TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Новини про гетьманство Івана Виговського

Вправа сприяє усвідомленню, що ми по-різному сприймаємо інформацію ЗМІ; уміємо аналізувати, знаходити, що є правдою, а що - ні; працюючи в групі, завжди знаходимо спільне та врівноважене рішення для вирішення будь-якої проблеми, маючи при цьому різні думки.

Учасники/-ці, базуючись на фактах, подіях, явищах, фантазії створюють новини, що висвітлюють проблеми минулого і теперішнього, щоб в майбутньому не зробити помилок і впевнено досягти своїх цілей.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальна установа "Андрієвицький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ємільчинської селищної ради Житомирської області"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Гетьманщина в роки правління гетьмана Івана Виговського
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Через роботу у групах закріпити навички свпівпраці; показати учням та ученицям "механізм" створення новин і фейків, вплив власної думки на презентацію фактів; навчити визначити схожість та розбіжності між новою та вже відомою інформацією, між достовірною та фейковою.
Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
Додаткова/і складова/і компетентності: Впевненість у собі, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- дає оцінку правління гетьмана Івана Виговського;

- називає особливості його внутрішньої та зовнішньої політики на базі проведених репортажів з місця подій.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
 1. Об’єднайте учнів та учениць у чотири групи будь-яким зручним методом.
 2. Запропонуйте дітям методом таємного голосування вибрати тему і матеріал для подальшої роботи: «Внутрішня політика І.Виговського», «Зовнішня політика І.Виговського», «Гадяцький договір» та «Конотопська битва» (Додаток 1, Додаток 3).
 3. Попросіть групи уявити себе в ролі будь-якої телевізійної служби новин (Додаток 2) і підготувати спецвипуск новин на 5 хвилин максимум, який би висвітлював матеріал Додатку 3 та/або містив вигадану інформацію (дайте до 15 хв на підготовку).
 4. Коли групи підготуються, попросіть їх презентувати свої "новини" іншим групам (тобто група виконуватиме роль тележурналістів/-ок, котрі висвітлюють подію чи політичну діяльність історичного персонажа), які мають зафіксувати в зошити основу інформацію та спробувати "виокремити" фейк.
 5. Попросіть групи презентувати свої новини по черзі. Після того, як виступили всі учні/учениці, попросіть учасників/учасниць порівняти репортажі та поговоріть про те, що вони дізналися, яка інформація була несправжньою (на презентацію кожної групи дайте по 5 хвилин).
 6. Проведіть обговорення (дебрифінг):
 • Як ви себе почували у ролі авторів/-ок новин? Як у ролі глядачів/-ок?
 • Як обирали, що саме повідомити?
 • Що було складно / легко?
 • Що впливало на ваш репортаж? Що зробило його цікавішим?
 • Чого ви очікуєте від новин та шоу? Лише повідомлення про події чи також коментарів та думок?
 • Наскільки, на вашу думку, достовірні новини, які показують по телевізору? Від чого, на вашу думку, залежить достовірність або недостовірність інформації? 
 • Яким чином особиста точка зору людини на той чи інший факт може впливати на репортаж?

Для економії часу на уроці кроки 1-3 можуть бути випереджальним завданням. Тоді вправа починається з кроку 4.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють важливість своєї творчої роботи і залежність результату групи від внеску кожної людини, удосконалюють навички співпраці.  Діти можуть побачити і зрозуміти "механізм" створення новин і фейків, вплив власної дуки на презентацію фактів; вчаться визначити схожість та розбіжності між новою та вже відомою інформацією, між достовірною та фейковою.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
 • Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа «Створення новин», с.125-126).
 • Підручник «Історія України 8 клас» Гісем 2016р. («Гетьманство І.Виговського», с.153-157).
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці та стіл мають бути розміщені острівцями для 4 груп. Матеріали: ножиці, папір А4 (4 аркуші на групу), мікрофон, камера, комп’ютер чи ноутбук (за бажанням).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда