TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Чи мають поневолені право на свободу?

Ця вправа допомагає учням/ученицям зробити перший крок до усвідомлення національної ідентичності через знайомство з героїчними вчинками П.Сагайдачного та козаків.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Мелітопольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 23 Мелітопольської міської ради Запорізької області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Походи козаків першої чверті XVІІ століття. Петро Конашевич Сагайдачний
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Висвітлити історичні події через засоби масової інформації, формуючи неупереджене ставлення до історичних фактів.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень / учениця:

  • знає напрямки походів козаків першої чверті ХVІІ ст.;
  • вміє визначити причини та наслідки: активності козацтва в морських і суходільних походах у Кримське ханство, Османську імперію, обґрунтувати власні судження про Петра Конашевича-Сагайдачного;
  • розуміє місце козацтва в захисті національних інтересів українського суспільства наприкінці XVI – у першій половині XVII ст.
Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Підготовчий етап. Передумови проведення вправи

Обꞌєднайте учнів/учениць у 6 груп шляхом розрахунку від 1 до 6.

Група № 1 «Герої Хотинської війни».

Групи № 2, № 4 - «Репортери/-ки».

Група № 3 «Герої Морського походу до м. Кафи».

Групи № 5, № 6 - «Дослідники/-ці».

Підготуйте фрагменти історичних документів «Хотинська війна 1621 р.» (Додаток 1), «Морський похід Сагайдачного до м. Кафи 1616 р. (Додаток 2), «Історичний портрет П. Конашевич-Сагайдачного» (Додаток 3).

Обꞌєднайте учнів/учениць групи № 1 «Герої Хотинської війни» з учнями групи № 2 «Репортери/-ки» між собою в пари (за власним бажанням дітей). Поясніть, що пари мають провести інтервꞌю (репортери/-ки ставлять запитання "героям") (Додаток 4; 6).

Обꞌєднайте учнів/учениць групи № 3 «Герої Морського походу до м. Кафи» з учнями групи № 4 «Репортери/ки» між собою в пари (за власним бажанням дітей), які  мали провести інтервꞌю (відповідно до назви групи) (Додаток 5; 6).

Надайте групі № 5 «Дослідники/-ці» уривки історичних джерел (Додаток № 1; 3), попросивши  уважно прослухати репортаж та співставити достовірність історичних фактів з інтервꞌю.

Надайте групі № 6 «Дослідники/-ці» уривок історичних джерел (додаток № 2;3), попросивши уважно прослухати репортаж та співставити достовірність історичних фактів з інтервꞌю.

Коментар. Цей підготовчий етап можна провести на попередньому уроці. За умови проведення перевернутого уроку ця діяльність може бути домашньою підготовкою до уроку офлайн. У такому випадку вчитель/-ка має організувати роботу груп та забезпечити учнів/-ениць безпечим середовищем (онлайн платформа, сервіс, ресурс).

Хід вправи

  1. Обꞌєднайте групи № 1,2,5  та групи № 3,4,6 у дві великі групи.
  2. Поясніть, що кожна група має проаналізувати спільні риси і відмінності інформації, яку отримали «Герої/-ні», «Репортери/-ки» та «Дослідники/-ці». Дані мають бути записані на аркуші фліпчартного паперу.
  3. Організуйте групову роботу (15 хвилин).

3.1. Попросіть обидві групи створити діаграму Вена за підсумками аналізу на аркуші фліпчарту (Додаток 7).

Групи 1,2,5:

  • коло «Репортери/-ки» - "Репортери/-ки" прописують інформацію, яку почули від «Героїв Хотинської війни»;
  • коло «Герої/-ні» - "Герої/-ні" прописують інформацію, яку розповіли «Репортерам/-кам»;
  • коло «Дослідники/-ці» - "Дослідники/-ці" прописують історичні факти з історичних джерел;
  • спільне прописують у центрі кола.

Групи № 3,4,6:

  • коло «Репортери/-ки» - "Репортери/-ки" прописують інформацію, яку почули від «Героїв Морського походу до м. Кафи»;
  • коло «Герої/-ні» - "Герої/-ні" прописують інформацію, яку розповіли «Репортерам/-кам»;
  • коло «Дослідники/-ці» - "Дослідники/-ці" прописують історичні факти з історичних джерел;
  • спільне прописують в центрі кола.

3.2. Потім попросіть групи визначити, наскільки відрізняється подана нова інформація від історичного джерела. Що співпало? (в центрі).

       4. Запросіть дві великі групи презентувати свої дослідження на фліпчартах (4 хвилини).

       5. Проведіть дебрифінг (10 хвилин). Запитання для обговорення:

 -  Які емоціїї виникли у вас під час інтерв’ювання?

-   Що ви відчували, коли:

  • герої/-ні перебільшували свою роль у подіях?
  • репортери/-ки коментували події героїв/-нь, завідомо змінюючи інформацію так, що вона не відповідала історичним джерелам?

 - Які труднощі виникли у вас під час роботи в обꞌєднаних групах під час обговорення та прийняття спільного рішення перед презентацією?

 - Як запобігти подібним ситуаціям у реальному  житті?

 - Чого особисто вас навчила ця вправа?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці визначають причини та наслідки козацьких походів та мають власні судження про «героїчні вчинки» П.Конашевича-Сагайдачного; розрізняють розбіжності в поданій інформації; використовують отримані знання в реальному житті.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа «Створення новин», ст. 254-255).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Дошка, аркуші А4, маркери, компꞌютери, телефони.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда