TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Інструмент створений для того, щоб допомогти школі:

  • вивчити та описати ситуацію в школі, ідентифікувати як досягнення, так і проблеми та виклики, обговорюючи їх відкрито;
  • визначити можливі напрямки розвитку;
  • здійснювати моніторинг та оцінку досягнутих змін;
  • сприяти усталенню демократичних практик у школах.

Щоб перенести роботу із демократизації школи у практичну площину, експерти та тренери Програми розробили Інструмент демократичного розвитку школи. За основу документу взято положення Європейської конвенції з прав людини, Конвенції про права дитини, Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства і прав людини, Рамок компетентностей для демократичної культури, розроблених Радою Європи, Європейської хартії про участь молоді в місцевому та регіональному житті та інших рекомендацій у сфері освіти для демократичного громадянства і прав людини.

Відтак, Інструмент визначає 25 демократичних стандартів у трьох основних напрямках: розвиток демократичного шкільного середовища та демократичного процесу врядування у школі, включення освіти для демократичного громадянства і прав людини в освітній процес, усталення партнерських зв’язків із громадою.

Цей Інструмент багатофункціональний. Він слугує основою для самооцінки шкіл, водночас пропонуючи напрямки для подальшого демократичного розвитку й допомагає моніторити рух школи у напрямку розвитку культури демократії. Він динамічний та гнучкий, його можна використовувати декілька років поспіль, працювати почергово над визначеними сферами чи стандартами (адже вони взаємопов’язані).

Дуже важливо для процесу роботи з Інструментом те, що дослідження, проведене на його основі, спрямоване не на зовнішню оцінку, а на самопізнання та розвиток і підтримує процеси трансформації навчального закладу.

Отож, як запровадити демократичні зміни у вашій школі за допомогою Інструменту ? Пропонуємо вам сім практичних кроків.

Практичні кроки із демократичного розвитку школи: 

Крок 1. Знайти однодумців і сформувати ініціативну групу

Відповідно до загальношкільного підходу, у групі мають бути представлені учителі, учні, шкільна адміністрація, батьки, громада. Варто пам’ятати, що чим більша група, тим складніше проходитиме обговорення. З нашого досвіду, оптимальною є група з 12-16 осіб, але працювали з Інструментом і групи з 30 осіб.

Ключовою для успішної роботи з демократизації школи є мотивація і активна участь керівництва, зокрема, директора школи.

Крок 2. Провести самооцінку школи за допомогою Інструменту та за участі представників усіх учасників освітнього процесу

У Програмі «Демократична школа» зустріч фасилітує тренер-консультант. Якщо школа вирішує зробити це самостійно, варто подумати про незаангажовану особу, бажано – з навиками фасилітації, яка провела б цю зустріч.

В Інструменті запропоновано перелік запитань, які ми рекомендуємо обговорити в колі присутніх осіб, після чого уважно прочитати рівні виконання стандарту й консенсусом вирішити, на якому рівні перебуває школа.

Важливо зарезервувати декілька годин на цю роботу (або ж зустрітися декілька разів).

Крок 3. Запланувати дії (проекти) для демократичних змін у школі

Після обговорення всіх стандартів, пропонуємо ініціативній групі визначити час наступної зустрічі, під час якої вирішити, за якими напрямками школа почне працювати найперше. Ми рекомендуємо починати працю з 3-5 стандартами й визначитися, з якого на який рівень ви хочете перейти.

Як це зробити? У додатку до цієї публікації міститься формуляр Плану дій, який ми використовуємо в нашій Програмі для планування змін упродовж навчального року. Варто пам’ятати, що ми не плануємо дії заради дій, а обговорюємо, чого саме хочемо досягнути, потім вирішуємо, яким чином і за який час ми можемо це зробити.

Дуже важливо, щоби школа сама розробила заходи з демократичного розвитку, виходячи з власних потреб та ресурсів, а не копіювала чужий досвід.

Крок 4. Реалізувати план дій за участі усіх учасників освітнього процесу

Під час реалізації плану дій не забувайте моніторити зміни в школі й за потреби коригувати плани. Можна провести моніторингову зустріч ініціативної групи наприкінці першого семестру.

Крок 5. Оцінити демократичні зміни у школі

Проведіть повторну оцінку ситуації в школі за допомогою Інструменту та порівняйте результати із висновками самооцінки школи до початку реалізації плану дій.

Крок 6. Проаналізувати досягнення та помилки. Описати історії успіху та поділитися ними з громадою й іншими школами

Надсилайте Ваші історії на адресу sfd@theewc.org і ми розміщатимемо їх на нашому сайті у розділі "Історії змін".

Крок 7. Запланувати подальші кроки з демократичного розвитку школи

Працюючи з Інструментом, важливо пам’ятати три головні запитання, на які ми шукаємо відповіді з його допомогою:

  • Яким чином принципи демократії і прав людини відображені у житті школи?
  • Яким чином школа інтегрує принципи та підходи ОДГ/ОПЛ у освітній процес?
  • Як відбувається співпраця школи з представниками місцевої громади?
    Проектуючи ці відповіді на три головні сфери розвитку школи (або сфери змін), можна проаналізувати рівень розвитку демократичної культури, спланувати дії з метою покращення ситуації та оцінити їхню результативність.

Щоб мати змогу користуватися "Інструментом демократичного розвитку школи", потрібно зареєструватись.

Ознайомитись з "друкованою" версією можна в бібліотеці сайту, а із змінами, які відбулися в школах завдяки роботі з Інструментом, у розділі "Історії змін".

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда