ewc ce

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

«ПЕРША ШПАЛЬТА»

Вправа сприяє усвідомленню значущості і цінності фізики в сучасному житті людини, критичному розумінню розвитку науки, яка не повинна зазіхати на безпеку навколишнього середовища країни; розвитку навичок спілкування і співпраці, почуття відповідальності та прагнення до соціальних змін.

Учні, базуючись на фактах, усвідомленості, цінностях, послідовності, узагальненості прийнятих рішень, зображують групу журналістів, які працюють над підготовкою першої полоси, що висвітлює наукові фізичні відкриття.

П.І.Б. автора: Самохвалова Людмила Віталіївна
E-mail автора: lyssy220476@gmail.com
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Слов'янський педагогічний ліцей Слов'янської міської ради Донецької області
Предмет: Фізика
Тема уроку/години спілкування: Зародження й розвиток фізики як науки
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Розвивати навички співпраці, критичного мислення, відстоювання власної точки зору і прагнення до зміни та захисту навколишнього середовища.
Форма/метод роботи: групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Працюючи у групі, учні виконують свою частку групової роботи, послідовно виконують свої зобов’язання перед іншими, роздумують над тим, наскільки правильною є інформація, яку використовують.

Навчальні результати з програми навчання:

Має уявлення про розвиток фізики як науки; усвідомлює важливість фізичних знань в розвитку сучасного світу; розвиває логічне мислення та пізнавальні навички; виховує бажання вивчати природничі науки.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

На початку уроку вчитель зустрічає учнів різнокольоровими картками (зеленого, синього та жовтого кольорів). Таким чином, організовується 4 групи з 7 учнів.

На мультимедійному екрані написана тема уроку, зображені фотографії вчених (Е. Резерфорд, А. Ейнштейн, Н. Бор, Д. Максвел) та сучасні науково-технічні пристрої.

Дітям пропонується уважно подивитися на екран й уявити себе журналістами, які працюють над першою полосою своєї газети (місцева газета, що друкується для суспільства і кожне видання інформує читачів про глобальні проблеми щодо захисту навколишнього середовища та розвитку країни).

Кожна група отримує набір фотокарток (ті, що зображені на екрані) і матеріали необхідні для роботи (папір, клей). Завдання журналістів полягає в тому, щоб розробити та надрукувати видання:

 1. Попросити кожну групу вибрати назву для своєї газети та розробити дизайн першої полоси.
 2. Запропонувати учням обрати теми та питання, які вони хочуть включити до своєї шпальти.
 3. Користуючись мобільними телефонами, учні в Інтернеті знаходять інформацію про винахід вчених; у статті пояснюють на яких проблемах зосереджена сучасна фізика; надають інформацію щодо науково-технічного прогресу, який може привести людство до глобальної катастрофи та пропозиції, як цього можна уникнути.
 1. Після того, як групи попрацювали над виданням, учні повинні дати свою роботу на загальне читання. Роздайте учням аркуші А4 з номерами груп. По колу передають газету іншій групі. Група 5 хв читає газету. робить загальні нотатки на окремому аркуші А4 (відповідно до номеру групи), використовуючи техніку формувального оцінювання “дві зірки і побажання” або “Бутерброд”. Передавати газети по колу доти, поки газета не повернеться назад до своєї групи.
 2. Після кожного кола вчитель збирає аркуші А4 із зворотнім зв’язком від інших груп і віддає їх групі разом з поверненням до них їхньої газети.

Група знайомиться з фідбеком від інших груп.

Питання для обговорення (дебрифінг):

 • Яким способом організовували роботу у групі, розподілили обов’язки/ролі?
 • Яким чином це вплинуло на результат роботи?
 • Як ви обирали інформацію в Інтернеті, якими критеріями керувалися?
 • Як ви почувалися, коли надавали зворотній зв’язок на роботу іншої групи?
 • Як почувалися, коли отримали зворотній зв’язок від інших?
 • Якими проблемами опікується сучасна фізика?
 • Який вплив/взаємозв’язок має подальший розвиток науки на реалізацію наших  права та на безпеку навколишнього середовища?
Підсумок за результатами проведення вправи:

За будь-яким відкриттям стоїть людина, а частіше група людей, чиї зусилля пробивають стіну невідомості та незнання, піднімають науку на новий щабель розвитку. Внаслідок неправильного використання технологій можуть загинути люди, страждати навколишнє середовище.

Брати на себе відповідальність під час роботи в групі, співпрацювати та вміти слухати інших, означає спільне вирішення проблеми: збирати інформацію, аналізувати наслідки, визначати пріоритети, ухвалювати рішення.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

КОМПАС. Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді. Вправа «Перша шпальта» (с. 241–245). Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/front-page

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Набір різнокольорових карток для поділу на групи. Фотокартки з науковцями та їх науковими винаходами (4 однакових набори). Велика класна кімната, достатньою для проведення роботи трьох груп з восьми учнів. Облаштування класної кімнати: столи стоять, здвигнуті у коло (утворюється 4 кола); стільці мають стояти навколо столів; мультимедійний екран стоїть посередині кімнати так, щоб усі учні його бачили. Матеріали: ножиці (4 на групу), папір для фліпчату (1 аркуш на групу), папір А4 (3 аркуш на групу), клей (4 на групу), набір маркеів, олівців, журналів для використання фото, тексту тощо
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

ewc ce mo norw

Програма реалізується у співпраці з БО «Центр освітніх ініціатив» й ІСАР «Єднання»,
за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


logo footer 2 logo2

© 2021 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда