TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Три речі. Поговоримо про початок трудової еміграції

Вправа дає можливість учням і ученицям зрозуміти, які труднощі постають перед людиною, яка покидає рідну домівку. Учасники/учасниці груп активно долучаються до дискусії, наводять аргументи на підтвердження власної думки, дають оцінки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Красноріченський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів" Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Особливості соціально-економічного розвитку західноукраїнських регіонів у другій половині ХІХ століття
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Сформувати уявлення і розуміння того, які труднощі доводиться долати людині, яка має намір покинути власну домівку.
Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • знає особливості соціально-економічного розвитку західноукраїнських регіонів;
  • розумієособливості політичного, соціально-економічного й культурного розвитку українських регіонів у складі Австро-Угорської монархії;
  • уміє пояснити роль і місце українських регіонів у господарському житті Австро-Угорщини, причини і наслідки трудової еміграції.
Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Попросіть дітей опрацювати текст на с.173-174 до пункту 5 "Початок трудової еміграції українців" (підручник «Історія України» для 9 класу, автори Гісем О.В., Мартинюк О.О.).
  2. Обговоріть такі запитання:
  • Що таке еміграція?
  • Чому відбувається таке явище як еміграція?   
  •  Якими були причини трудової еміграції українців/-ок на західноукраїнських землях?
  • Законодавство якої держави визначало міграційну політику на західноукраїнських землях?
  • У яких формах відбувалась еміграція?
  • До яких країн переважно емігрували українці/-ки?
  • Визначте хронологічні межі першої хвилі трудової еміграції та її результати.
  1. Ознайомте учнів/учениць із ситуацією: Уявіть, що ви проживаєте у Східній Галичині в другій половині ХІХ ст. і потрапили в ситуацію, коли змушені покинути домівку.
  2. Об'єднайте учнів/учениць у три групи по 5-6 осіб у кожній.
  3. Попросіть дітей уявити,що через причини соціально-економічного характеру їм необхідно залишити домівку. Наголосіть, що вони мають право взяти з собою лише 3 речі. Попросіть дітей обрати 3 речі з "Перелік  речей для емігранта/-ки" (Додаток 1) та записати кожну з них на окремий стікер (роздайте по 3 стікери кожній дитині).
  4. Дайте завдання у групах представити одне одному вибрані речі, пояснити та аргументуйте свій вибір.
  5. Запропонуйте обговорити у групах обрані варіанти:
  • Чому обрали саме цей варіант?
  • Що спонукало до обрання саме цих речей?

 Заохочуйте дітей знайти спільне рішення, формуючи розуміння, що є найнеобхіднішим для того, щоб вижити і визначитись з пріоритетом обраних речей від найбільш важливих до найменш важливих.

  1. Роздайте групам маршрутний лист та поясніть, що діти мають підійти ознайомитися з результатами роботи учасників/учасниць інших груп і занотувати спільні речі та відмінні.

Маршрутний лист.

1 група - до 3 групи, а потім до 2 групи.

2 група - до1 групи, а потім до  3 групи.

3 група-до 2 групи, а потім до 1 групи.

        9. Проведіть дебрифінг:

  • Чому надавали першочергове значення при виборі речей (тому, що дає можливість вижити фізично, або тому, що задовольняє духовні та емоційні потреби)?
  • Чи були речі, які ви хотіли б взяти з собою?
  • Чи легко було визначитись із переліком речей?
  • Чиї потреби враховувалися?
  • Продемонструйте емоції, які викликала дана вправа (учні/учениці показують і коментують емоції виразом обличчя, поглядом, жестом, рядками пісні чи віршу).
  • Яким/-ою ви побачили себе, що нового в собі відкрили?
  • Як  можна запобігти такому явищу як еміграція? (Орієнтовна відповідь: любити свою країну, добре вчитися, бути креативними, конкурентними, займати активну громадянську позицію, з 18 років вносити особисті петиції на сайт Президента України і тим самим робити свою країну кращою).
  • Чого навчила вас вправа? Які висновки можна зробити? (Орієнтована відповідь: вести дискусію, аргументувати думку, визначати пріоритети, бути відповідальним/-ою, толерантним/-ю, співпрацювати й поважати одне одного; перед тим, як приймати в своєму житті складне рішення, треба все добре обміркувати та зважити).
  • Наскільки корисною була вправа? (Орієнтована відповідь: ураховуючи, що явище еміграції серед українців/-ок не зникло, і спостерігається тенденція її зростання сьогодні, кожний/-а може опинитись у цій ситуації).
  • Запропонуйте рефлексійну ромашку для дебрифінгу. Для цього роздайте групам шаблон квітки (Додаток 2). Поясніть, що кожна дитина має записати відповідь на пелюстці квітки. Запросіть обраних спікерів/-ок груп озвучити результати роботу і закріпити ромашки на дошці. Наголосіть, що учасники/учасниці всіх груп можуть доповнити відповідь спікерів/-ок. 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці знають про право вибору особою місця проживання, про труднощі, з якими доводиться мати справу людям, які намагаються емігрувати до інших країн, розуміють, що вирішити складне життєве питання можна тільки тоді, коли навчишся брати на себе відповідальність. Діти можуть визначати й розставляти пріоритети, робити правильний вибір, а також встановлювати й пояснювати причинно-наслідкові зв'язки трудової еміграції. Учні/учениці розширюють свою правову обізнаність та набувають громадянських компетентностей.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

КОМПАС: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа "3 явища ", с. 78-80).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда