TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Зроби вівцю кольоровою

Вправа допомагає учням/ученицям пережити досвід виключення та сприяє розумінню, що до людей та їхньої поведінки треба підходити з різних позицій; кожна людина має право на власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/учасниці, базуючись на фактах з історії репресії культурних діячів/діячок 20-30-х років, приміряють на себе роль людини-"чорної вівці", виключеної з суспільства за погляди та діяльність, та допомагають їй стати кольоровою.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Тавричанський опорний комунальний заклад загальної середньої освіти ім.О.Гатила
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Розстріляне відродження
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Формувати в учнів/учениць повагу до людей з різними цінностями, поглядами, звичаями, типами поведінки та розуміння, як можна їх підтримати у школі та громаді
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Емпатія, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

 • знає поняття “розстріляне відродження”;
 • уміє визначити причини та масштаби масових репресій, нищення української інтелігенції;
 • -може охарактеризувати громадсько-політичну та/або мистецьку діяльність Олександра Довженка, Леся Курбаса, Василя Липківського, Християна Раковського, Миколи Скрипника, Миколи Хвильового, Олександра Шумського.
Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Перший етап (перегляд короткого відео про діяльність та життя представників “розстріляного відродження” –  10 хвилин)

У відео повинна бути інформація про основних діячів/-ок та відображення їх поглядів у творах. Чому їх переслідувала влада, чого боялась, які об'єднання діяли та яку мету ставили?

 1. Попросіть учениць/учнів переглянути відео (Додаток 1) та відповісти на питання, які записані на розданих різнокольорових картках (Додаток 2) (кількість карток дорівнює кількості учнів). Скажіть, що відповіді треба записати на картках.
 2. Переконайтеся, що в кожної/-го учасниці/-ка є ручка та  3 стікера червоного кольору, 4 - зеленого, 2 - синього.
 3. Попросіть їх не говорити до завершення цього етапу. 
 4. Перегляньте відео. 
 5. Зачекайте 20 секунд у тиші.
 6. Попросіть їх записати на червоному стікері емоції, які викликало це відео.

Другий етап (розігрування сценки – 10 хвилин) 

 1. За розданими різнокольоровими картками (на початку уроку для записів) попросіть учасниць/учасників об’єднатися в  мікрогрупи з 4-5 осіб. 
 2. Запропонуйте кожній групі обговорити відео (використовуючи зроблені записи на картках), створити з власних тіл пам’ятник та придумати йому назву, яка підсумує відео. 
 3. Коли групи будуть готові показати свій пам’ятник, попросіть їх зробити це почергово, щоби їх побачив увесь клас. Інші, дивлячись на пам’ятник, мають спробувати вгадати його назву. 
 4. Група перестає бути пам’ятником і каже його назву.
 5. Наступна група демонструє свій пам’ятник усьому класу, інші намагаються вгадати його назву, і так далі. Вправа продовжується, доки всі групи не покажуть свій пам’ятник решті класу. 
 6. Наприкінці попросіть кожну/-ого учасницю/учасника знову записати на червоному стікері, що вони відчували під час створення пам’ятника.

    Третій етап (дебрифінг / рефлексія – 10 хвилин)

Запропонуйте дітям розфарбувати зображення чорної вівці (Додаток 3)  кольоровими стікерами із відповідями на запитання. Для скорочення часу можна запропонувати лише 3-4 ученицям/учням, які виявили бажання, зачитати свій стікер і прікріпити його на зображення вівці. Далі переходьте до обговорення наступного питання.
Питання для дебрифінгу: 

 1. Що ви відчували після перегляду відео? (червоний колір).
 2. Які почуття у вас виникли коли ви створювали пам`ятник? (червоний колір).
 3. Що могли відчувати представники/-ці "розстріляного відродження", працюючи в таких умовах? (червоний колір).
 4. У яких ситуаціях ви почувалися так у своєму житті, або хтось, кого ви знаєте? (зелений колір).
 5. Яка/-ий діячка/діяч вам найбільш  близька/близький та чому? (зелений колір).
 6. Як змінювався образ вашого пам’ятника у процесі розробки? / Як була організована робота вашої команди під час створення пам’ятника? (зелений колір).
 7. Як намагались змінити ситуацію культурні діячки/діячі? (синій стікер).
 8. Як ви можете вплинути на подібні ситуації (розповісти про подібний особистий досвід)? (синій стікер). 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці в процесі обговорення відео та створення пам’ятників з власних тіл представникам “розстріляного відродження”: 

 • відчувають повагу до людей з різними цінностями, поглядами, звичаями та типами поведінки;
 • розуміють, як можна підтримати людей, які не мають підтримки в оточені через інші погляди/думку завдяки розфарбовуванню/спасінню “чорної вівці”;
 • розуміють поняття “розстріляне відродження”;
 • навчаться визначати причини та масштаби масових репресій нищення української інтелігенції.
Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 5 груп або стояти навколо 5 столів Матеріали: картки для кожної/-ого учасниці/-ка, стікери (кожній дитині 3 стікери - червоного кольору, 4 - зеленого, 2 - синього).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда