TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Школа - територія прав людини та демократії

У  Концепції Нової української школи зазначено, що "усе життя Нової української школи буде організовано за моделлю поваги до прав людини, демократії, підтримки добрих ідей". Задля того, щоб школа стала територією прав людини та демократії, налагодження партнерства між усіма учасниками/учасницями освітнього процесу й подолання формалізму у діяльності учнівського самоврядування є одними із ключових завдань Нової української школи. Активізація та оновлення підходів у діяльності учнівського самоврядування потребує впровадження нових стратегій навчання учнів/учениць громадянської партисипації, які робитимуть дітей спроможними до участі у життєдіяльності школи як моделі демократичної спільноти. Це стає можливим завдяки реалізації принципу "навчання через участь", а саме, як зазначено у Концепції розвитку громадянської освіти в Україні, «включення учасників/учасниць освітнього процесу до діяльності, співуправління та практичного вирішення питань у колективах, громадах і спільнотах». Запропонована вправа основана має на меті посприяти у мотивації учнів/учениць до свідомої, відповідальної та активної участі у співуправлінні школою. Пропонуємо її для проведення на одному із перших засідань ради лідерів/-ок учнівського самоврядування (учнів/-ениць 5-11 класів). Це стане основою подальшої свідомої участі дітей у виробленні пропозицій для розроблення спільних правил взаємодії учнів/-ениць у школі.

Застосування вправи: Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗВО "Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради"
Предмет: Громадянська освіта
Тема уроку/години спілкування: Засідання лідерів/-ок учнівського самоврядування "Школа – територія прав людини та демократії"
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Поглибити знання учнів/учениць щодо принципів прав людини та демократії, розвинути розуміння сутності демократичної школи й мотивувати до свідомої, активної та відповідальної участі у життєдіяльності школи як рівноправних учасників/учасниць освітнього процесу.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Громадянська свідомість, Відповідальність, Аналітичне та критичне мислення, Знання самого себе та критична самооцінка, Знання та критичне розуміння світу
Тривалість вправи: 45-90 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Обери позицію (3 хвилини).

Коментар: Учні/учениці сидять по колу.

Коментар модератора/-ки:

  • У Концепції Нової української школи зазначено, що усе життя Нової української школи буде організовано за моделлю поваги до прав людини, демократії, підтримки добрих ідей. Тобто школа має бути територією прав людини та демократії.

Проблемне питання:

  • На вашу думку, чи може школа бути територією прав людини та демократії?

Завдання для учнів/учениць:

  • Висловіть свою думку з приводу поставленого питання, демонструючи картку певного кольору:

червоний – ні, не може;

зелений  - так, може;

жовтий – важко визначитись.

Коментар: За бажанням діти можуть обгрунтувати свою думку (коментування думок учнями/ученицями).

 

2. Дискусія у колі (30 хвилин).

Коментар:

Посередині кола модератор/-ка кладе аркуш з написом «Школа – територія прав людини та демократії», а по сторонах розкладає аркуші з написами 5 принципів демократії та прав людини, зазначених у Хартії Ради Європи з ОДГ/ОПЛ: Хартія для кожної людини: повага до різноманітності, участь кожної людини, рівні можливості, повага до людської гідності, мирне співіснування (Рис.1).

Коментар модератора/-ки:  

  • Нормативне закріплення основних прав людини та принципів демократії в статуті школи та інших документах, які унормовують шкільне життя, – лише один із кроків до демократизації освітнього процесу. У першу чергу демократичні школи залежать від вчителів/-ьок, учнів/-ениць та батьків.

Завдання для учнів/учениць:

  1. Кожен/-а учень/-иця має 5 стікерів, на яких має написати відповідь на питання:

- Що ми, учні/учениці, очікуємо від школи щодо реалізації 5 основних принципів прав людини та демократії?

- Що школа, як організація, має робити, щоб ці принципи дотримувалися?

Коментар:

Учні/учениці по-черзі озвучують свої відповіді та розкладають стікери біля кожного з написів принципів (Рис.2). Відбувається обговорення: кожен/-а учень/-иця за власним бажанням має можливість висловити свою думку з приводу почутого (коментування думок дітей).

  1. Кожен/-а учень/-иця має 5 стікерів (стікери іншого кольору), на яких має написати відповідь на питання:

- Що школа очікує від нас, учнів/учениць, щодо реалізації 5 основних принципів прав людини та демократії?

- Що ми, як учасники/учасниці освітнього процесу, маємо робити, щоб ці принципи дотримувалися?

Коментар:

Учні/учениці по-черзі озвучують свої відповіді та розкладають стікери біля кожного з написів принципів (Рис.3). Відбувається обговорення: кожен/-а учень/-иця за власним бажанням має можливість висловити свою думку з приводу почутого (коментування думок дітей).

  1. Модератор/-ка кладе поруч із написом «Школа – територія прав людини та обов’язків» картки із написами «права» і «обов’язки» (Рис.4):
  • Поставте потрібний сполучник: і, або, ні/ні.

3. Інтерактивна лекція (10 хвилин).

Проблемне питання:

  • Чи може школа бути територією прав людини та демократії?

Завдання для учнів/учениць:

  • Висловіть свою думку з приводу поставленого питання, демонструючи картку певного кольору:

червоний – ні, не може;

зелений  - так, може;

жовтий – важко визначитись.

Коментар: За бажанням учні/учениці можуть обгрунтувати свою думку (коментування думок дітей).

Коментар модератора/-ки:

Демократія - це один із можливих способів організації групи людей, в основу якого покладені права людини, справедливість та відповідальність. Це форма управління державою або невеличким селищем чи навіть школою або класом. Демократія і права людини починаються з нас. Ми всі можемо щось зробити, щоб забезпечити їх дотримання! А  отже, школа як територія прав людини та демократії залежить від ступеня відповідальної участі (партисипації) та підтримки  усіх учасників/учасниць освітнього процесу, зокрема і учнів/учениць. Демократична школа – це партнерська участь, основана на 5 принципах демократії та прав людини, усіх учасників/учасниць освітнього процесу задля дотримання балансу між правами та обов’язками (Рис.5).

Проблемні питання для обговорення:

  • Чи відома вам будь-яка ситуація у школі, у якій би не дотримувались прав людини?
  • Чи відчували ви коли-небудь, що у школі не дотримуються ваших прав?
  • Що повинні робити учні/учениці, якщо їхніх прав або прав інших учнів/учениць не дотримуються?
  • Що потрібно для того, щоб урівноважити дисбаланс між правами та обов’язками, який існує у багатьох школах (Рис.6)?
  • Чи існують у школі певні правила, котрих всі дотримуються з метою, щоб жити і працювати разом?
  • Які права і обов’язки учня/учениці є у вас?
  • Хто створив ці правила?
  • Чи можуть вони бути змінені? Якщо так, то як?
  • Що буває, коли учасники/учасниці освітнього процесу (учнівство, вчительство та батьківство) не дотримуються цих правил?

Коментар модератора/-ки:

  • Саме виробленню пропозицій для розроблення спільних правил взаємодії учнів/-ениць, учителів/-ьок та батьків нашої школи буде присвячено наступне засідання.

Завдання:

Провести опитування серед учнів/учениць та виявити ситуації щодо порушення прав дітей, які виникають в шкільному середовищі.

4. Рефлексія (10 хвилин).

Питання для обговорення:

  • Що нового ви дізналися?
  • З ким ви хотіли б поділитися цією інформацією?
  • Щоб ви хотіли б дізнатися більше?
  • Що ви більш ніколи не будете робити?
  • Що ви будете робити по-іншому?
  • Що ви продовжуватимете робити?
  • Які пропозиції ви маєте щодо подальших засідань лідерів/-ок учнівського самоврядування?
Підсумок за результатами проведення вправи:

За результатами проведення вправи учні/учениці поглиблюють знання щодо принципів прав людини та демократії, принципів життєдіяльності демократичної школи, сфери відповідальності учнів як рівноправних учасників освітнього процесу; розуміють сутність демократичної партисипації як прояву відповідального громадянства; здійснюють рефлексію власної громадянської компетентності.

Використані джерела:

Рамки компетентностей для культури демократії. Том ІІ: Дескриптори компетентностей для культури демократії людини [Електронний ресурс]. – с.15-23  – Режим доступу: https://www.schools-for-democracy.org/biblioteka/posibnyky-rady-yevropy-z-osvity-dlia-demokratychnoho-hromadianstva-i-prav-liudyny/ramka-kompetentnostej-dlya-kulturi-demokratiji

Хартія Ради Європи з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини: Хартія для кожної людини [Електронний ресурс]. – с.7, 9, 13  – Режим доступу: https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documentId=0900001680699628

Коментарі:

Необхідні ресурси: стікери, ручки, картки з написами, картки для рефлексії.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда