TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Виверження вулкану

Вправа сприяє усвідомленню того, що кожна людина має власну індивідуальність, переконання та світогляд.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Опорний заклад "Деснянський навчально-виховний комплекс "гімназія - загальноосвітня школа І ступеня" Деснянської селищної ради Чернігівської області
Предмет: Географія
Тема уроку/години спілкування: Внутрішні процеси Землі, фізичні та хімічні явища.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розвивати аналітичне та критичне мислення через формування умінь учнів та учениць оцінювати взаємозалежність фізико-хімічних процесів у природі та життєдіяльності людини.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень / учениця:

- усвідомлює значення внутрішніх процесів Землі;

- визначає фізичні та хімічні явища.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

І. Етап

  1. Продемонструйте учнівству відео фрагмент виверження вулкану (на відео крім процесу виверження має бути демонстрація руйнування об’єктів інфраструктури та записи хімічних реакцій). Прокоментуйте переглянуте відео інформацією про хімічні реакції, які відбуваються під час виверження вулкану, руйнування об'єктів інфраструктури, пожеж,і екологічну шкоду. Під час перегляду слідкуйте, щоб діти не спілкувалися між собою. 
  2. Після перегляду попросіть учасників/-ць описати переживання, які вони відчули під час відео запису (не спілкуючись між собою).

ІІ. Етап

  1. Організуйте місця для роботи чотирьох груп по 5 осіб, позначте їх табличками з написами: «Африка», «Євразія», «Північна Америка», «Південна Америка».
  2. Об’єднайте учнів/учениць у 4 групи таким чином: запропонуйте вибрати по одній картці з лото «Гірські масиви», на яких зазначені назви гір різних континентів; кожен/-а учень/-иця по черзі обирає картку, читає географічний об’єкт, визначає його географічне положення та займає місце за відповідним столом. Таким чином у першу групу потрапляють ті, хто витяг картки з об’єктами, що розташовані на території Африки, у другу - Євразії тощо.
  3. Поясніть, що у групі учасники/учасниці мають почергово зачитати вголос свої записи, обговорити спільні та відмінні реакції на відео.
  4. Поясніть, що після обговорення групи мають приготувати презентацію про для кдасу (визначаючи спільні для них емоції). 

ІІІ. Етап

  1. Запросіть по одному/-ій представнику/-ці з кожної групи розповісти про емоційні стани, які характерні для їхньої групи на загал.

ІV. Етап

  1. Поясніть, що тепер учасники/-ці мають уявити, як на це фізико-хімічне явище зреагують люди різних професій. Кожна дитина має обрати роль, вжитися в неї, а потім пояснити, що відбувається очима: хіміка, фізика, географа, еколога, політика, відеорежисера, рятувальника, пілота тощо (діти мають зробити відповідні записи та поділитися з учасниками/-цями групи). Наприклад, хімік скаже, що під час виверження вулкани викидають в атмосферу гази: вуглекислий, чадний, диоксид сульфуру, сірководень тощо. Кожен/-а учасник/-ця презентує на загал своє бачення.

          V. Етап

Проведіть спільне обговорення: 

  • Який з етапів вправи для вас був найбільш емоційним? 
  • Наскільки важливо мати знання з наукових дисциплін для того, щоб пояснити явища природи? З яких саме?
  • На чому грунтувалися  ваші здогади про можливі реакції людей: на стереотипах із поверхової інформації чи на вичерпному та глибинному знанні світу?
  • Як ви вважаєте, наскільки такий хід вправи міг би підвищити усвідомлення відмінностей у сприйнятті, думках, поведінці та емоціях людей?
  • Де саме ви зможете застосувати здобуті знання?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлять, що знання з різних наукових галузей дозволяє бачити цілісну картину світу та реальні небезпеки; діти вчаться аналізувати інформацію, з повагою працювати з іншими.

Використані джерела:

НАСКРІЗНІ КОМПЕТЕНТНОСТІ ДЛЯ ДЕМОКРАТІЇ: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Мультимедійне обладнання, відеофрагмент «Виверження вулкану»; картки професій; лото «Гірські масиви»; таблички з написами: «Африка», «Євразія», «Північна Америка», «Південна Америка».
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда