TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Портрети ідентичності

Вправа допомагає учням/ученицям визначити та проаналізувати підстави виникнення стереотипів і дискримінації. Сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива й неповторна, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/-ці, використовуючи фото людини та окрему інформацію, визначають соціальний статус  («соціальний/-а переможець/-ниця» чи «соціальний/-а невдаха») цієї особи за чітко поданими критеріями: 1) соціально-економічне  становище, 2) рівень освіти, 3) професія, рід занять, 4) стиль повсякденного життя, хоббі, цінності,  5) риси характеру.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ліцей "Оріяна" Львівської міської ради
Предмет: Громадянська освіта
Тема уроку/години спілкування: Стереотипи й упередження. Дискримінація
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Поглибити розуміння учнями/ученицями суті стереотипів та чинників, які формують упередження та ведуть до дискримінації.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Додаткова/і складова/і компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- знає зміст понять стереотипи, упередження, дискримінація;

- визначає причини виникнення стереотипів та їхній вплив на життя в багатоманітному суспільстві;

- наводить приклади дискримінації.

Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднайте учасниць і учасників у парну кількість робочих груп (макс. по 6 осіб). 
  2. Запропонуйте групам на основі отриманого фото (Додаток 1) створити «Портрет ідентичності» особи, який визначає цю людину «соціальним/-ою переможцем/-ницею» чи  «соціальним/-ою невдахою», і дібрати не менше 4 аргументів на підтвердження даного висновку. 
  3. Скажіть усім, що вони мають звернути увагу на визначення рис цієї особи, її соціально-економічного рівня, освіти, професії чи зайнятості, етнічної приналежності, звичок. Також варто подумати, як ця людина проводить вільний час, яке її хобі, які має погляди, ідеї та цінності, сімейний стан, у якому помешканні живе, як витрачає гроші тощо?
  4. Оголосіть таймінг роботи групи (15 хвилин).
  5. Попросіть групи, які працювали із фотографіями «переможців/-ниць», обмінятися з тими, хто працював із фотографіями «невдах» (необхідно прослідкувати, щоб це були групи, які опрацьовували одну і ту ж особистість). Запропонуйте учням/ученицям проаналізувати «Портрет ідентичності» іншої групи на предмет співпадінь висновків, аргументів. Дайте на це 5 хвилин. 
  6. Почепіть усі портрети на стіну, щоби всі могли їх бачити. Повідомте, що учні/учениці працювали над фотографіями реальних людей, які стали моделями для проєкту американського фотографа Джоела Переса (Joel Pares) «Judging America». Цей фотограф вирішив створити серію знімків про те, як часто ми складаємо уявлення про людину за зовнішністю.
  7. Під час загального обговорення попросіть кожну групу по черзі представити свою інтерпретацію фотографії, з  якою вони працювали (1 хвилина на групу).
  8. Проведіть дебрифінг та оцінювання (15-20 хвилин). Запитання для обговорення:
  • Які емоції ви відчували під час вправи? Який етап вправи був найбільш емоційним? Чому?
  • Наскільки збіглися ваші уявлення про людину, яку зображено на фото?  В чому, на вашу думку, причина співпадінь чи розбіжностей? 
  • Яку інформацію ви використовували, щоб сформувати власне судження про людину та її соціальний статус?
  • За якими критеріями суспільство визначає соціальний успіх та невдачу? Які основні риси соціального успіху? А невдачі? 
  • Чи люди в усіх групах та соціальних секторах суспільства мають такі самі рівні можливості для успіху?
  • Які стратегії можуть бути ефективними для подолання негативного впливу стереотипів? (Рекомендації записуємо на дошці. Заохочуємо учасників/учасниць до формування конкретних рекомендацій, наприклад: «Перш ніж сформулювати думку про будь-кого, варто задуматися, чи не перебуваємо ми під впливом стереотипів» і т.п.)

                                                                                                                               

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють соціальні перешкоди та їх роль у формуванні стереотипів і упереджень. Діти розуміють, що робити певні висновки про людину слід лише на основі різноманітної інформації, що перевірена у спільній взаємодії.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка освітніх методів і теорій “Усі різні - усі рівні”. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих (Частина Б - Вправи, методи та ресурси) (вправа «Портрети», ст. 155).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 4 або 6 груп; кольорові роздруківки портретів ідентичності американського фотографа Джоела Переса на акрушах А4 формату (по одному на кожну групу).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot new

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда