TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

“Скажи своє слово”

Висловлюючи своє ставлення до певних тверджень, подій, явищ, учні зможуть навчитися відстоювати свою позицію, осягнуть важливість ставлення до всіх людей із повагою, незалежно від їхнього походження, соціального статусу чи переконань.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Марганецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Марганецької міської ради Дніпропетровської області
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Широта представлення народного життя. Шлях Чіпки Варениченка: від правдошукача до розбійника (за романом П.Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Формувати уявлення про вплив суспільства на особистість; розвивати почуття поваги до людської гідності, аргументовано висловлювати власну думку щодо життєвого вибору людини та її права на гідне життя.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень:

характеризує головні образи-персонажі, зокрема Чіпки, пояснює його поведінку психологічними чинниками; коментує власне розуміння понять честі, справедливості, людської гідності й можливі способи їхнього ствердження; переконливо й толерантно висловлює власні судження про ці поняття; усвідомлює значення правильності життєвого вибору для становлення й ствердження людини.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Попросіть учнів підвестися та вишикуватися вздовж уявної лінії. Поясніть, що їм потрібно продемонструвати своє ставлення до певних тверджень.
  2. Визначте два крайніх положення – це постери з написами: «Я згоден/згодна» і «Я не згоден/згодна». Поясність, що учасники повинні зайняти певну позицію.
  3. Поясніть, що ви будете зачитувати твердження, з якими кожен із учасників може погодитися або ні більшою чи меншою мірою. По черзі читайте твердження.
  4. Попросіть учасників зайняти будь-яке місце вздовж (уявної) лінії. При цьому вони повинні самі вибирати положення, і по можливості біля тих, чиї погляди збігаються з їхніми поглядами.
  5. Попросіть учасників пояснити, чому вони вибрали такі позиції.
  6. Спонукайте до міркування і дискусій. Попросіть учасників на крайніх точках пояснити, чому вони вибрали такі позиції. Попросіть тих, хто стоїть у центрі, пояснити, що означає їхнє положення.

Дозволяється коротка дискусія під час вибору місця!

  1. Дозвольте учасникам змінювати позицію, коли вони слухають коментарі одне одного.
  2. Коли пройдетесь по усіх твердженнях, зберіть групу для обговорення.

Приклади тверджень

    1. Чіпка ставився до інших так, як ставились до нього.
    2. У тому, що Чіпка став злочинцем, винне тогочасне суспільство.
    3. Невміння знайти шляхи боротьби з кривдниками зробили з Чіпки «пропащу силу».
    4. У кожного з нас свій життєвий шлях, і кожен сам обирає, куди йти.

Дебрифінг

      1. Чи було вам важко визначитись з тим, де стати? Чому?
      2. Що ви відкрили для себе під час цієї вправи?
      3. Наскільки твердження розбігаються чи збігаються з реальним життям?
      4. Яке значення мають умови, у яких зростає дитина, для її становлення і самореалізації в житті?
      5. Як, на вашу думку, мала діяти громада, щоб допомогти дитині і не допустити деградації особистості?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні мають усвідомити, що кожна дитина має право на гідне життя, вільне від кривди і приниження, що справедливе ставлення і повага до людини відіграють важливу роль для її становлення й ствердження у майбутньому.

Використані джерела:

Громадянська відповідальність. 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів. Посібник для вчителя для реалізації наскрізної тематичної лінії “громадянська відповідальність” в оновлених шкільних програмах для 5-9 класів. / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Європейський центр ім. Вергеланда – Київ, 2017 – 136 с.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Постери з написами: «Я згоден/згодна» і «Я не згоден/згодна».
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда