TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Через терні до майбутнього

Наприкінці цієї вправи, учні повинні створити «ланцюжок минулого, теперішнього і майбутнього».  Це — творча діяльність, яка дозволяє обговорити проблеми взаємоіснування і взаємодії особистості і суспільства в різних політичних устроях.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №45 Маріупольської міської ради Донецької області"
Предмет: Мистецтво
Тема уроку/години спілкування: XVIIIст. – золотий вік української музики
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Проаналізувати вади суспільства у 18 та 21 століттях, спираючись на музичний твір Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права» та власний досвід для розуміння цінностей демократії.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Відповідальність
Очікувані результати:

Знаннєвий компонент:

Учні: знають, що таке класична музика;  називають імена видатних українських композиторів класичної музики 18 століття;

Діяльнісний компонент:

Учні: характеризують твір: Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права».

Ціннісний компонент:

Учні: визначають власні емоції від сприйняття творів, які пролунали на уроці.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Після слухання твору Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права» учні знайомляться з інформацією про видатного українського філософа, просвітителя, поета, митця і педагога Г. Сковороду. Вчитель акцентує увагу учнів на тому факті, що Г. Сковорода укладав своєрідні пісні-роздуми про навколишнє життя людей, сатиричні твори, що викривали соціальну несправедливість тогочасного суспільства.

Далі вчитель демонструє текст пісні«Всякому місту – звичай і права» де автор гостро висміює різних представників тодішнього панства, головна ідея твору така: нищівне висміювання і засудження моральних вад тогочасного суспільного життя (спосіб життя, інтереси і прагнення поміщиків та купців; тлумачення чиновниками законів з вигодою для себе, їхнє «крючкодерство»; «чинодралів» і віршомазів-панегіристів, які прислужництвом і підлабузництвом прагнули здобути високі посади, що давали добрі прибутки; схоластичну систему освіти, яка завдавала «спудеям» великих мук.). Поета як людину чесну, безкорисливу турбує несправедливість світу, потворні явища сучасної йому дійсності. Саме в цьому причина його неспокою, його різко негативного ставлення до кріпосницького ладу. Суспільство минулого представлене простими людьми, купцями, поміщиками.  Прості люди не мали прав, вони пристосовувалися до життєвих умов.(7 хвилин)

  1. Учитель роздає учням аркуші, які розділені на три колонки. В першій колонці з надписом «минуле» учні, на основі аналізу вірша пісні, пишуть вади суспільства минулого: бюрократія, підлабузництво, люди-розпусники, ледарство (3 хвилини).
  2. В другій колонці з надписом «теперішнє» попросить учнів написати самостійно вади суспільства, в якому ми живемо зараз (3 хвилини).
  3. Обговорення:

- Які вади минулого і сучасного суспільства ви записали? Що змінилося?

- Які з`явилися нові вади в суспільстві?  З чим це пов`язано? (На обговорення виділить 3-5 хвилин)

  1. В третій колонці аркушу з надписом «майбутнє» попросить учнів написати,що варто робити щоб подолати вади сучасного суспільства. Напишіть від 3-5 дій. Дія має починатися з дієслова, наприклад, «не давати», «припиняти», «контролювати» тощо (на цю роботу виділить 3 хвилини).
  2. Обговорення (10-15 хвилин):

- Хто хоче поділитися написаними діями?

- Які емоції у вас виникали,коли ви робили цю вправу?

- Що ви зрозуміли під час виконання вправи?

- Що ми можемо змінити, щоб суспільство рухалося в сторону найкращих змін?

- Оберіть з того, що ви написали, одну найважливішу дію. Обґрунтуйте чому саме вона найважливіша?

- Чому до всіх громадян треба ставитися однаково та неупереджено, відповіднодо закону?

- Хто має контролювати дії представників державної влади, які зловживають на своїй посаді?

- Чому наше майбутнє залежить від нашої поведінки вже сьогодня?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні усвідомлять,що до всіх громадян треба ставитися однаково та неупереджено, відповідно до національного та міжнародногозаконодавства.

Наголошують, що коли представниквлади здійснює свої владні повноваження, він/вона не має зловживати владою і виходити за рамки своїх владних повноважень, а громадяни мають контролювати дії посадовців.

Учні розуміють, що від їх активної громадянської позиції залежить життя у майбутньому.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

«Компас» посібник з освіти в області прав людини за участі молоді, посібник для вчителя «Громадянська відповідальність 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів 5-9 класи Київ-2017.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші з трьома колонками з назвами: «минуле», «теперішнє», «майбутнє». Ручки або олівці. Текст пісні Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права» для кожної парти і для вчителя.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда