TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

У чужій шкірі: розмірковуємо про вічний образ Дон Кіхота

Виконуючи вправу, учні та учениці добирають аргументи, формують власну думку щодо суперечливого питання, відстоюють думки  своїх однокласників/-ць, порівнюють різні позиції щодо дій Дон Кіхота, усвідомлюють багатовимірність суперечливих питань.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ліцей №1 імені Лесі Українки м.Новограда-Волинського Житомирської області, Ліцей №15 м. Чернігова
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Мігель де Сервантес Сааведра “Дон Кіхот”. Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота і буденної дійсності.
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Формувати вміння розмірковувати над суперечливими питаннями, навчити учнів не боятися брати на себе відповідальність захисту інших думок; розглядаючи образ Дон Кіхота, побачити суперечливість питання дій і поглядів.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Гнучкість та вміння адаптуватися
Очікувані результати:

Учень / учениця:

- аналізує твір, виявляє в ньому морально-філософські проблеми, наводить відповідні приклади, цитати;

- розкриває загальнолюдський зміст вічного образу Дон Кіхота.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

  1. Наріжте декілька пустих карток у формі справжнього відбитку ноги. Вам знадобиться по одній копії для кожного/-ої учасника/-ці і ще декілька про запас.
  2. Розставте стільці у формі великого кола в кімнаті та розмістіть «відбиток ноги» біля кожного стільця.
  3. Запропонуйте суперечливе питання, наприклад, “Дон Кіхот - божевільний гідальго?”(напишіть на дошці або фліпчарті), й попросіть учасників/-ць мовчки написати відповідь (власні міркування щодо запитання) на картці-відбитку (не більше 2 речень).
  4. На додаткових копіях «відбитку ноги» напишіть різні відповіді на запитання, бажано ті, які, на вашу думку, не будуть висловлені учнями та ученицями – не більше ніж 1-2 речення. Наприклад: “Дон Кіхот - людина, яка втратила реальність часу”, “Дон Кіхот - герой, який бореться зі злом“, “Дон Кіхот наражає на небезпеку інших”, “Ти, Дон Кіхоте, може, біснуватий...”.
  5. Зберіть усі картки, перемішайте їх та покладіть перевернутими на підлогу в центрі кімнати, додавши при цьому картки, які ви підготували раніше.
  6. Попросіть кожну дитину самостійно вибрати  випадкову картку і прочитати її про себе.
  7. Попросіть добровольця/-ицю встати, знайти у кімнаті вільне місце та прочитати думку з його/її картки.
  8. Попросіть інших учасників та учасниць перевірити думки у своїх картках і в разі, якщо вони співзвучні з озвученим, стати поряд із добровольцем/-ицею.
  9. Попросіть другого/-у добровольця/-ицю прочитати свою картку і обрати місце, де йому/їй стати. Решта учасників та учасниць зі співзвучними картками приєднуються до нього/неї.
  10. Запропонуйте учням та ученицям узяти стільці та об'єднатися в 2 групи за спільністю тверджень біля добровольців/-иць. 
  11. Запропонуйте учасникам та учасницям дібрати приклади (уривки, цитати, речення тощо) за текстом твору, які аргументують позицію групи.
  12. Запропонуйте дітям обрати спікера/-ку, який/-а озвучить відповідь: в одній групі - доведе, в іншій - спростує суперечливе питання, використовуючи напрацювання групи.
  13. Проведіть коротке обговорення стосовно того, що нового учасники та учасниці дізналися під час вправи.
  • Що ви відчували, коли вам дісталася картка з відповіддю ваших товаришів/-ок щодо дій Дон Кіхота, і написана думка була протилежна вашій?
  • Якщо в процесі роботи над доведенням вашої картки ви змінили власні міркування, то що допомогло вам прийняти іншу позицію? 
  • Чи вдалося нам знайти однозначну відповідь на запитання? Чому?
  • Яку людину можна назвати сучасним Дон Кіхотом?
  • З якими труднощами стикаються сучасні “Дон Кіхоти”?
  • У яких життєвих ситуаціях наше бажання допомогти може зашкодити?
  • Як можуть змінити життя суспільства “Дон Кіхоти”?

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Висновком після виконання вправи може бути те, що образ Дон Кіхота - складний, суперечливий і неоднозначний. Хтось ним захоплюється, хтось - засуджує, хтось - співчуває. Досліджуючи такі ситуації, образи, приклади, розмірковуючи над суперечливими питаннями, яких у нашому житті багато, учні та учениці практикуються у порівнянні різних ідей, всебічному аналізі і прийнятті альтернативних поглядів. 

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник “Навчання суперечливих питань”, ст. 56.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: «Відбиток ноги» за кількістю учасників та учасниць
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда