TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Я теж

Вправа допоможе  зрозуміти особливості біологічної природи людини та її соціальної сутності. Пропонуємо запланувати її проведення на першому уроці біології у 8 класі (біологія людини). Основний меседж: "Усі люди є, перш за все, біологічними істотами. Водночас людина є соціальною істотою. Ми усі – унікальні та незамінні, часами ми пишаємося нашою унікальністю, часами соромимося її чи приховуємо. Тим не менше, ми всі – люди, і це нас зближує та об’єднує."  

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Предмет: Біологія
Тема уроку/години спілкування: Біосоціальна природа людини
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Показати, що усі люди різні і рівні.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- усвідомлює особливості біологічної природи людини та її соціальної сутності.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Сформуйте коло, у якому всі сидітимуть на стільцях.
  2. Попросіть кожну дитину подумати про особистий факт, характеристику чи властивість, яка, на їх думку, унікальна, і ніхто більше у групі цього немає.
  3. Розпочніть із однієї людини. Вона має назвати свою унікальну властивість, наприклад, «Я маю зелені очі» або ж «Я завжди намагаюсь допомогти тим, хто цього потребує», або «Я дуже імпульсивний/-а»
  4. Якщо ніхто більше не має цієї ж риси, то наступний/-а учень/-иця називає свою особливість.
  5. Якщо хтось ще має таку ж рису, то цей/-я учень/-иця має підскочити, вигукнути «Я теж» та сісти на коліна учню/-ениці, який/-а першим/-ою назвав/-ла цю рису. Якщо кілька людей має таку ж рису, то вони всі сідають на коліна один одному. Після цього усі повертаються на свої місця, а гравець/-чиня має ще раз спробувати згадати унікальну для неї/нього рису, властивість. Якщо йому/їй це вдасться, то черга називати унікальну рису, властивість переходить до наступної людини у колі.
  6. Перший раунд завершується, коли кожен/-а назвав/-ла щось, що відрізняє його/її від інших.
  7. Тепер почніть другий раунд. Поясніть, що у цьому раунді потрібно шукати риси, властивості, які є спільними для всіх у групі.
  8. Заберіть одне крісло та попросіть гравця/-чиню стати в середині кола. Вони мають подумати про щось, що у них спільне із рештою групи. Попросіть їх назвати це, наприклад: «Я можу дихати», «Я маю серце».
  9. Усі, хто мають цю рису, повинні встати і пересісти на інше крісло, вигукуючи «Я теж». Людина, яка стояла в центрі кола, також намагається зайняти крісло. Тепер у центрі кола опиниться інша людина, яка і назве наступну рису.
  10. Попросіть учнів та учениць записати на аркуші окремо спільні та відмінні характеристики, властивості, риси
  11. На наступному етапі намагаємось з’ясувати, які із цих властивостей, характеристик, рис є пов’язані із життям в соціумі.
  12. Проведіть дебрифінг. Поговоріть про гру та про те, як почувалися гравці, а тоді запитайте:
  • Що було простіше: знаходити те, що нас відрізняє одне від одного, чи те, що у нас спільне?
  • Коли у реальному житті нам подобається чи цінується почуватись унікальним та інакшим, а коли нам подобається почуватися схожими на інших?
  • Подумайте про риси, які ви вибирали: що вирізняло вас у цій групі і що вас об’єднувало з іншими людьми в інших групах?
  • Що об’єднувало усіх у цій групі і що може бути спільним для усіх у світі?
  • Назвіть спільні властивості? Як, на вашу думку, вони характеризують кожну людину? Яке значення того, що ми усі маємо очі, серце чи шлунок?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Людина — біосоціальна істота, невід'ємна частина природи, живий організм, що має всі властивості живої природи підкоряється біологічним законам. Це нас об’єднує. У той же час кожна людина має принципові відмінності від усіх інших, має свою унікальність. Усвідомлюючи свою незамінність, індивідуальність, людина усвідомлює і свою повну ідентичність з іншими людьми: адже зрозуміти свою унікальність можна лише порівняно із іншими людьми та лише за умови переконаності в тому, що всі люди однакові, але в чомусь — не такі. 

Використані джерела:

Освітня збірка «Усі різні – усі рівні». - Авторки та автори: Пет Брендер, Кармен Карденас, Хуан де Вісенте Абад, Руї Ґомез, Марк Тейлор. Третє видання.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Потрібно стільки стільців, скільки є учнів в класі плюс один для вас.
Коментарі:

Людина – це біосоціальна істота, яка органічно поєднує у своїй життєдіяльності фізичний, практичний і духовний способи існування і яка спроможна цілеспрямовано удосконалювати світ і саму себе, керуючись при цьому засадами істини, добра і зла. Людина є соціальною істотою, а тому суть людини не є абстрактна, приналежна окремому індивіду. У своїй дійсності вона є сукупністю усіх суспільних відносин. Тільки суспільні відносини роблять людину людиною. Людська природа залежить від соціальних обставин, у яких житиме людина.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда