sharshinetown@gmail.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №15 Маріупольської міської ради Донецької області»
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: «Правління перших київських князів»
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Розвивати уміння самостійно вчитися на основі вивчення нового навчального матеріалу з використанням різноманітних інтерактивних методів, ресурсів, джерел.
Форма/метод роботи: групова робота, ігрові методи навчання, дослідницькі методи навчання
Ключова складова громадянської компетентності: Уміння самостійно вчитися
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Демонструє здатність ефективно, самостійно знаходити інформацію, звертаючись до різноманітних джерел (наприклад, людей, книги, Інтернет тощо).

Здатен/-на бути командним гравцем у групі.

Уважно прислухається до різних думок.

Навчальні результати з програми навчання:

Знаю: час утворення Русі-України, дати перших русько-візантійських договорів, повстання древлян проти князя Ігоря.

Розумію: основні версії походження назви «Русь» («Русь-Україна»); роль міста Києва в утворенні Русі-України; поняття «Русь» («Русь-Україна»), «князь», «дружина», «полюддя», «данина»; історичний портрет особистості як опис, що включає перелік ключових рис зовнішності й характеру, особисту оцінку вдачі особи та думку про неї сучасників, характеристику публічної (політичної, наукової, громадської та ін.) діяльності особи, ставлення сучасників і власне ставлення до цієї діяльності та її результатів.

Умію: розмістити в хронологічній послідовності відомості про утворення Русі-України, правління князів Аскольда, Олега, Ігоря, їхні походи/реформи; напрямки походів руських князів середини ІХ – Х ст.; визначити напрямки внутрішньої й зовнішньої політики перших руських князів; визначити внесок у розбудову Русі-України її правителів Аскольда, Олега, Ігоря; укласти історичний портрет руського князя.

Тривалість вправи: 40 хв.
Інструкція для проведення вправи:

1. Утворити довільно 3 групи для підготовки міні-сценок. Рекомендована кількість від 5 людей. Одразу звернути увагу здобувачів освіти на те, що групи будуть виступати за принципом послідовності правління князів: Аскольд (1 група) → Олег (2 група) → Ігор (3 група).

2. Попросити 1 групу разом підготувати міні-сценку тривалістю до 4 хвилин, що в основі має представлення подій правління князя Аскольда. Для полегшення пошуку центральних історичних фактів про роль історичної  особистості в історії групі надається  «Додаток 1. Київське князівство Аскольда». Час для підготовки – 10 хвилин.

3. Попросити 2 групу разом підготувати міні-сценку тривалістю до 4 хвилин, що в основі має відтворення подій правління князя Олега. Для полегшення пошуку головних історичних фактів про роль історичної  особистості в історії цій групі надається  «Додаток 2. Утвердження династії Рюриковичів. Правління князя Олега». Час для підготовки – 10 хвилин.

4. Попросити 3 групу разом підготувати міні-сценку тривалістю до 4 хвилин, що в основі має демонстрацію ключових подій правління князя Ігоря Рюриковича. Для полегшення пошуку історичних фактів про роль історичної  особистості в історії групі надається  «Додаток 3. Правління князя Ігоря». Час для підготовки – 10 хвилин.

5. Після підготовчого етапу тривалістю 10 хвилин починається виступ спочатку 1 групи, потім 2 групи, наприкінці 3 групи.

6. Паралельно учителю чи вчительці треба записати основні тези кожної міні-сценки на окремому фліпчарті або дошці.

6.1. Наприкінці, після того, як усі групи представили свої міні-сценки про кожного київського князя за темою, причепіть фліпчарти у класі.

7. Учням і ученицям необхідно записати власні висновки, нові для себе історичні факти про кожного князя у свої робочі зошити. 

8. Учитель підсумовує і робить загальні підсумки, фокусуючись на основних рисах політики князів, проблемах виникнення та становлення Русі-України.

Загальне обговорення (дебрифінг) та оцінювання:

  1. Як Ви себе зараз відчуваєте?
  2. Що Ви відчували, коли брали участь у підготовці до виступів?
  3. З якими складнощами Ви зіткнулися під час роботи в групі? Як поділили обов’язки між собою?
  4. На Ваш погляд, що необхідно запам’ятати про перших київських князів?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Здобувачі освіти удосконалять навички ефективногоо пошуку та збору  інформації, звертаючись до різноманітних ресурсів. Учні та учениці зможуть роз’яснювати нову інформацію, отриману від інших людей.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка освітніх методів і теорій “Усі різні - усі рівні”. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих (Частина Б - Вправи, методи та ресурси). Вправа “Створення новин”, с. 125-126.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кабінету: стільці мають бути розміщені острівцями для 3 груп або стояти навколо 3 столів. Матеріали: фліпчарт і ручки, клійка стрічка для кріплення фліпчартів.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2021 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда