ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку вправ заявленій тематиці.

Фільтр

"У що вірять герої?"

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива й неповторна, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, фантазії, власних висловлюваннях усвідомлюють важливу роль кожного громадянина незалежно від переконань, світогляду чи віри. Дана вправа включає мозковий штурм, обговорення в групах, презентацію результатів «паспорт героя»

П.І.Б. автора: Кулакова Наталя
E-mail автора: kulakovanat@gmail.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: ліцей №15 м.Чернігова
Предмет: історія
Тема уроку/години спілкування: “Суспільне і церковне життя на теренах України в XIV - XV ст. “
Клас: 7
Мета вправи/заняття: скласти паспорти відомих історичних осіб, формувати особистість, яка визнає загальнолюдські та національні цінності, займає активну життєву позицію
Форма/метод роботи: фронтальна робота, групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Гнучкість та вміння адаптуватися
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:
 1. Змінює свою думку, якщо йому/їй подали раціональне обґрунтування для цього.
 2. Адаптується до нових ситуацій, по-різному застосовуючи знання
 3. Змінює свою думку, якщо йому/їй подали раціональне обґрунтування для цього.
 4. Дотримується поглядів, що кожен має докладати зусиль заради досягнення взаєморозуміння та змістовного діалогу між людьми та групами, які різняться між собою.
 5. знаходить спільну мову з іншими людьми, які мають різні погляди.
 6. Висловлює зацікавленість до переконань інших людей, їхніх інтерпретацій, культурних орієнтацій і зв’язків.
 7. Працюючи у групі, надає іншим важливу або корисну інформацію.
Навчальні результати з програми навчання:

-порівняти правовий статус і повсякденне життя на теренах України в XIV - XV ст. представників різних стаhнів, верств і етносів;
-укласти історичний портрет Костянтина Івановича Острозького.

Тривалість вправи: до 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

 1. Роздайте кольорові папірці (загальна кількість папірців і кольори мають бути такими, щоб далі у групах було 6-8 осіб).
 2. Запропонуйте подумати та записати на аркушах імена Героїв історії світу (України) з пройденого матеріалу у 6-7 класах, дії яких визнані та шануються учасниками. Робота має бути виконана індивідуально. На 1 та 2 етап відводиться 1-2 хвилини.
 3. Об'єднання в групи. Запропонуйте учасникам  зібратися у групу, залежно від кольору аркуша, на якому записаний свій герой (2-3 хвилини). 
 4. Робота в групах. Поставте завдання  обговорити своїх героїв та довести важливість кожного обраного. Після обговорення потрібно обрати одного Головного героя та створити його «паспорт» на фліпчарті. Роздайте додаток до вправи “Паспорт героя” для зразка. Під час створення паспорту необхідно зазначати національність, віросповідання, освіту, соціальну групу, сферу діяльності, особисті риси, цінність внеску героя у життя держави і суспільства (план характеристик має бути підготовлений заздалегідь і бути на видноті, час виконання 10 хвилин).
 5. Презентація паспортів та обговорення. Далі ініціюється обговорення «паспортів» -  переліку характеристик і використання обраних героїнь і героїв всіма групами. (8-10 хвилин).
 6. Під час обговорення запропонуйте назвати спільні та відмінні характеристики з «паспортів» головних героїв. Варто звернути увагу, що поняття «героїчності» вміщує в собі вміння протистояти певним труднощам, діяти на благо суспільства тощо.
 7. Дебрифінг за запитаннями:
  Яким чином учасники/учасниці зробили свій перший вибір? Вибір заснований на власних переконаннях чи на реальних знаннях?
  Як змінили учасники/учасниці свою думку з приводу свого  вибору  в  ході  обговорення  в малих групах? Що змусило їх змінити свою думку? Тиск з боку однолітків? Сильні аргументи?
  Чим цінності, які обстоювали герої, актуальні для сучасників?
  Які принципові відмінності були між характеристиками Героїв? Чи є вони непримиренними?
  Коли людей не цінують за те, якими вони є, які наслідки часто відбуваються? 
  Як вчиняли наші Головні герої тоді, коли їх життєва позиція засуджувалася? Як протистояли упередженому ставленню до походження, способу життя, світогляду, яких зусиль доклали заради досягнення взаєморозуміння та змістовного діалогу між людьми?
 8. Запропонуйте учасникам/учасницям розглянути обговорені питання на прикладі діяльності  історичної особистості Костянтина Острозького:
  Які зі спільних рис героїв притаманні Костянтину Острозькому?
  Чим актуальні його цінності та переконання в реальному часі?
  Чи вважаєте ви причину зневаги до К. Острозького вагомою? Чому?
  Що ми повинні зробити, щоб протистояти впливу упередженості? Чи є люди або групи людей з країн учасників, які також стали жертвами зневажливого ставлення до себе? Які саме?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учасники/учасниці усвідомлюють, що їх герої могли мати переконання відмінні від інших людей. На прикладі історичних осіб учні/учениці мають зорієнтуватися, що активна життєва позиція, соціальна відповідальність і вміння налагоджувати партнерські відносини є важливими чинниками існування демократичного ладу. Важливу роль для досягнення цієї мети несе усвідомлення цінності культурного різноманіття.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

 

 «Компас: посібник в області прав людини за участі молоді»; онлайн версія, вправ: «Вузли, «Героїні та герої» 

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Різнокольорові папірці для кожного учня із розрахунку 6-8 шт. одного кольору для розподілу на групи, ручки, фліпчарт.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2020 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда