TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Поговоримо про гідність

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина має права для гідного життя, що права людини завжди слід поважати та захищати, ніхто не має зазнавати тортур, або зазнавати нелюдського чи принизливого ставлення до себе. Вправа розвиває вміння працювати в команді.

Так: Апробована в рамках Програми
Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великобубнівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Роменської міської ради Сумської області
Освітня галузь: Мовно-літературна
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Тема тексту. Ключові слова. Основна думка тексту та його аналіз.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Допомогти учасникам усвідомити, що кожна людина має права для гідного життя, що права людини завжди слід поважати та захищати
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:
  • формування розуміння громадянської гідності через роботу з медіатекстом [6 МОВ 2.2.3];
  • визначає тему і основну думку медіатексту та основні порушені в ньому  проблеми, пов”язуючи їх із життєвим досвідом [6 МОВ 2.2.1.];
  • усвідомлено ставиться з повагою до гідності кожної людини.
Критерії успіху для учнів / учениць: Я брала/брав участь в роботі малої групи. Я брала/брав участь в обговоренні медіатексту. Я зробила/зробив висновок, що таке гідність та визначилася/ визначився, чи керуюся я нею у повсякденному житті. Я згоден/згодна з тим, що права людини треба поважати і захищати.
Тривалість вправи: 30 хв.
Інструкція для проведення вправи:
  1. На початку, за допомогою метода “Мозковий штурм” зберіть інформацію, що діти знають про права людини. Запишіть це на дошці або фліпчарті. Обговоріть відповіді й підкресліть найважливіші ознаки прав людини. Повідомте, що повага до людської гідності та рівність є основою прав людини. 
  2. Об’єднайте учнів/учениць у 4 мікрогрупи з 4-5 осіб.
  3. Запропонуйте для перегляду медіаматеріал (Додаток 1).

 Завдання для груп. 

Подумайте над питаннями (які прописані на стікерах, і  розміщені на дошці):

  • що таке гідність?
  • чому повагу треба заслужити, а гідність - це даність?
  1. Поясніть, що кожна група повинна розподілити ролі: обрати “спікера(ку)”, який зачитує завдання групи, організовує порядок виконання, пропонує учасникам групи висловлюватися по черзі, заохочує групу до роботи, підбиває підсумки, за згодою групи визначає доповідача; “секретаря(ку)” - веде коротко і розбірливо записи результатів роботи, має бути готовим висловити думку групи під час підбиття підсумків, або допомогти доповідачеві; “спостерігача(ку)” - стежить за часом, заохочує групу до роботи; “доповідача(ку)” - чітко висловлює і формулює думку, доповідає про результати роботи групи.  

     Усі учасники(ці) мають висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі, не перебиваючи один одного; обговорювати ідеї, а не особистості учнів, які висловили цю ідею; утримуватися від оцінок та образ учасників групи; намагатися в групі дійти спільної думки.

  Коли всі ідеї будуть зібрані, зробити узагальнення і написати визначення, що таке “гідність”. 

  1. Після того, як всі групи написали визначення, скажіть, що, на жаль, у повсякденному житті ми, інколи, не керуємося гідністю і зараз пригадаємо такі 3-5 випадки та доповнимо свої плакати додатковими записами.
  2. Попросіть мікрогрупи презентувати роботу.

  Під час обговорення результатів роботи кожної команди, акцентуємо увагу, на те яка тема, основна думка та ключові слова медіатексту.

  1. Проведіть обговорення. 

Запитання для дебрифінгу:

  • які емоції у вас після виконання цього завдання?
  • які емоції у вас викликали ситуації, представлені у  медіатексті?
  • що допомагало працювати в команді?
  • як змінилася ваша думка після того, як ви зробили висновок  на основі переглянутого медіатексту?
  • чому треба керуватися гідністю у повсякденному житті/у стосунках зі старшими/однолітками?
  • за яких обставин здобуті знання знадобляться вам у житті?
Підсумок за результатами проведення вправи:

 Учасники з"ясували, що таке гідність і чому нею потрібно керуватися у повсякденному житті; що права людини завжди слід поважати та захищати.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Вправа розроблена на основі інтерактивного методу з використанням матеріалів “Путівника Усесвітнім Днем Гідності в Україні 2022”, с. 14.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають стояти навколо 4 столів. Матеріали: папір А4 (на кожну групу), маркери, стікери, наліпки, фліпчарт.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда