TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Що, якщо ...

Учні та учениці працюють у невеликих групах. Використовуючи свої знання, вони прогнозують можливі варіанти розвитку подій, які пов'язані із спадковістю людини. Діти обговорюють відповідальність людини за власне здоров'я та майбутнє, толерантне ставлення до людей із особливими потребами.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: ліцей "Оріяна"
Предмет: Біологія
Тема уроку/години спілкування: Спадкові захворювання людини
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розвивати комунікативні здібності учнів та учениць, відповідальність дітей за власне здоровя і організм; виховувати толерантне ставлення до людей із різноманітними порушеннями.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- висловлює думку щодо відповідальністі людини за власне здоров'я;

- розуміє причини та наслідки мутацій;

- розрізняє різні типи мутацій людини.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
    1. Проведіть фронтальну актуалізацію опорних знань (10 хвилин).
  • Що таке гамети?
  • Яке значення гамет для організму?
  • Що таке зигота?
  • Коли утворюється зигота?
  • Який каріотип людини?
  • Що таке аутосоми?
  • Що таке гетерохромосоми?
  • Скільки хромосом містять гамети людини?
  • Що таке мутації?
  • Які захворювання людини, пов’язані із мутаціями ви пам’ятаєте?

2. Об’єднайте учнів та учениць у малі групи по 5–6 осіб.

3. Надайте кожній команді методом жеребкування картку з ситуацією «Що, якщо…» (1 група - "Що, якщо одна з гамет матиме зайву аутоссому", 2 група - "Що, якщо одна з гамет матиме зайву гетерохромосому", 3 група - "Що, якщо одна з гамет матиме менше на одну гетерохромосому", 4 група - "Що, якщо одна з гамет матиме делецію аутосоми"). 

4. Дайте кожній групі копію "каскаду наслідків" на аркуші формату А3 і маркери. Попросіть дітей працювати разом, однією командою, щоб заповнити аркуш. Дайте на роботу 10 хвилин.

5.  Запросіть кожну групу зачитати свою ситуацію на загал та презентувати "каскад наслідків".

6. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:

  • Наскільки складно було уявити ситуацію та спрогнозувати її наслідки?
  • Яким чином зміна одного наслідку впливає на інші аспекти/наслідки? (наголосити на слові каскад).
  • Які причини появи аномальних гамет?
  • Хто приймає рішення про народження та відповідальність за майбутній організм?
  • Виберіть статті із Декларації прав людини, які стосуються здоров'я людини?
Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Підготуйте кімнату так, щоб учасники/учасниці могли сидіти групами. Між столами має бути певна відстань, щоб групи під час виконання завдання не заважали одна одній. Ресурси та обладнання: аркуші А3, маркери, схеми (див. Додаток до вправи), Декларація прав людини.
Коментарі:

Поради та можливі труднощі

  • Каскад рішень учні записують самостійно у відповідні клітинки (заповнені каскади рішень у додатках для допомоги вчителю/-ці).
  • Ви можете видозмінити вправу в залежності від тих захворювань людини, які пояснили учням/ученицям (синдроми Патау, Едварса можна пояснювати у класах з поглибленим вивченням біології). При обговоренні причин мутацій гамет (якщо учні/учениці не згадають) наголосіть на формуванні дефектних гамет під впливом тератогенів.
  • Даний урок можна також використовувати для учнів/учениць 10 класу при вивченні теми «Спадковість і мінливість», «Медична генетика».
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда