TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Електростанція

Учні/учениці об'єднуються у дві команди, які обговорюють твердження про події Російської революції 1905-1907 рр. на території України. Команда, яка більш об’єктивна і переконлива в обговоренні, отримує картку. Перемагає та команда, у якої більше карток. 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Піщанське навчально-виховне об'єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дитячий садок"
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Російська революція 1905-1907 рр. на території України
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Поширення знань про права людини через вивчення Російської революції 1905-1907 рр.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння самостійно вчитися, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця знає про хід Російської революції 1905-1907 рр.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Підготуйте набір карток із твердженнями, що стосуються прав дитини, і запропонуйте учням/ученицям уявити, що вони робітники/робітниці електростанції, енергія якої є життєво важливою. Станція в жодному разі не може зупинитися. Електростанція живиться потоком інформації, якщо інформація є неправдивою, то станція зупиняється, тому важливо перевіряти інформацію.
  2. Об'єднайте учнів/учениць у дві команди, які мають на швидкість знаходити правильну відповідь. Яка команда перша знаходить підтвердження правильності чи хибності інформації, отримує картку, яка розглядалася. У якої команди більше карток, та і перемогла. Поясніть, що учні/учениці отримують Європейську конвенцію з прав людини (перший розділ), а також можуть користуватися різними ресурсами: підручником, інтернет-джерелами тощо.

Орієнтовні твердження:

Твердження: Під час подій “Кривавої неділі” в Санкт-Петербурзі були наявні порушення прав людини.

Відповідь: правильно.

Розстріл мирної демонстрації є порушенням сучасної “Європейської конвенції з прав людини” а саме другої статті: “Право кожної людини на життя захищається законом. Жодна людина не може бути умисно позбавлена життя інакше, як на виконання вироку суду, винесеного після визнання її винною у вчиненні злочину, за який законом передбачена така кара”. Урядові війська виявили надмірну жорсткість і тим самим спровокували подальші протести і революцію.

Твердження: демонстранти/-ки не мали права рухатись до Зимового палацу під час подій “Кривавої неділі” в Санкт-Петербурзі.

Відповідь: не правильно.

Демонстранти/-ки, з точки зору сучасного права, а саме “Європейської конвенції з прав людини”, мали право на мирне зібрання. Про це говорить одинадцята стаття: “Кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.” Демонстрація була мирною, тому не порушувала правопорядку.

Твердження: самодержавний лад в Росії був не демократичним.

Відповідь: правильно.

Демократія передбачає розділення влади і заперечує узурпацію її в одних руках. Саме це і було однією з причин революції.

Твердження: дії чорних сотень та “Союзу російського народу” не порушували права людини.

Відповідь: не правильно.

Єврейські погроми є порушенням базових прав людини і зокрема статті дев’ятої та чотирнадцятої “Європейської конвенції з прав людини”: “Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або свої переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання як одноосібно, так і разом з іншими, прилюдно чи приватно, в богослужінні, ученні, виконанні релігійних і ритуальних обрядів”; “Здійснення прав і свобод, викладених в цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або інших обставин”.

Проведіть обговорення:

  • Що нового ви дізналися про права людини?
  • Що стало причиною революції 1905-1907 років в Російській імперії?
  • Чи сприяли події революції 1905-1907 років демократизації Російської імперії? Чому?
  • Чому кривава реакція на першу демонстрацію викликала ще більші протести?
  • Як змінюються уявлення про права людини з плином часу?
  • Якими джерелами ви користувалися, щоб довести чи споростувати твердження?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що необхідно знати і поважати права людини. Літи дивляться на історію з точки зору сучасного права, що є не зовсім правильно з позицій розуміння минулого, але є необхідним для розуміння історичного процесу. Крім того такий підхід дозволяє учням/ученицям одночасно отримувати знання як з права, так і з історії.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
  • Підручник: Власов В.С. Історія України: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ В. С. Власов. – Київ: Літера ЛТД, 2017. – 304 с.
  • Європейська конвенція з прав людини. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=995_004#Text
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Проєктор, дошка.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда