TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Психологічна хвилиночка!

Вправа сприяє усвідомленню необхідності самовдосконалення та прагнення особистісного зростання, уточненню та закріпленню знань про якості та вміння особистості, які впливають на успішність публічного виступу, допомагає розвинути ораторське мистецтво, уміння й навички мовної імпровізації, стимулювати мовленнєву креативність, зменшити страх публічних виступів.

Учні/учениці, базуючись на історичних та наукових фактах, власному життєвому досвіді, фантазії, психологічних якостях та вміннях особистості, загальнолюдських цінностях, культурних традиціях, зображують групу ораторів, які працюють над підготовкою публічного виступу, що демонструє володіння вербальними та невербальними засобами передачі інформації.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Слов'янський педагогічний ліцей Слов'янської міської ради Донецької області
Предмет: Громадянська освіта
Тема уроку/години спілкування: Мистецтво спілкування
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Створити позитивну емоційну атмосферу; активізувати учасників/учасниць до роботи в групі, розвивати навички співпраці; закріпити знання про якості та вміння особистості, які впливають на успішність публічного виступу; сприяти актуалізації внутрішніх ресурсів старшокласників/старшокласниць; тренувати навички публічного виступу, володіння вербальними та невербальними засобами передачі інформації.
Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
Додаткова/і складова/і компетентності: Емпатія, Гнучкість та вміння адаптуватися, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- демонструє, що має уявлення про розвиток сучасної психології як науки;

- усвідомлює важливість психологічних знань у розвитку впевненості у собі, навичок спілкування, мовної імпровізації, креативності та швидкості мислення, вміння  переконувати та подавати  інформацію;

- усвідомлює особистісні риси, що  сприяють ефективному виступу та творчому підходу до презентації;

- демонструє прагнення особистісного зростання.

Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. На початку уроку зустріньте учнів/учениць різнокольоровими стрічками (зеленого, рожевого, червоного та блакитного кольорів). Таким чином організуйте чотири групи по 6 осіб у кожній групі.
  2. Продемонструйте на мультимедійному екрані тему уроку, фотографії видатних ораторів минулого (Цицерона, Демосфена, Аристотеля, Платона, Арістофана, Юлійя Цезаря) та відомих акторів/-ок, коментаторів/-ок, конферансьє.
  3. Запропонуйте дітям уважно подивитися на екран й уявити себе ораторами/-ками та риторами, які працюють над власною промовою, своїм публічним виступом (наприклад, над презентацією свого класного колективу на місцевому конкурсі талантів, і кожний виступ має проінформувати глядачів/-ок про унікальність, творчі здібності і таланти певного колективу, їх емоційно-артистичну особливість та значення їх творчості у розвитку культурних традицій навчального закладу, міста, мистецького розвитку країни). 
  4. Роздайте кожній групі чистий аркуш паперу А-4, кольоровий маркер, текст промови, капелюх з пов’язаною на нього стрічкою певного кольору. У капелюсі має бути набір із 6 папірців з описами певних «образів або ролей» (за кількістю учасників/учасниць у кожній групі) і секундомір чи таймер (для контролю часу). Поясніть дітям завдання: оратори/-ки мають підготуватися, «ужитися в певний образ, роль» (налаштуватися психологічно й емоційно) та протягом 1 хвилини презентувати свою промову широкому загалу слухачів/-ок.
  5. Запропонуйте учасникам/учасницям кожної групи сісти у коло. 
  6. Попросіть кожну групу вибрати назву для свого ораторського клубу та обрати «спостерігача/-ку часу», який/яка буде керувати «тайм-менеджментом» ораторського клубу групи. 
  7. Попросіть пустити капелюх кожної групі по колу їх групи. Поясніть, що кожний/-а учасник/-ця групи по черзі, не дивлячись, має витягнути з капелюха папірець з назвою та описом свого «образу». 
  8. Дайте учасникам/учасницям кожної групи 5 хвилин, аби кожний/-а підготував/-ла свою однохвилинну промову відповідно того образу, який йому/їй дістався. Спробуйте протягом 1 хвилини читати текст в різних образах. Ось кілька прикладів образів:
  • "іноземець/-ка» (говорити повільно, з акцентом, затягуючи усі голосні);
  • «коментатор/-ка» (начитувати якомога швидше);  
  • «зануда» (озвучувати текст максимально монотонним голосом); 
  • «конферансьє» (промовляти текст короткими фразами, завершуючи кожну максимально гучно); 
  • «людина-веселун-хохотун» (майже після кожного слова сміятися).

Умови: жодних зупинок, повторів, виступ суто відповідно «образу». 

       9. Запропонуйте всім по колу (у кожній групі) презентувати свої «рольові промови». Після кожної «промови» дайте учасникам/учасницям 2-3 хвилини на короткі коментарі. «Спостерігач/-ка часу» має контролювати час проголошення промови і час на короткі коментарі. Поради: Заохочуйте говорити неохочих, соромязливих учасників/учасниць, запропонуйте їм говорити лише півхвилини, дозвольте виступити останнім, або перед промовою порадитися з другом/подругою, заручитися будь-якою його/її підтримкою чи допомогою… Однак, будьте готові, що деяких людей неможливо переконати до публічного виступу, не наполягайте. 

        10. Після того, як у групах виголосять свої промови всі члени/-кині групи і пролунають короткі коментарі, об’єднайте всі ораторські клуби у єдиний ораторський клуб (запропонуйте групам об’єднатися, сівши у велике загальне коло) для оцінки та дебрифінгу.

         11. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:

  • Як ви почували себе під час виступу-промови?
  • Наскільки важко було говорити вголос без зупинки протягом 1 хвилини?
  • Що заважало або допомагало імітувати отриманий «образ»?
  • Як емоційна та психологічна атмосфера вашого клубу сприяла підготовці до промови?
  • Як ви налагодили взаємодію в клубі? Наскільки корисними були поради його членів/-кинь?
  • Які, на вашу думку, «ролі-образи» виявилися найважчими і чому?
  • Які виступи і чому вам сподобалися найбільше? Що сприяло успіху? 
  • Як ви вважаєте, чи кожна людина має можливість подолати страх виступу, хвилювання і стати справжнім/-ьою оратором/-кою?
  • Що потрібно, щоб стати справжнім/-ьою оратором/-кою?

Чи є розвиток ораторських здібностей важливим у самовдосконаленні особистості?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють важливість роботи над розвитком власної особистості, зокрема, рис, що сприяють ефективному виступу та творчому підходу до самопрезентації, упевненості в собі, розвитку навичок спілкування та ефективної комунікації, креативності та швидкості мислення, уміння переконливо подавати інформацію, систематичного  тренування навичок публічного виступу. Діти розуміють важливість групової взаємодії і підтримки, створення психологічно- та емоційно комфортного середовища.

Використані джерела:

Компас: Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді. Вправа «Хвилиночку!» (с. 303-306). Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/front-pag

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Просторе приміщення чи велика класна кімната для проведення роботи чотирьох груп з шести осіб; облаштування класної кімнати: стільці мають стояти навколо 4 столів таким чином, щоб легко трансформувалися у спільне велике коло. Матеріали: кольорові стрічки - 24 шт. (6- рожевих, 6- червоних, 6- жовтих, 6- блакитних), таймери – 4 шт. (по одному на кожну групу), капелюхи – 4 шт., папір формату А-4 (1 аркуш на групу), кольорові маркери – 4 шт.
Коментарі:

Вправа може бути використана у роботі гуртка «МАН» (секція «Психологія»), у роботі шкільного психолога (корекційно-розвивальний, консультативний напрями роботи) та на факультативному курсі для учнів 8-х класів «Психологія спілкування» 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда