TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

“Стратегічне кафе для розв'язання глобальних проблем сучасності”

Під час вправи учасники/учасниці роздумують та обговорюють свої надії та занепокоєння щодо майбутнього людства та впливу на нього викликів глобалізації.                                  До розглянутих питань відносять проблеми навколишнього середовища, які впливають на майбутнє покоління, місцевий розвиток та потреби людей.  

Учні та учениці формують власні твердження щодо наслідків можливого впливу тих чи інших ознак глобалізації на життя суспільства, окремих груп людей.

Учасники/учасниці вчаться працювати в команді,  чути та аналізувати відповіді інших, нести відповідальність за свою частку у командній роботі.

Так: Апробована в рамках Програми
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Чернівецький ліцей №12 “Ювілейний” Чернівецької міської ради
Освітня галузь: Громадянська та історична
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: II Розділ. Що таке сучасний світ і чим він відрізняється від світу минулого. Тема уроку: Головні риси сучасного глобального світу. Тема уроку: Головні риси сучасного глобального світу.
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Громадянознавчий компонент вправи реалізується шляхом залучення учнівства до усвідомленої суспільно значущої діяльності, щодо визначення основних рис сучасного глобального світу,аналізу їх ризиків та переваг для власного життя та життя спільноти.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Емпатія, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Для досягнення конкретного результату з освітньої галузі “Громадянська та історична освіта” за 5-6 клас (учень/учениця) розрізняє природні, економічні, політичні, соціальні, технологічні та культурні зміни та наводить приклади впливу цих змін на життя людини і суспільства в минулому і теперішньому [6 ГІО 1.3.1-1].

Вправа сприяє  розвитку особистості (учнів/учениць) через осмислення сучасної глобалізації, взаємодії між глобальними, загальноукраїнськими і локальними процесами. 

Учень/учениця може оцінити вплив суспільства  на природне середовище та критично осмислювати ризики пов'язані зі шкодою для довкілля; розвиває вміння висловити свою думку щодо окресленої проблеми. 

Учень/учениця вибудовує доброзичливі стосунки з іншими людьми в групі, виконує свою частку групової роботи. Працює над досягненням консенсусу заради досягнення цілей групи. Працюючи у групі, надає іншим важливу або корисну інформацію. Викликає ентузіазм  членів групи заради досягнення спільних цілей. (Рамка компетентностей для культури демократії, том 2).

Критерії успіху для учнів / учениць: Учень/учениця: можу назвати переваги і недоліки глобального світу; визначаю наслідки взаємодії людини та природи; пропоную оригінальні ідеї для розв'язання глобальних проблем; критично осмислюю ризики, пов’язані зі шкодою для навколишнього середовища основних ознак глобалізації; можу аргументувати свою позицію на основі власного досвіду; можу гнучко та конструктивно взаємодіяти з учасниками/учасницями групи; можу оцінити головні риси сучасного глобального світу: їх ризики та переваги для власного життя та життя спільноти.
Тривалість вправи: 30 хв.
Інструкція для проведення вправи:

Вправу варто провести на початку наступного уроку для закріплення  теми : “Головні риси сучасного глобального світу.” 

Крок  1. Визначте мету: навіщо організовуємо «кафе».

Ми організовуємо кафе для пошуку спроб вирішення загроз та ризиків глобального світу, виявити нові ідеї та можливості усуненя небезпеки наслідків глобальних проблем сучасності.

Крок  2. Об’єднайте дітей у чотири групи за певною схемою (діти обирають кубики з різними кольорами - синій, червоний, зелений, жовтий. Вчитель готує також 4 кубики білого кольору для учнів, які будуть фасилітаторами груп).

Крок  3. Запропонуйте дітям зайняти місця за партами відповідного кольору. Попросіть фасилітаторів сісти по одному за кожний стіл.

Крок  4. Завчасно підготуйте завдання (див.додаток). За кожним столиком сидить фасилітатор, що пропонує кейс:“Основні характеристики сучасного світу”, який роздає вчитель фасилітаторам груп на аркуші А-2 (або ватмані). 

Крок   5. Вправа проводиться в 4 раунди . Кількість раундів залежить від кількості груп, що були утворені, відповідно схеми об'єднання учнів/учениць. 

1 раунд триває 3 хв. Протягом цього часу учасники додають до переліку лівої колонки : ”Особливості глобального світу” свою ознаку і записують її. Наступні 3 раунди тривають по 2 хвилини кожний. Під час відведеного часу учні/учениці обговорюють питання й записують по 2 виклики в праву колонку напроти відповідних ознак глобалізації. Під час раундів фасилітатор залишається за своїм столом і слідкує за наповненням кейсів після дискусії у групі. Усі запропоновані ідеї записує у праву колонку.                                                            Крок  6. Після повернення груп до своїх столів, впродовж 5 хв., учні/учениці перечитують та обговорюють те, що написали в кейсі інші групи.

Обговорення у групі сприяє розвитку критичного мислення учнів/учениць, збагаченню їх цікавими ідеями та актуальними ознаками глобалізації, діти обмінюються власним досвідом подолання глобальних проблем.

Крок  7. Кейси вивішуються на дошку в класі або у вестибюлі закладу для ознайомлення учнів/учениць. 

Запропоновані ідеї можуть стати подальшими проєктами учнів/учениць усього класу або соціальними проєктами для шкільного самоврядування.

Крок   8. Обговорення (дебрифінг):

  • Чим сподобалась або не сподобалась така форма роботи?
  • Що вас вразило, здивувало під час участі у стратегічному кафе?
  • На чому ґрунтувалися ваші перші враження щодо визначених проблем?
  • Наскільки реалістичні пропозиції подолання глобальних проблем?
  • Чи у когось із групи був схожий досвід у реальному житті? 
  • Що вплинуло на вибір групою ознак та викликів глобального світу?
  •  Якщо групи не змогли дійти до спільного рішення, чому так сталося? Які чинники не дали вам досягти консенсусу.
  • Які виклики є на вашу думку актуальними?
  • Що особисто можете ви зробити, щоб усунути небезпеку наслідків глобальних проблем сучасності?
Підсумок за результатами проведення вправи:
  • Учні/учениці критично  осмислюють ризики, пов’язані зі шкодою для навколишнього середовища основних ознак глобалізації.
  • Учні/учениці можуть оцінити головні риси сучасного глобального світу: їх ризики та переваги для власного життя та життя спільноти.
  • Уміють конструктивно взаємодіяти з учасниками/учасницями групи під час вправи для досягнення цілі.
  • Усвідомлюють свою відповідальність для вирішення актуальних проблем сучасного світу.
Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Вправа розроблена на основі інтерактивного методу:  “ Світове кафе”

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Підготуйте класну кімнату для роботи в чотирьох групах (розставте столи й стільці). На столах розкладіть необхідний матеріал (ватмани, маркери або фломастери). Підготуйте плакат ( див. ДОДАТОК). Підготуйте кубики ( або інші предмети) з гри Лего різних кольорів за якими учасники будуть об'єднуватися у групи.
Опис вправи для проведення в онлайн форматі:

.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда