TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Збережеш павутину життя - збережеш довкілля

Вправа сприяє усвідомленню того, що кожна людина є відповідальною, свідомою і має проявляти активну громадянську позицію у сфері збереження довкілля.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Полонської ОТГ
Предмет: Природознавство
Тема уроку/години спілкування: Взаємозв’язки між організмами. Співіснування й угруповання організмів
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Усвідомити, що в природі все взаємопов’язано, людина є частиною природи і її роль полягає в збереженні довкілля шляхом формування громадянської свідомості та відповідальності.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень / учениця:

  • розуміє взаємозв’язки між організмами;
  • формує уявлення цілісності природи;
  • практикує навички розкривати причинно-наслідкові зв’язки.
Тривалість вправи: 15 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Запросіть учнів та учениць стати у коло разом з вами.

2. Поясніть, що таке модель та як її будувати.

(Модель – це єдине ціле, що складається з окремих частин, деталей або ж елементів, які взаємодіють та тісно взаємопов’язані між собою різними зв’язками. Щоб збудувати модель, нам усім потрібно об’єднатися, а нитка, яка протягнеться між учасниками, буде символізувати зв’язки, які об’єднують. Руйнування або пошкодження зв’язків між елементами призводить до руйнування цілісності моделі).

Разом з учнями та ученицями почніть будувати модель павутини життя.

3. Почніть ви, тримаючи клубок ниток в руках, і назвіть зелену рослину, наприклад, капусту.

4. Тримаючи кінець нитки в руках, киньте комусь із кола учасників/учасниць. Таким чином утворюється пряма лінія між двома особами.

5. Попросіть учня/ученицю, який/-а спіймав/-ла клубок, назвати тварину, яка поїдає капусту, наприклад, гусінь. Потім учень має тримати нитку і кинути моток третій особі з кола.

6. Попросіть третього/-ю учня/ученицю назвати тварину, яка поїдає гусінь, наприклад, дрозд. Далі учень/учениця має кинути клубок наступному/-ій учневі/-ениці.

7. Продовжуйте таким чином, щоб нитка утворила павутину, яка символізує павутину життя.

8. Після утворення павутини проведіть бесіду з учнями/ученицями про те, що може зруйнувати павутину.

9. Коли діти наводять приклади, ножицями надрізайте павутину, щоб вона при цьому руйнувалася. Знищена павутина – дуже показовий приклад.

10. Після закінчення вправи проведіть обговорення за такими запитаннями:

    - Які практичні заходи можна запровадити, щоб врятувати павутину життя?

    - Які конкретні дії можна зробити для збереження довкілля?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці розуміють, що свідоме, відповідальне ставлення людини до природи, її вміння співпрацювати та жити в гармонії з природою сприяють збереженню навколишнього середовища.

Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», глава 2 «Практичні вправи та методи, які використовуються в освіті в галузі прав людини», (вправа «Павутина життя», стр. 228-231).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Клубок ниток, ножиці.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда